REKLAMA

Finlandia: smartfony Nokii wysyłały dane do Chin

2019-03-21 16:16
publikacja
2019-03-21 16:16

Fiński inspektor ochrony danych Reijo Aarnio zapowiedział w czwartek zbadanie doniesień, że smartfony marki Nokia wysyłały dane na serwer w Chinach. Chce ustalić, czy dochodziło do przesyłania danych osobowych i czy transfer miał podstawę prawną.

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Dado Ruvic / Reuters

Fińska firma HMD Global, która produkuje smartfony marki Nokia w ramach licencji, zapewnia, że żadnych danych osobowych nie przekazuje "stronie trzeciej". Firma przyznała, że była "usterka w oprogramowaniu" jednej partii smartfonów, ale została już usunięta.

Norweski nadawca publiczny NRK ujawnił w czwartek, że wyciek danych dotyczy modelu Nokia 7 Plus i że producent "przyznał, że nieokreślona liczba smartfonów Nokia 7 Plus wysyłała dane na chiński serwer". NRK poinformował, że uwagę na problem z tymi smartfonami zgłosili mu użytkownicy, którzy zorientowali się, że ich urządzenia często łączą się z pewnym serwerem, do którego przesyłają niezaszyfrowane pakiety danych.

Nie ma konkretnych informacji na temat rodzaju danych przesyłanych na chiński serwer.

Firma HMD Global zapewniła w mailu do Reutersa, że na podstawie tych danych nikt nie mógł zostać zidentyfikowany. Problem określono jako błąd w oprogramowaniu, dotyczący "jednej partii jednego modelu" smartfona. Poinformowano, że błąd został usunięty w lutym i że w "prawie wszystkich" urządzeniach, których to dotyczyło, zainstalowana została poprawka. (PAP)

az/ mc/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
roza_von_schweinkopf
wolę szajsungi wysyłające do chin niż ajfony wysyłające do mosadu. Chiny nam nic nie zrobiły a Salomon Morel i reszta jego kumpli tak.
talmud
takie same "usterki" sa we wszystkich srajfonach & szajsungach ......tylko bardziej "usterczone".....

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki