REKLAMA

FBI bada sprawę włamania hakerskiego na komputery Demokratów

2016-07-25 20:27
publikacja
2016-07-25 20:27
FBI bada sprawę włamania hakerskiego na komputery Demokratów
FBI bada sprawę włamania hakerskiego na komputery Demokratów
fot. Carlo Allegri / / Reuters

FBI poinformowało w poniedziałek o wszczęciu dochodzenia ws. włamania hakerów na serwery Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej (DNC), co w konsekwencji doprowadziło do ujawnienia treści niektórych e-maili amerykańskich polityków.

Wcześniej tego dnia dziennik "Washington Post" napisał, że szef kampanii Hillary Clinton, Robby Mook, oskarżył rząd Rosji o to włamanie.

"Tego typu naruszenie jest czymś, co traktujemy bardzo poważnie i dlatego FBI będzie nadal prowadzić śledztwa i pociągać do odpowiedzialności tych, których stanowią zagrożenie w cyberprzestrzeni" - poinformowało FBI w komunikacie.

Do sprawy odniósł się też Biały Dom, który zapowiedział, że nie będzie spekulował na temat tego, kto stoi za atakiem hakerskim na komputery DNC.

"Wiemy, że jest wielu aktorów (działań w cyberprzestrzeni - PAP) - zarówno państwa, jak i przestępcy - którzy szukają słabych stron w systemie bezpieczeństwa cybernetycznego Stanów Zjednoczonych, wśród nich jest Rosja" - powiedział w poniedziałek rzecznik Białego Domu Josh Earnest. Podkreślił też, że administracja prezydenta Baracka Obamy pozwoli służbom, aby same publikowały wyniki śledztwa w tej sprawie.

W poniedziałek podano też, że o sprawie poinformowana została komisja ds. wywiadu Izby Reprezentantów. Kongresmeni oczekują jednak dalszych informacji w sprawie potencjalnych powiązań Rosjan z włamaniem na komputery Demokratów - powiedział przedstawiciel tej instytucji i polityk Partii Demokratycznej Adam Schiff.

Mook powiedział w niedzielę telewizji ABC News, że niektórzy eksperci mówią Demokratom, iż zrobili to Rosjanie w celu wsparcia konkurenta Clinton w wyścigu prezydenckim - Donalda Trumpa. "Washington Post" odnotowuje, że e-maile, które w piątek opublikował demaskatorski portal WikiLeaks, pokazują, iż działacze formalnie bezstronnej DNC w rzeczywistości pomagali Clinton w prawyborach, w których rywalizowała ona z senatorem Berniem Sandersem.

W jednym z e-maili szefowa DNC Debbie Wasserman nazwała kogoś z otoczenia Sandersa "przeklętym kłamcą", w innych przedstawiciele Komitetu szydzą z Sandersa i jego zwolenników. Sprawa ta wywołała oburzenie w obozie Sandersa, który po raz kolejny oskarżył DNC o niestosowne wspieranie kampanii Clinton w prawyborach. W niedzielę Wasserman zrezygnowała z funkcji przewodniczącej DNC.

W zeszłym miesiącu "Washington Post" pisał, że rosyjscy hakerzy rządowi włamali się do systemu komputerowego DNC, uzyskując m.in. dostęp do zebranych przez tę partię danych na temat Donalda Trumpa. Hakerzy spenetrowali system komputerowy DNC tak dogłębnie, że byli w stanie czytać e-maile i monitorować czaty.

Doradca Clinton: Cyberatak na komputery DNC "nie do przyjęcia"

Próba wpłynięcia na wynik wyborów w USA przez włamanie się do komputerów Partii Demokratycznej "jest nie do przyjęcia" - powiedział w poniedziałek Jake Sullivan, jeden z głównych doradców demokratycznej kandydatki do Białego Domu Hillary Clinton.

Jeżeli okaże się, że Rosja rzeczywiście włamała się do systemów komputerowych Partii Demokratycznej, aby ujawnić manipulacje w prawyborach mające na celu niedopuszczenia do nominacji rywala Clinton, senatora Berniego Sandersa, byłoby to przełomowe wydarzenie w stosunkach między USA a Rosją powiedział na briefingu w czasie przedwyborczej konwencji Demokratów czołowy doradca Clinton ds. międzynarodowych.

"Liczni eksperci ds. wywiadu, jak również przedstawiciele firm produkujących zabezpieczenia komputerowe, stwierdzili, że cyberataki na komputery Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej (DNC) były przeprowadzone przez organizacje sponsorowane przez rząd rosyjski. Te ataki się nasilają - powiedział doradca Clinton.

"Nie jest niczym nowym, że Rosjanie próbują wpływać na wynik wyborów w USA. Ale jeśli okaże się, że są odpowiedzialni także za atak na systemy DNC, byłoby to całkowicie nie do przyjęcia. To byłoby wydarzenie przełomowe - dodał.

(PAP)

lm/ kar/ tzal/ zot/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki