Erbud: Nie przewidujemy spowolnienia w branży budowlanej

2019-03-28 16:17
publikacja
2019-03-28 16:17

Problemy ze wzrostem kosztów w branży budowlanej jeszcze się nie skończyły, prezes Erbudu nie przewiduje jednak spowolnienia. W 2018 roku spółka zanotowała stratę przez rozliczenie starych kontraktów, przychody okazały się jednak rekordowe.

Dariusz Grzeszczak, prezes Erbud SA / Materiały dla mediów

Bankier.pl: Państwa przychody po raz pierwszy przekroczyły 2 mld zł. Na jakiej działalności Erbud zarabia najwięcej?

Dariusz Grzeszczak, prezes Erbud SA: Podstawą działalnością Grupy ERBUD pozostaje od lat budownictwo kubaturowe w kraju. Przychody z tego segmentu w 2018 roku wyniosły 1 548 mln zł i wzrosły o 29% rok do roku. Największy wzrost  przychodów względem poprzedniego roku nastąpił w segmencie inżynieryjno-drogowym, gdzie przychody osiągnęły 254 mln zł, co oznacza wzrost o 62% rok do roku.

W wyniku widnieje strata, bo chcieli Państwo odciąć przeszłość grubą kreską i aktualizowali wycenę kontraktów o wzrost kosztów. Czy teraz Erbud rzeczywiście ma czystą kartę, czy jednak wciąż wzrost kosztów może być tematem, który powróci w Erbudzie?

W ubiegłym roku wyczyściliśmy sytuację w dwóch segmentach, w budownictwie kubaturowym w kraju i w budownictwie kubaturowym za granicą, a przeszacowane wówczas kontrakty zostały już zrealizowane. Wzrost kosztów na rynku budowlanym wciąż jest jednak faktem, choć nie na taką skalę jak na przestrzeni trzech ostatnich lat. Nasza rentowność może się w związku z tym wahać, ale będzie dodatnia. Trzeba pamiętać, że w innych segmentach poza budownictwem kubaturowym – czyli w segmencie inżynieryjno-drogowym czy energetyczno-serwisowym – mieliśmy w drugim półroczu pozytywne wyniki, sytuacja w niemieckiej spółce GWI też się ustabilizowała. Myślę, że te segmenty będą się podobnie zachowywały w tym roku.

Czy w kolejnych kwartałach w branżę budowlaną dalej będzie uderzał wzrost kosztów? 

Sytuacja jest trudna, bo faktycznie koszty wciąż rosną, mimo że cała branża zakładała pod koniec ubiegłego roku, że wzrosty są już za nami. My, dzięki zdecydowanemu odcięciu przeszłości w połowie zeszłego roku, możemy jednak spać spokojnie.

Czy Grupa Erbud zamierza mocniej wchodzić w energetykę? Jak zapatrujecie się Państwo na perspektywę tego sektora?

Od wielu lat jesteśmy przygotowani do realizacji projektów energetycznych, jednak zarówno w Polsce, jak i za granicą brak jest znaczących inwestycji, zwłaszcza w OZE. Liczymy obecnie zwłaszcza na wzrost inwestycji w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne ze względu na niedawne zmiany legislacyjne.

Czy hossa w budownictwie nie trwa zbyt długo? Czy zakładają Państwo w swoich scenariuszach spowolnienie w branży?

Wzrost cen w branży ma ścisły związek z długo trwającą hossą. Nie przewidujemy spowolnienia podobnego do tego z ostatnich lat, jednak pamiętajmy, że koszty materiałów i robocizny wciąż rosną. Dlatego kluczowy jest selektywny dobór zleceń, dopasowany do możliwości produkcyjnych.

Jak mocno Erbud chce się angażować poza Polską i na jakie zagraniczne ruchy spółki mogą w przyszłości liczyć inwestorzy?

Zeszłoroczne przejęcie IVT udowodniło, że przejmowanie zagranicznych spółek – jeżeli jest przemyślane i poprzedzone odpowiednimi analizami – jest skutecznym sposobem na pomnażanie zysków i mądre dywersyfikowanie działalności. Na razie skupiamy się na osiąganiu jak najwyższych marż przez nasze obecne spółki zagraniczne. Nie wykluczamy jednak kolejnych akwizycji w przyszłości i przyglądamy się różnym perspektywicznym spółkom.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
hatlik1
Od 2021 roku wejdzie podatek kastralny jak ktoś ma wiecej niż 2 mieszkania i zakaz wynajmu krótko terminowego
jasiek2017
Szef JW Construction udzielil wywiadu nt cen mieszkan. Oczekujacym obnizek gratuluje humoru i polecam zakup 10 namiotow. Przydadza sie na kolejne kilka pokolen w oczekiwaniu na spadki.
yougurt
Koń by się uśmiał. Nie przewiduję spowolnienia w budowlance..
Materiały jak stal juz poleciały w dół. Huty cienko przędą. Ratuje jeszcze bariera limitów importowych do UE. Ceny mieszkań sa absurdalnie wysokie... Co raz więcej ofert na rynku wtórnym 2-5 letnie mieszkania w nowych blokach w cenie surowego stanu.
Koń by się uśmiał. Nie przewiduję spowolnienia w budowlance..
Materiały jak stal juz poleciały w dół. Huty cienko przędą. Ratuje jeszcze bariera limitów importowych do UE. Ceny mieszkań sa absurdalnie wysokie... Co raz więcej ofert na rynku wtórnym 2-5 letnie mieszkania w nowych blokach w cenie surowego stanu. Cena za dziura w ziemi tez spadła - Warszawa. Dobra zmiana poszukuje kasy gdzie popadnie.. Ciekawe kiedy beneficjenci programów społ typu + zorientują się, że z tego plusa mają minusa... zaczniemy od śmieci za + 300%, podatków katastralnych, opłat za korektę JPK, itd, itd itd...
wektorwg
Gdzie Huty cienko przędą? CMC planuje kolejną linię do produkcji drutu zbrojeniowego (budowlanka)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki