Fundacja Sorosa kończy działalność w Turcji po oskarżeniach Erdogana

2018-11-26 18:34
publikacja
2018-11-26 18:34

Należąca do amerykańskiego finansisty George'a Sorosa Open Society Foundation postanowiła w poniedziałek zamknąć swoją działalność w Turcji. To reakcja na słowa prezydenta tego kraju Recepa Tayyipa Erdogana, który oskarżył Sorosa o wspieranie nieudanego puczu w 2016 r.

/ fot. Danny Gys / FORUM

W komunikacie Fundacji stwierdzono, że turecka prasa w ostatnich dniach zjednoczyła się we "wspólnym froncie" przeciwko Sorosowi. "Wobec rosnącej liczby nieuzasadnionych oskarżeń i stronniczych spekulacji medialnych w ostatnich dniach zarząd Fundacji doszedł do wniosku, że jej dalsze funkcjonowanie w Turcji stało się niemożliwe" - brzmi komunikat, w którym podkreślono, że Fundacja zawsze działała zgodnie z tureckim prawem.

Soros stał się obiektem ataku Erdogana w zeszłym tygodniu, po tym gdy jeden z głównych działaczy Open Society Foundation w Turcji Hakan Altinay znalazł się wśród 13 osób zatrzymanych 10 dni temu w związku z nieudanym zamachem stanu w Turcji w lipcu 2016 r. Głównym oskarżonym w tej sprawie jest urodzony w Paryżu turecki biznesmen i filantrop Osman Kavala, który od ponad roku czeka w areszcie na proces. Władze w Ankarze podejrzewają go również o "finansowanie" antyrządowych demonstracji w 2013 roku.

"Kto za nim (Kavalą) stoi? Słynny węgierski Żyd Soros. Ten człowiek rozsyła ludzi po całym świecie, żeby dzielili i rozszarpywali narody, a na ten cel przeznacza pieniądze, których ma dużo. W ten sam sposób jego przedstawiciel w Turcji (...) wykorzystuje swoje środki, by wspierać tych, którzy usiłują rozerwać i podzielić ten kraj" - mówił Erdogan kilka dni temu.

Soros, urodzony na Węgrzech amerykański finansista pochodzenia żydowskiego, oskarżany jest przez władze niektórych państw o spiski, do których miałby wykorzystywać finansowane przez niego organizacje pozarządowe. Szczególnie intensywna kampania przeciwko Sorosowi trwa od kilku lat na Węgrzech; władze w Budapeszcie zarzucają mu działania na rzecz sprowadzenia do Europy milionów emigrantów. (PAP)

zm/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
plutarch
Soros stał się takim chłopcem do bicia dla wszelkiej maści autorytarnych watażków, bo jego idea społeczeństwa otwartego zagraża każdej despotii.
silvio_gesell
Nie, to totalitaryzmy stworzyły Sorosa, i jego mentora Poppera. Idea otwartego społeczeństwa jest oparta na założeniu, że wrogiem są despoci, bo tworzą totalitaryzmy które doprowadziły do dwóch wojen światowych. Tymczasem totalitaryzmy powstały, bo niewystarczająca podaż złotego pieniądza doprowadziła do spirali Nie, to totalitaryzmy stworzyły Sorosa, i jego mentora Poppera. Idea otwartego społeczeństwa jest oparta na założeniu, że wrogiem są despoci, bo tworzą totalitaryzmy które doprowadziły do dwóch wojen światowych. Tymczasem totalitaryzmy powstały, bo niewystarczająca podaż złotego pieniądza doprowadziła do spirali deflacyjnej i ludzie potrzebowali despoty który da im cel w życiu, oczekiwania, obietnice gdy pieniądz przestał być osiągalny. Gdyby było tak jak chcą Soros i Popper to totalitaryzmy nie powstałyby w tym samym czasie w Chinach, w Niemczech, w Japonii, we Włoszech, w ZSRR, itd. IMHO w filozofii Poppera są kompletnie odwrócone związki przyczynowo-skutkowe. To społeczeństwo samo w sobie jest niebezpieczne, dyktatorzy są tylko uosobieniem tego faktu.
oklahoma_kid
kiedy ten młodzieniaszek ze zdjecia w końcu.. ten tego..
a może już i trzymane jest to w tajemnicy
sloneczkodzg
Zapytajmy wyborczą kiedy ten młodzieniaszek w końcu ten i tego .
talmud
biedny soros tyle dobrego robi dla maluczkich tak im chce pomoc.......zal takiego dzialacza & tyle uczciwych pieniedzy ciezko zarobionych ......:(:(
gdzie mozna wyslac wspolczujace majle ???
tin_foil_hat
czas na fundacje Batorego
plutarch
ruskie ładnie sypią łapki w górę - (pssst... ich tu nie ma)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki