REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Wall Street zapłaci za sekundy. Firma Trumpa sprzedaje szybszy dostęp do jego wpisów

2026-07-17 07:15
publikacja
2026-07-17 07:15

Należąca do prezydenta USA Donalda Trumpa firma TMTG zapowiedziała w czwartek, że sprzeda firmom i inwestorom najszybszy dostęp do wpisów najpopularniejszych użytkowników, czyli przede wszystkim samego Trumpa. Zapowiedź wywołała oskarżenia, że polityk chce wzbogacić się na sprawowanym urzędzie - podała AP.

Wall Street zapłaci za sekundy. Firma Trumpa sprzedaje szybszy dostęp do jego wpisów
Wall Street zapłaci za sekundy. Firma Trumpa sprzedaje szybszy dostęp do jego wpisów
fot. Nathan Howard / / Abaca Press

TMTG (Trump Media & Technology Group) poinformowała w oświadczeniu, że od sierpnia udostępni firmom płatny kanał Truth API, który będzie dostarczał klientom posty z 10 najbardziej wpływowych kont znacznie szybciej niż zwykłe powiadomienia push na platformie Truth Social. Zdecydowanie najpopularniejsze konto na platformie należy do prezydenta USA, który zamieszcza tam informacje o podjętych decyzjach, bardzo często wpływających na rynki i ceny akcji.

Rynki już ruszają się po postach na Truth Social (...) W miarę jak rośnie jego popularność, spodziewamy się, że Truth API stanie się znaczącym, stałym źródłem dochodu dla firmy – powiedział tymczasowy prezes TMTG Kevin McGurn.

Kanał jest przeznaczony dla organizacji „najbardziej dotkniętych kosztami opóźnień w dostępie do informacji”, takich jak firmy handlujące akcjami na giełdzie za pomocą algorytmów.

„Do tej pory (...) firmy, które priorytetowo traktowały śledzenie wpływowych postów na Truth Social, polegały na ręcznym monitorowaniu. Truth API niweluje tę lukę” - dodał McGurn.

Senator Partii Demokratycznej Ron Wyden skrytykował program, twierdząc, że sprzedaż dostępu do wypowiedzi prezydenta wzbogaca inwestorów z Wall Street.

Wakacje na giełdzie

Jak zauważyła agencja Reutera, firmy od miesięcy automatycznie zbierają dane ze strony Truth Social, naruszając tym samym regulamin korzystania z portalu. TMTG od dawna zmaga się ze słabymi wynikami finansowymi i straciła przy tym 70 proc. wartości rynkowej w ciągu ostatniego roku.

Według cytowanej przez Associated Press ekspertki Kathleen Clark z Washington University School of Law zapowiedź TMTG budzi wątpliwości co do konfliktu interesów prezydenta i stanowi w istocie „kolejny przypadek bezczelnej korupcja, niewłaściwego wykorzystania władzy rządowej w celu wzbogacenia się”. Według oświadczeń majątkowych Trump w pierwszym roku prezydentury wzbogacił się o ponad 2 mld dol., w tym na emisji kryptowalut oraz handlu akcjami. W niektórych przypadkach jego działania jako szefa państwa bezpośrednio wpływały na cenę posiadanych przez niego akcji.

Z Atlanty Oskar Górzyński (PAP)

osk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają

Komentarze (5)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
Korupcja demencja
marianelektryk
To już nawet nie jest śmieszne. Ameryka upada...
sterl
Wszyscy i wszystkie kraje które nie chodzą na sznurku i nie płacą haraczu to teraz wrogowie a nawet jak płacą to musi być wpisowe osobiście dla cappo lub rodziny …
jo41
Ten gość już się nawet nie kryje że roluje wszystkich jak się da.
bogdant
dobrze ze jest SEC,
przyglada sie i obserwuje - czwarty świat...

Powiązane: Donald Trump

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki