REKLAMA
PIT 2023

"Financial Times": Rosja chce wykluczyć Ukrainę ze światowego rynku zboża

2023-07-22 09:52
publikacja
2023-07-22 09:52

Rosja zabiega o wykluczenie Ukrainy ze światowego rynku zbożowego i proponuje plan swoich dostaw do Afryki z udziałem Kataru oraz Turcji, ale oba te kraje odmawiają Moskwie takiej współpracy – poinformował dziennik „Financial Times”.

"Financial Times": Rosja chce wykluczyć Ukrainę ze światowego rynku zboża
"Financial Times": Rosja chce wykluczyć Ukrainę ze światowego rynku zboża
/ Kernel

Rosja publicznie przedstawiła koncepcję darmowych dostaw zboża dla najbiedniejszych krajów przed przyszłotygodniowym szczytem rosyjsko-afrykańskim w Petersburgu.

Po zawieszeniu udziału Rosji w zawartej za pośrednictwem ONZ i Turcji umowy, która przez ostatni rok umożliwiała bezpieczny transport ukraińskiego zboża i innych produktów żywnościowych przez Morze Czarne, Władimir Putin wysunął propozycję, by Katar płacił Rosji za dostawę do Turcji rosyjskiego zboża, które byłoby następnie przekazywane „potrzebującym krajom” – podały osoby zaznajomione ze sprawą.

Na razie ani Turcja, ani Katar nie przystały na ten pomysł, który jeszcze nie został przedstawiony formalnie. Nawet gdyby do tego doszło, jest mało prawdopodobne, by Katar poparł ten plan – pisze „FT”, powołując się na jeszcze inną osobę zaznajomioną ze sprawą.

Osoby związane z zawarciem umowy zbożowej sądzą, że Rosja będzie forsować swój plan na szczycie z udziałem afrykańskich przywódców w przyszłym tygodniu oraz podczas sierpniowej wizyty Putina w Turcji. „To jest tupet – powiedziała jedna z tych osób. – Chcą pokazać, że mogą sobie na to pozwolić”.

Po wycofaniu się z umowy zbożowej, która umożliwiła wyeksportowanie 33 mln ton ukraińskiego zboża, Rosja intensywnie bombarduje ukraińskie miasta portowe.

Putin powiedział w tym tygodniu, że Rosja jest w stanie dostarczyć zboże, które zastąpi ukraińskie dostawy „na zasadach handlowych i darmowych”.

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow oraz przedstawiciele Kataru odmówili „FT” komentarza.

Przedstawiciel władz tureckich powiedział w piątek wieczorem, że prezydenci Turcji i Ukrainy, Recep Tayyip Erdogan i Wołodymyr Zełenski, "szczegółowo" omawiali umowę zbożową podczas rozmowy telefonicznej, która odbyła się z inicjatywy ukraińskiego przewódcy. „Prezydent Erdogan podkreślił też, że Turcja wkłada intensywne wysiłki w utrzymanie pokoju” – dodał.

Zawieszenie przez Rosję udziału w umowie zbożowej rozzłościło niektóre kraje afrykańskie. Władze Kenii uznały, że jest to „cios w plecy”, który „w sposób nieproporcjonalny uderza w kraje” regionu. (PAP)

mw/ fit/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (23)

dodaj komentarz
polonu
Ukraińcy to frajerzy , szykuje się blok Rosja Chiny i reszta kto dołączy , stracą na tym nie , to ciemny naród daje się manipulować i zabijać . jak u nas było za solidarności , to samo jest tam dopiero później okaże się co tak naprawdę było grane .W samej Rosji też wiele się zmieni , Chiny czekają jak działania wojenne ustaną oni Ukraińcy to frajerzy , szykuje się blok Rosja Chiny i reszta kto dołączy , stracą na tym nie , to ciemny naród daje się manipulować i zabijać . jak u nas było za solidarności , to samo jest tam dopiero później okaże się co tak naprawdę było grane .W samej Rosji też wiele się zmieni , Chiny czekają jak działania wojenne ustaną oni ruszą pełną parą Rosja Ukraina tanie surowce i żyzne pola a Chiny technologie i pracowitość tam się krew wymiesza sami Rosjanie zmienią swoją mentalność szykuje się potężne super mocarstwo , to dopiero się tworzy co podpisywał Putin z prezydentem Chin co ustalili . wychodzi na to że świat podzieli się na dwa przeciwstawne bieguny kapitalizm Amerykański zwany demokracją i ustrój mieszany taki jaki mamy w Chinach . Ukraina Białoruś granice dzielące oba bloki . Wszyscy myślą że Rosja to zacofany kraj technologicznie nie te czasy podobnie myślano o Chinach zobaczcie tylko choćby Suchoil S-70 Ochotnik , Rosjanie wszystkich biją na łeb w technologi wojskowej mało mówią dużo mają a co jeszcze nikt nie wie bo przecieków nie ma . Chińczykom jeszcze nie ufają do końca ale i to się zmieni na ufność trzeba zapracować . a Chińczykom warto ufać to naród uczciwy i solidny , wszystko zobaczy w praniu jak to będzie wyglądało .Ukraina przypadkowo znalazła się w takim położeniu geograficzny mają szczęście . Rosja Chiny wydają na uzbrojenie niewyobrażalne kwoty ale jak połączą siły nie trzeba tyle wydawać ,poziom życia podwyższy się a kiedy Ameryka odda pieniądze Chinom i Rosji . a co z Brazylią oni wchodzą do bloku Rosyjskiego a Ameryka ma duży dług do oddania Brazylii . tych krajów wierzycieli Ameryki jest więcej . no ciekawie to wygląda .
mkk6999
Tzw. Ukraina jest pro-rosyjska,
Rosjanie 100% wiedza co sie dzieje

Jankesi wymyslili story, ze UKR bedzie faszystowska,
Rodziny maja ofiary NAZI w historii, w pamieci w domu

Nadaja, ze w bombardowanych portach Odessa,
Nikolajew itd. byly tysiace najemników na safari na ludzi - de-ratyzacja wykonana.
Magazyny
Tzw. Ukraina jest pro-rosyjska,
Rosjanie 100% wiedza co sie dzieje

Jankesi wymyslili story, ze UKR bedzie faszystowska,
Rodziny maja ofiary NAZI w historii, w pamieci w domu

Nadaja, ze w bombardowanych portach Odessa,
Nikolajew itd. byly tysiace najemników na safari na ludzi - de-ratyzacja wykonana.
Magazyny sprzetu, amunicji paliw itd. Zlikwidowane
mkk6999
Ukraina - kolonia zachodu,
niwiele ma swojej ziemi

Ca 19 mln ha to koncerny zachodnie

Z ""podarowanych" wczesniej 100%
ubodzy dostali z tego 2,5 %
Reszta kasiora na stól gl. dla zachodu
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mkk6999
""Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-Moon
stwierdził, że Ukraina "nie złożyła wniosku o rejestrację
granic od 1991 roku, więc państwo Ukraina nie istnieje""

(sztab profesorów prawa ONZ)
trpaslik
Jankesi szukają możliwości wyeksportowania własnego zboża z Ukrainy. Ostatnio uaktywnił się w tej sprawie Blinken. Poprzednie porozumienie sygnowane przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ było przedłużane co kilka miesięcy. Ale, tak jak wiele pozostałych porozumień, nie było respektowane i uczciwie wdrażane z korzyścią dla WSZYSTKICH Jankesi szukają możliwości wyeksportowania własnego zboża z Ukrainy. Ostatnio uaktywnił się w tej sprawie Blinken. Poprzednie porozumienie sygnowane przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ było przedłużane co kilka miesięcy. Ale, tak jak wiele pozostałych porozumień, nie było respektowane i uczciwie wdrażane z korzyścią dla WSZYSTKICH stron porozumień. Przykładem ostatnie uwolnienie internowanych obrońców Azovstalu z Turcji, którzy mieli tam pozostać do końca wojny. Dlatego nie dziwmy się Rosjanom, że nie chcą zawierać kolejnych. Zresztą w przypadku zboża mają taką nadprodukcję, że sami chętnie zagospodarują rynek Afryki i Bliskiego Wschodu, a tam mają akurat niezłe relacje.
efg
A kogo obchodzi co uważa Rosja i czego chce?
endes
I właśnie takie głupkowate myślenie doprowadziło do tego co jest… gratuluję yntelygencji
efg odpowiada endes
Ten kraj dzięki Putinowi już nic nie znaczy...
mkk6999 odpowiada efg
Yntelygent
Ukraina nie istniala,
a Rosja istnieje ponad 1 000 lat

""Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-Moon
stwierdził, że Ukraina "nie złożyła wniosku o rejestrację
granic od 1991 roku, więc państwo Ukraina nie istnieje""

Powiązane: Kryzys zbożowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki