GUS: 6 proc. Polaków żyje w skrajnym ubóstwie

6 proc. Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Te dane się nie zmieniają, ale poprawiają się oceniane subiektywnie warunki życia i równowaga budżetowa gospodarstw domowych Polaków. Takie informacje przedstawił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Główny Urząd Statystyczny w Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

(FORUM)

Anna Bieńkuńska z departamentu badań społecznych i warunków życia wyjaśnia, że GUS stosuje różne kryteria ubóstwa. Za najbardziej dotkliwe przyjmuje się ubóstwo skrajne, którego granicą jest minimum egzystencji, określane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Minimum egzystencji pozwala na zaspokojenie najbardziej minimalnych potrzeb - podstawowych artykułów spożywczych i odzieży, leków, opłacenie minimalnego czynszu. Dla gospodarstwa jednoosobowego w 2015 roku minimum egzystencji wynosiło 550 złotych, a w rodzinie z dwójką dzieci było to około 1500 złotych na miesiąc.

Jak podkreśla Anna Bieńkuńska, ubóstwo w Polsce jest mierzone co 4 lata także miarą jakości warunków życia. Bierze się pod uwagę warunki mieszkaniowe, posiadanie urządzeń AGD, możliwość korzystania z płatnej pomocy medycznej, zakupu książek czy możliwość wyjazdu rodziny na tydzień wakacji raz w roku. W 2015 roku mieszkańcy ośmiu na 100 gospodarstw domowych żyli w trudnych warunkach. Specjalistka z GUS podkreśla, że poszczególne kryteria pokazują jeszcze większe braki, odczuwane przez rodziny. Na przykład jedna piąta gospodarstw nie miała środków na wizyty u lekarza specjalisty i stomatologa. W co 10 rodzinie brakowało pieniędzy na zakup koniecznych leków przepisanych przez lekarza. Na wakacje z powodu braku pieniędzy nie mogła wyjechać jedna trzecia gospodarstw domowych, a co 9 rodzina mieszkała w bardzo złych warunkach sanitarnych. Jak podkreśla Anna Bieńkuńska, mieszkańcy ośmiu na sto gospodarstw domowych uważali, że dotyczy ich co najmniej 10 lub więcej z 30 wymienianych przez GUS przejawów złych warunków życia.

Ekspert GUS dodaje, że miarą ubóstwa może być też brak równowagi budżetowej . W 2015 roku 26 procent gospodarstw domowych oceniało, że nie jest w stanie lub ma trudność, aby "związać koniec z końcem". Ten wskaźnik jednak się poprawia, ponieważ w 2011 roku takich gospodarstw było ponad 30 procent. Mniej gospodarstw, niż w 2011 roku, odczuwało też duże trudności z dokonywaniem bieżących opłat z powodu wydatków na spłaty pożyczek i kredytów.. O trzy punkty procentowe mniej gospodarstw zadłużało się na pokrycie wydatków związanych z zakupem żywności, odzieży czy opłatami czynszowymi.

W badaniu spójności społecznej w 2015 roku zapytano Polaków także o to, jakiej pomocy oczekują. Na pierwszym miejscu badani wymieniali pomoc w znalezieniu pracy bezrobotnym, pomoc w opiece nad osobami przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi, zwiększenie dostępności bezpłatnych usług medycznych i wsparcie dla seniorów. Dopiero na piątym miejscu była wymieniana pomoc pieniężna w postaci zasiłków. Jednak dla osób żyjących w skrajnym ubóstwie znaczenie wsparcie pieniężnego rosło - było ono wymieniane na czele listy oczekiwanych sposobów pomocy.

IAR Bożena Falkowska/magos

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~OGIEŃ

Polska [ budżet ] zadłużona jest prawie na BILION . Podobne jest zadłużenie samorządów . Skoro co poniektórzy mówią , że jest dobrze to warto wskazać kto zadłużył kraj . Kto jest beneficjentem tych przemian a kto płatnikiem .

! Odpowiedz
1 7 ~zzz

To w dużej mierze wina systemu podatkowego,który pozwala na niskie podatki dla bogatych, i przywileii emerytalnych ,które ruinują budżet kraju.

! Odpowiedz
0 2 ~Piotr_Szumlewicz

Trzeba ustawą znieść ubóstwo

! Odpowiedz
0 3 ~helmut

Zalezy co sie uwaza za biede. W Niemczech biedny dostaje ca 400 € na zycie i prad + mieszkanie i grzanie + opieka zdrowotna itd... Wszyscy < = w.wymienionego sa w nedzy... Wg tego - to w Polsce jest "biednych" troche wiecej :)

! Odpowiedz
4 4 ~klf

I tym właśnie należy się 500+

! Odpowiedz
0 4 ~Polska_dziś

1 ma porsche za gotówkę 250 auto do 15000 złotych. Dysproporcje są ogromne, gonimy usa tylko w rozwarstwieniu społecznym!

! Odpowiedz
1 3 ~Jak_to

To nie żyjemy w złotych czasach?

! Odpowiedz
8 23 ~Horus

Takich Ludzi jest 20% a nie 6. Skąd te dane ? to bzdury a w małych miasteczkach -wsiach jest tragedia.

! Odpowiedz
1 4 ~silvio_gesell

Kto nie ma ziemi w dużym mieście ten biedny. Ot co.
Ja nie rozumiem, czemu Polacy ze wsi nie chcą się zgodzić na jakąś formę opodatkowania wartości nieruchomości.

! Odpowiedz
12 22 ~artek

Podziekujcie Bolkowi Kapusiowi i cale bandzie ktora mu POmogla az dziw ze taki ku...s nie wisi dzisiaj na szubienicy i ten smiec jezdzi do innych krajow na wyklady!!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil