REKLAMA

GUS: 2,8 mln Polaków żyło w 2014 r. w skrajnym ubóstwie

2015-06-09 14:54
publikacja
2015-06-09 14:54
GUS: 2,8 mln Polaków żyło w 2014 r. w skrajnym ubóstwie
GUS: 2,8 mln Polaków żyło w 2014 r. w skrajnym ubóstwie
/ EastNews

W 2014 r. 2,8 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie, a ich wydatki nie przekraczały minimum egzystencji - wynika z wtorkowego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego.

 GUS: 2,8 mln Polaków żyło w 2014 r. w skrajnym ubóstwie
GUS: 2,8 mln Polaków żyło w 2014 r. w skrajnym ubóstwie (EastNews)

Według GUS, grupę najbardziej zagrożoną ubóstwem skrajnym (oznacza to wydatki poniżej 540 zł miesięcznie dla osoby samotnie gospodarującej lub 1 458 zł dla gospodarstwa czteroosobowego: dwie osoby dorosłe plus dwoje dzieci) - stanowiły rodziny wielodzietne. W 2014 r. poniżej tego minimum egzystencji żyło ok. 11 proc. osób w gospodarstwach małżeństw z 3 dzieci oraz ok. 27 proc. osób w gospodarstwach małżeństw z 4 lub większą liczbą dzieci na utrzymaniu.

Zasięg ubóstwa skrajnego wśród dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia wyniósł ok. 10 proc, a osoby w tym wieku stanowiły prawie jedną trzecią populacji zagrożonej ubóstwem skrajnym.

Jednocześnie nie odnotowano istotnych zmian w zasięgu tzw. ubóstwa relatywnego (oznacza ono wydatki na poziomie 713 zł miesięcznie w jednoosobowym gospodarstwie i 1926 zł dla czteroosobowej rodziny) pozostały na tym samym poziomie (16,2 proc.). Na zbliżonym poziomie utrzymał się też zasięg ubóstwa ustawowego, czyli kwalifikującego do interwencji socjalnej (jednoosobowe gospodarstwo - 542 zł, czteroosobowe - 1824 zł) 12,2 proc. (w 2013 r. - 12,8 proc.).

Stopa ubóstwa skrajnego pozostała na tym samym poziomie (7,4 proc.).

Jak podkreślają analitycy Urzędu, bezrobocie, niskie wykształcenie, miejsce zamieszkania na wsi, wreszcie obecność w gospodarstwie domowym osoby niepełnosprawnej, zwiększa zagrożenie ubóstwem.

W 2014 r. wśród gospodarstw domowych, w skład których wchodziła przynajmniej jedna osoba bezrobotna, stopa ubóstwa skrajnego wynosiła prawie 15 proc. i była dwa razy wyższa niż średnia w Polsce. Większa liczba osób bezrobotnych w gospodarstwie domowym znacząco zwiększa ryzyko ubóstwa skrajnego. W gospodarstwach domowych, w których bezrobotne były przynajmniej dwie osoby stopa ubóstwa skrajnego wynosiła ok. 33 proc. - podał GUS.

Pauperyzacji sprzyja wykonywanie nisko płatnej pracy. Dotyczy to głównie osób słabo - wykształconych, pracujących na stanowiskach robotniczych.

"W gospodarstwach, których główny strumień dochodów pochodził z pracy najemnej na stanowisku robotniczym w ubóstwie skrajnym żyła co dziesiąta osoba. W gospodarstwach domowych utrzymujących się głównie z pracy najemnej na stanowiskach nierobotniczych problem ten dotyczył natomiast w przybliżeniu co pięćdziesiątej osoby" - napisano w komunikacie GUS

To właśnie wykształcenie jest jednym z najważniejszych czynników różnicujących zagrożenie ubóstwem. Im wyższe, tym mniejsze jest ryzyko życia poniżej minimum egzystencji. Jak wyliczył GUS wśród gospodarstw domowych, w których głowa gospodarstwa domowego uzyskała wykształcenie co najwyżej gimnazjalne, odsetek osób skrajnie ubogich wyniósł w 2014 r. ok.18 proc.; natomiast w gospodarstwach domowych, w których głowa gospodarstwa posiadała wykształcenie wyższe - niecały jeden procent.

Podobnie jak w latach ubiegłych zagrożenie ubóstwem zwiększa obecność osoby niepełnosprawnej w gospodarstwie domowym. Stopa ubóstwa skrajnego wśród osób w gospodarstwach domowych z co najmniej jedną osobą niepełnosprawną wyniosła ok. 11 proc., a w gospodarstwach domowych z przynajmniej jednym dzieckiem do lat 16 posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności - ok. 15 proc.

Dla porównania, odsetek osób zagrożonych ubóstwem w gospodarstwach domowych bez osób niepełnosprawnych kształtował się na poziomie 6,5 proc.

Jak podaje GUS zasięg ubóstwa skrajnego na wsi był w 2014 r. ponad dwukrotnie wyższy niż w miastach. Różnica ta jest szczególnie wyraźna, gdy sytuację na wsi porównuje się z sytuacją w największych miastach (500 tys. lub więcej mieszkańców).

W skrajnym ubóstwie żyło w 2014 roku ok. 5 proc. mieszkańców miast (od 1 proc. w największych miastach, do ok. 9 proc. w miastach poniżej 20 tys. mieszkańców). Tymczasem na wsi odsetek osób żyjących poniżej minimum egzystencji wyniósł ok.12 proc.. Mieszkańcy wsi stanowili tym samym ponad 60 proc. osób żyjących poniżej granicy ubóstwa skrajnego, podczas gdy udział ludności wiejskiej wśród ogółu ludności Polski wynosił prawie 40 proc.

Najwyższą stopę ubóstwa skrajnego odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim (prawie 15 proc.) oraz świętokrzyskim (ok. 12 proc. ). Są to województwa charakteryzujące się wysokimi stopami bezrobocia, dużym udziałem pracujących w sektorze rolnym oraz niskimi wynagrodzeniami w stosunku do przeciętnych w kraju.

Analizując dane dotyczące zasięgu ubóstwa dla województwa mazowieckiego, warto zwrócić uwagę na poziom stopy ubóstwa dla województwa z wyłączeniem Warszawy. Otóż o ile wskaźnik zasięgu ubóstwa skrajnego dla województwa mazowieckiego ogółem należy do najniższych w kraju (ok. 5 proc.), o tyle wskaźnik po wyłączeniu stolicy przyjmuje już wartość znacznie wyższą (ok. 8 proc.), przekraczając nieznacznie średnią dla Polski w 2014 r. Rozdźwięk ten wskazuje na duże różnice pomiędzy stolicą, a resztą województwa. (PAP)

drag/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (56)

dodaj komentarz
~c_t_
540 złotych? za to popłacić rachunki i coś zjeść? Nie ma takiej opcji- a tu 11%- prawie 3 000 000 Polaków tak żyje. Co ciekawe żeby zarobić 540 miesięcznie jest się już za progiem zwolnionym z podatku. Rozpatrywanej 4 osobowej rodziny nie komentuję- GUS to urząd- urzędnicy wiedzą lepiej i nie mają takich problemów :P
~Mrs
W moim mieście 140tys mieszkańców bezrobocie wynosi 14%. Czy to widać? I tak i nie. Społeczeństwa są bardzo skrajne, jestem w wieku dorobkowym, jedni dostają domy, reszta mieszkania. Spory procent mieszka z rodzicami bo woli zwiedzać świat. 90% znajomych dostało samochody tuż po 18stce. Kilkoro salonowe. Większość W moim mieście 140tys mieszkańców bezrobocie wynosi 14%. Czy to widać? I tak i nie. Społeczeństwa są bardzo skrajne, jestem w wieku dorobkowym, jedni dostają domy, reszta mieszkania. Spory procent mieszka z rodzicami bo woli zwiedzać świat. 90% znajomych dostało samochody tuż po 18stce. Kilkoro salonowe. Większość spędza wakacje za granicą i to kilka razy w roku. Znam tylko jedną rodzinę żyjącą w ubóstwie. 3 osoby +alimenty na inne dziecko wypłata 1500zł, wynajmują za 1000zł. Popijają i palą. Myślą o drugim dziecku. Opisuje tu sytuacje osób w moim przedziale wiekowym 20-27lat.
~Anka
GUS mógłby zbadać, jak to jest, że w tych "najbiedniejszych rodzinach" co najmniej jedna osoba pali papierosy. Jak ich na to stać?
~iuyiyi
bo palą najgorsze świństwa jakie mogą zdobyć.{ zbieranie petów,kręcenie czegoś co ma przypominać papierosy,ot na to ich stać
~franek
Poziom ubostwa w Polsce wynosi ponad 17% wg World Banku http://data.worldbank.org/country/poland .Media w Posce stosuja slowotworstwo nazywajac to skrajnym ubostwem czy relatywnym ubostwem .Bieda jest bieda.http://www.bankier.pl/wiadomosc/Analiza-polskiego-ubostwa-2964236.html
~lewyPOt
no to już sk..syny ferajny tuska ... podnoszą płacę minimalną i nie ma problemu ... a wy zaraz że zielona wyspa się zesr..ła ...
~wyborcaPO
sami sa sobie winni, to dla nich szansa trzeba wyjechac do angli i wziasc kredyt.
~franek
Pajacu.Polacy zdluzeni sa na poad 500 mld zl.Plus dlug wewnetrzny ponad 1000mld zl-patrz zagar tfu balcerowicza plus dlug zewnetrny ok 370 mld$. Wyjsciem byloby opodatkowanie zagranicznych instytucji i bankow dzialajacych na terenie Polski jak to zrobil Orban.
Zagraniczne korporacje stosuja kreatywna ksiegowosc ,gdzie np lancuch
Pajacu.Polacy zdluzeni sa na poad 500 mld zl.Plus dlug wewnetrzny ponad 1000mld zl-patrz zagar tfu balcerowicza plus dlug zewnetrny ok 370 mld$. Wyjsciem byloby opodatkowanie zagranicznych instytucji i bankow dzialajacych na terenie Polski jak to zrobil Orban.
Zagraniczne korporacje stosuja kreatywna ksiegowosc ,gdzie np lancuch czterech firm obciaza siebie wzajenie kosztami a celu unikniecia placenia podatkow w danym panstwie.
~miro odpowiada ~franek
powołując sie na "zegar" żydowskiego bydlaka to nie najlepszy pomysł, przeciez ta kreatura doprowadziła do zadłuzenia niszcząc polską gospodarke, rozkradajac firmy pod hasłęm prywatyzacja...
~troll_wolontariusz
"zeby zylo sie lepiej." Sitwie.


Platforma Obywatelska

Powiązane: Bieda w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki