REKLAMA
BADANIE

Euforia na akcjach Tesli. Dwa miliony aut i Cybertruck na horyzoncie

Michał Kubicki2023-01-26 16:16, akt.2023-01-27 08:51redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-26 16:16
aktualizacja
2023-01-27 08:51

Kurs Tesli mocno rósł w handlu kasowym po ogłoszeniu wyników i wypowiedziach prezesa na temat planów spółki. Zapowiedź Elona Muska o wyprodukowaniu dwóch milionów "elektryków", zachęciła inwestorów do odkupywania akcji, które jeszcze niedawno przeceniali w obawie o przyszłość firmy.

Euforia na akcjach Tesli. Dwa miliony aut i Cybertruck na horyzoncie
Euforia na akcjach Tesli. Dwa miliony aut i Cybertruck na horyzoncie
fot. kovop / / Shutterstock

Przychody Tesli w IV kwartale 2022 r. okazały się rekordowe, a zysk na akcje był lepszy, niż wskazywały prognozy analityków. Przy ponad 24,3 mld dolarów przychodów zysk na akcje wyniósł 1,19 dolara. Nie oznacza to, że raport finansowy wprawił inwestorów w tak świetny nastrój, bowiem jego detale pokazują spadek marż.

Marża brutto w segmencie motoryzacyjnym spadła do 25,9 proc. i była najniższa od pięciu kwartałów. To efekt m.in. obniżenia ceny kilku modeli aut pod koniec i na początku 2022 r. Swoją drogą rozwścieczyło to fanów najpopularniejszych elektryków. Sam Musk także miał swoje za uszami, ponieważ systematycznie sprzedawała akcje Tesli, których cena na koniec grudnia mocno już pikowała, by w pierwszej sesji nowego roku wyznaczyć swojej okresowe dno poniżej 109 dolarów.

Od tego czasu kurs Tesli zyskał ponad 40 proc., a w czwartek, w pierwszej sesji po wynikach, akcje wzrosły o 10,97 proc. do 160,27 dolarów za sztukę. 

Euforię bardziej niż wyniki mogła wywołać konferencja szefa Tesli, który zasugerował, że firma, jeśli warunki z dostawami kluczowych komponentów na to pozwolą, będzie w stanie wyprodukować 2 miliony aut, które, patrząc na popyt, powinny znaleźć nabywców. Oficjalne prognozy Tesli mówią o produkcji 1,8 miliona aut. W 2022 r. przedsiębiorstwo wyprodukowało ponad 1,369 mln pojazdów, a to oznacza, że ambicje Muska sięgają wzrostu produkcji o blisko 50 proc.

Poza tym prezes zakomunikował że produkcja wyczekiwanego Cybertrucka rozpocznie się latem 2023 r., chociaż „produkcja masowa” może nastąpić dopiero w 2024 roku. Musk zaznaczył, że elektryczny pickup Tesli nie będzie miał znaczącego wpływu na tegoroczne wyniki, ale w przyszłym roku, kiedy auto będzie produkowane w dużych ilościach, już tak. 

Na dodatek Musk powiedział, że w styczniu spółka odnotowała największy wzrost zamówień rdr w historii przewyższający dwukrotnie możliwości produkcyjne.

„Pomimo tego iż wyniki spółki nieznacznie pozytywnie zaskoczyły rynek, inwestorzy ponownie zwracają uwagę na świetlane perspektywy przyszłości, jakie roztacza przed spółką jej charyzmatyczny prezes. Choć prognozy wyglądają obiecująco i zdają się mieć racjonalne podstawy, znaczącym sprawdzam dla Tesli (i nie tylko), będzie zbliżająca się coraz większymi krokami recesja, która może znacząco zweryfikować optymistyczne plany spółki” - napisali w komentarzu analitycy DM XTB.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (4)

dodaj komentarz
simonsoft8
Goldman Sachs zainteresowany spadkiem sprzedaży i ceny
mariuszs75
Toyota produkuje 10 milionów aut rocznie. Można porównać jaka jest kapitalizacja Toyoty i Tesli i jeszcze porównać jaki jest poziom ich zadłużenia.
czadfad
Co z tego że Toyota sprzedaje więcej skoro Tesla i tak wypracowała większy zysk. Sprzedaż Tesli z roku na rok rośnie Toyoty spada.
sterl
0,3% na akcje tyle to mieści się w granicach błędu , a nawet sprzedawca pietruszki musi zarobić 50 razy tyle żeby przetrwać..

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki