Finlandia: 50-procentowy podatek za ukrywanie akcji

Finowie będą mogli kupić za granicą akcje fińskich spółek i nie ujawniać tej informacji. Jednak w zamian za anonimowość spółka pobierze 50-procentowy podatek od wypłaconej dywidendy. Fiński parlament zaakceptował zmiany w prawie.

(fot. marcoscisetti / YAY Foto)

Rząd przeforsował w parlamencie kontrowersyjną dla fińskiej opinii publicznej ustawę dotyczącą rozliczania dochodów z akcji przez anonimowych inwestorów.

Przeciwna nowym rozwiązaniom była cała opozycja, w tym przede wszystkim Związek Lewicowy (VAS) oraz socjaldemokraci (SDP), a także część posłów koalicji rządzącej z prawicowej partii Finowie (F). Finowie będą mogli ukrywać posiadanie akcji przy wykorzystaniu zagranicznych centrów papierów wartościowych - oświadczyła Li Andersson, przewodnicząca VAS.

Nowe prawo zakłada, że Fin będzie mógł kupić akcje fińskich spółek za pośrednictwem zagranicznych instytucji bez ujawniania swojej tożsamości, za pośrednictwem kont zbiorczych. Anonimowy zakup będzie możliwy, jeśli akcje fińskiego przedsiębiorstwa będą zarejestrowane w zagranicznym depozycie papierów wartościowych.

Obecnie, w przypadku zakupu akcji spółek giełdowych w Finlandii za pośrednictwem fińskiej instytucji, informacje o wszystkich inwestorach są przechowywane w fińskim centralnym depozycie papierów wartościowych (Euroclear Finland).

O zachowanie zasady jawności i przejrzystości transakcji walczyła fińska opozycja. Centroprawicowy rząd, który tworzą trzy partie: Koalicja Narodowa (KOK), Centrum Finlandii (KESK) oraz partia Finowie, tłumaczył, że anonimowy zakup akcji jest dozwolony w wielu krajach UE, a Finlandia powinna dostosować swoje prawo do europejskich przepisów.

Chodzi o unijne regulacje dotyczące usprawnienia rozrachunku papierów wartościowych w UE i w sprawie centralnych depozytów. Według nich każdy inwestor powinien mieć możliwość inwestowania we wszystkie unijne papiery wartościowe.

Wobec sprzeciwu partii opozycyjnych, których zdaniem informacje o posiadaczach akcji powinny być dostępne, rząd zaproponował wyższe opodatkowanie dochodów z dywidend od ukrytych akcji. W grę wchodził nawet 60-procentowy podatek, ale ostatecznie uzgodniono, że stawka wyniesie 50 proc. Jeśli inwestor nie będzie godził się na taką stawkę, będzie musiał ujawnić swoją tożsamość i wtedy zapłaci niższą daninę.

Jak wynika z informacji fińskiej administracji podatkowej, w przypadku inwestorów indywidualnych opodatkowanie dywidendy zależy m.in. od kwoty dywidendy, zaklasyfikowania jej jako dochodu z kapitału czy też jako wynagrodzenia, oraz tego czy spółka jest notowana na giełdzie czy też nie. Podstawowa stawka dla dochodów z kapitału wynosi zaś 30 proc.

Minister finansów Petteri Orpo (KOK) przekonywał w parlamencie podczas dyskusji nad projektem, że zmiany, które proponuje rząd, sprawdzą się w działaniu. Według niego kompromis w postaci 50-procentowej stawki podatkowej w przypadku nieznanego udziałowca uczyni ukrywanie posiadania akcji działaniem niedochodowym. Poza tym, według rządu, jeśli udziałowcy będą chcieli pozostać w ukryciu, to wtedy zwiększą się dochody podatkowe państwa.

Pozytywnie projekt zaakceptowały m.in. federacja instytucji finansowych i fiński bank centralny. Negatywną opinie wydał zaś m.in. fiński centralny depozyt papierów wartościowych, zarząd policji i administracja podatkowa.

Według przeciwników nowych regulacji zalegalizowanie anonimowego zakupu akcji zwiększy możliwość ukrywania posiadania akcji, prania pieniędzy i tym samym umożliwi swobodniejsze działania przestępcze, a informacje podatkowe będą niewystarczające, jeśli akcje przedsiębiorstw nie będą przechowywane w fińskiej instytucji.

Według rządu władze nie mogą zabronić anonimowego zakupu akcji obywatelom, przynajmniej jeśli chodzi o zakupy z zagranicy, ponieważ byłoby to sprzeczne z unijną dyrektywą. Oznaczałoby to naruszenie zasady swobodnego przepływu kapitału, czyli podstawowego prawa funkcjonowania unijnego rynku.

W środowym głosowaniu przeciwko ustawie było też trzech posłów partii Finowie, którzy z zawodu są oficerami policji. Zdaniem Toma Packalena z tego ugrupowania możliwość ukrywania akcji może tworzyć działania korupcyjne. Poseł tłumaczył, że urzędnik, który np. posiada wiedzę o zamówieniach dla firm z sektora usług zdrowotnych, będzie mógł wykorzystać posiadane informacje i zakupić jej akcje ukrywając swoją tożsamość. Następnie, gdy ich wartość po upublicznieniu informacji o zamówieniu wzrośnie, będzie mógł szybko sprzedać papiery bez ryzyka, że jego inwestycja zostałaby ujawniona.

Nowe przepisy mają dotyczyć nie tylko obywateli fińskich, ale również cudzoziemców mieszkających na stałe w Finlandii.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ jhp/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~zez

coś tam o wolnym rynku gdzie wszyscy wiedzą kto kupuje a kto sprzedaje cośtam cośtam...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.