GUS: oto typowa polska rodzina

Przeciętna polska rodzina? Mniej niż 3 osoby żyjące na prawie 74 mkw. Co miesiąc wydają średnio 2872 zł, w tym najwięcej na żywność i utrzymanie mieszkania, a najmniej na edukację. Taki obraz typowego polskiego gospodarstwa domowego wynika z najnowszych danych GUS.

typowa polska rodzina

Polskie rodziny się kurczą – przeciętna liczba osób w gospodarstwie domowym, w przedstawionych przez GUS danych, jest mniejsza niż jeszcze kilka lat temu.

Spadają dochody gospodarstw domowych


W 2011 roku na jedną osobę w przeciętnym gospodarstwie domowym przypadało 1 227 zł tzw. dochodu rozporządzalnego w miesiącu. Jest to kwota, którą rodzina dysponuje i przeznacza na konsumpcję czy oszczędności. Kwota odnotowanego w 2011 roku realnego dochodu rodziny była o 1,4% niższa niż przed rokiem. Jednocześnie, jak podkreślił szef GUS, Janusz Witkowski - realny spadek dochodu odnotowano po 6 latach wzrostu.

Blisko 83% dochodów, którymi dysponuje statystyczne gospodarstwo domowe pochłaniają wydatki. Jednak ich udział w dochodach, którym dysponujemy, z roku na rok maleje.


Źródło: GUS

Najwięcej wydajemy na żywność i utrzymanie mieszkania


Średnie miesięczne wydatki przypadające na jedną osobę w gospodarstwie domowym wyniosły 1 015,12 zł. Największą część tej kwoty stanowiły wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe. Dużym, miesięcznym obciążeniem dla budżetów gospodarstw domowych są też wydatki związane z utrzymaniem mieszkania lub domu, opłatami za energię i transport.


Źródło: GUS

Ponad 8% wydatków przeznaczamy na rekreację i kulturę. Natomiast zaledwie 1,2% na edukację. To mniej, niż płacimy za wizyty w restauracjach i hotelach, czy za napoje alkoholowe.

KWL/GUS/Bankier.pl
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~syf

ale brzydkie infografiki, fuj

! Odpowiedz
2 2 ~AlterNat

Wygląda na to, że 1/3 dochodów jest wydawana na energię (paliwo, prąd, gaz itp.). Średnio 7000 złoty rocznie; co przy średnich dochodach 1500 zł/netto pokazuje, że 5 MIESIĘCY w ROKU pracujemy TYLKO na samą energię !!!

! Odpowiedz
0 2 afordancja

hm..chyba nie 1/3 dochodów, tylko 1/3 wydatków to te media..
i skoro średnie miesięczne wydatki (na osobę) wynosiły 1 015,12 zł, tzn., że na rok wydaje się ponad 3,5 k. Chyba jeszcze nie mieszkasz sam(z własną rodziną), że takie teorie wysuwasz. Nie potrafię sobie wyobrazić aby 3 osobowa rodzina miała wydawać na media miesięcznie 1700 zł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Lopez

Państwo polskie od dziesięcioleci dąży do zmniejszenia populacji. Mieliśmy już kilka reform służby zdrowia i szkolnictwa, mieliśmy reformę systemu emerytalnego, a pomimo to problemy pozostały problemami, a Polacy żyją godnie jedynie za granicą. Zastanawiam się komu tak bardzo zależy na zniszczeniu Polski. Tymczasem w Szwecji podczas kryzysu obniża się podatki. Gdzie jest Polska? Jak zwykle na dnie przykryta dziesięcioma metrami mułu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~Marek

Świadomie dąży się do zmniejszenia populacji w Polsce. Mniej ludzi w danym kraju mniejsze bezrobocie, więcej ludzi znajdzie swoje miejsce w szeregu. Każdy kraj ma swoją hołotę, u nas jest jej za dużo. Co roku w naszym kraju kupuje się tylko 300tys nowych aut, w Belgi, gdzie liczba populacji nie przekracza 9mln kupuje się 900tyś nowych aut, liczby mówią same za siebie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 1 ~M.

A co oznacza: Świadomie dąży się do zmniejszenia populacji? Ja świadomie podjęłam decyzję o modelu 2+1 i nie czuję tu żadnego wpływu z zewnątrz. Kim jest hołota? Ja kupiłam auto miesięczne, bo najpierw zarejstrowowany był na osobę, która kupiła auto z salonu w Niemczech (lepsza wersja wyposażeniowa choć nazwa modelu ta sama co w Polsce). Statystycznie więc nie zakupiłam nowego auta. Choć to też mój świadomy wybór. Myślę tu o ekonomicznej utracie wartości nowego auta, która kształtuje się na wysokim poziomie. Stać mnie zarówno na dwoje czy troje dzieci, jak i na nowe auto jednak się nie zdecydowałam. Kto mnie zmusił? Czy należę do hołoty?
Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~Łukasz odpowiada ~M.

Widze,
Jest jakaś słusznoćść Pana JKM w ograniczniu praw kobiet. Jak widać na przykłądzie Pani można Kobietą zmanipulować, a ona dalej twierdzi, że to jej decyzja :)
Oby tak dalej

! Odpowiedz
0 1 ~MUC

...i dlatego wlasnie rok temu podziekowalem panu tuskowi i jego "cudom" oraz "polityce milosci"...pozdrawiam z Monachium.....ps. tu w Bawarii bezrobocie jest na poziomie 4%, a wyzsze wyksztalcenie ma 15% osob ...i jak to wytlumaczy nasz naczelny nauczyciel narodu

! Odpowiedz
0 0 ~jar

Dnia 2012-06-01 o godz. 15:13 ~MUC napisał(a):
> ...i dlatego wlasnie rok temu podziekowalem panu tuskowi i
> jego "cudom" oraz "polityce
> milosci"...pozdrawiam z Monachium.....ps. tu w
> Bawarii bezrobocie jest na poziomie 4%, a wyzsze
> wyksztalcenie ma 15% osob ...i jak to wytlumaczy nasz
> naczelny nauczyciel narodu
I oto chodzi,to celowo olewają Ciebie żebyś robił u niemca.To jest polityczne zagranie,nie dać żyć w Polsce,niemcy są stare a turki nic nie robią -wymyślili że 6mln młodych polaków natychmiast ma jechać i tyrać.Polityka unii i niemców,to zlikwidować Polskę przez wyludnienie z powodu nędzy.Skąd te całusy i nagrody?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~fix

chciałbym chociaż tyle mieć...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne