Entuzjaści bitcoina urządzają „run na bank”

analityk Bankier.pl

Zwolennicy najpopularniejszej kryptowaluty mówią „sprawdzam”. Kilka autorytetów z tego światka zachęca posiadaczy bitcoina do wycofywania ich z giełd i innych platform. Akcja prowadzona jest pod szyldem „Proof of Keys”.

Wielu rozpoczynających przygodę z kryptowalutami kupuje „monety” na jednej z platform i pozostawia je tam na dłuższy czas. Przyczyną może być wygoda – jeśli chcemy spekulować na różnych cyfrowych aktywach, w ten sposób środki pozostają „pod ręką”. W wielu przypadkach za taką niefrasobliwością stoi jednak brak wiedzy o zasadach działania wirtualnych walut. Dopóki pozostają one pod pieczą giełdy, w rzeczywistości nie są kontrolowane przez ich posiadacza.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

3 stycznia 2019 r. ruszyła akcja „Proof of Keys”, promowana m.in. przez Nicka Szabo, legendarnego pioniera technik kryptograficznych stosowanych w świecie kryptowalut. Entuzjaści bitcoina zachęcają do wycofywania środków z giełd i innych platform przechowujących waluty na rzecz swoich użytkowników. Zdaniem pomysłodawców ruchu, każdy posiadacz bitcoina powinien korzystać z własnego portfela.

Idea przypomina nieco „run na bank” – masowe wycofywanie kryptowalut z giełd ma pokazać, które podmioty oszukują użytkowników i w rzeczywistości nie posiadają aktywów (można powiedzieć – działają podobnie jak banki w systemie rezerwy cząstkowej). W krótkiej historii kryptowalut wielokrotnie już okazywało się, że nawet duże platformy mogą działać w sposób nieuczciwy lub zaniedbywać bezpieczeństwo.

Drugi cel akcji to edukacja. Mniej zaawansowani użytkownicy kryptowalut mają w ten sposób dowiedzieć się, jak istotne jest posiadanie kontroli nad swoimi zasobami.

Stress test bitcoinowych giełd nie przyniósł na razie spektakularnych rezultatów. Jedna z platform, HitBTC, znalazła się na liście podejrzanych, gdy ogłosiła zawieszenie wypłat. Kilka dużych giełd miało w międzyczasie problemy techniczne (m.in. Coinbase i Bitfinex), ale prawdopodobnie uznać je można za przypadkowy zbieg okoliczności.

Komentatorzy zwracają uwagę, że akcja ma zbyt mały zasięg, aby rzeczywiście przetestować płynność giełd. Zabrakło także globalnej koordynacji działań – wieści o „Proof of Keys” rozpowszechniano głównie anglojęzycznej części świata, zamiast skupić się na dotarciu do azjatyckich użytkowników kryptowalut.

Michał Kisiel

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 lightning_network

Tymczasem w urzędzie patentowym UK - Samsung Crypto Wallet:

https://trademarks.ipo.gov.uk/ipo-tmcase/page/Results/1/UK00003363431

! Odpowiedz
1 12 dziki_losos

Tymczasem w aplikacji Revolut można kupić Bitcoin, ale... tak naprawdę nie kupuje się kryptowaluty, tylko za pieniądze zwiększa się licznik posiadanych monet. Jest też druga funkcja - "sprzedaj". Tyle. Nie przelejemy sobie do własnego portfela.

! Odpowiedz
4 83 igła

Jeden może mieć zadrukowany papierek, inny plik z cyferkami a inny złotą monetę.
Tyle nas dzieli.

! Odpowiedz
6 110 zenonn

Można też mieć muszelki, stary obraz, samochód.
Wszystko warte tylko tyle, ile ktoś chce za to dać.

! Odpowiedz
35 21 open_mind odpowiada zenonn

Ty nie trać czasu tylko bierz te swoje muszelki i udaj się na zakupy. Kup sobie stary obraz z namalowanym starym samochodem. Pozdrawiam.

! Odpowiedz
8 62 karbinadel

Różnica jest taka, że zadrukowane papierki nie raz traciły na wartości do zera, do pliku z cyferkami nie dobierzesz się bez prądu, a złoto od tysięcy lat zachowuje swoją wartość

! Odpowiedz
0 18 khh odpowiada zenonn

No widzisz, tylko tak jakos juz jest, ze nieustajacy od poczatku cywilizacji popyt jest tylko na jedno...

! Odpowiedz
15 7 hfjdj odpowiada karbinadel

Złoto można zarekwirować. A w brak prądu chyba nikt nie wierzy. Rowerek + alternator i heja.

! Odpowiedz
0 3 kezsunaj odpowiada hfjdj

Gdzieś czytałem, że ilość prądu jaką zużywa cała infrastruktura potrzebna do bieżącej obsługi transakcji BTC to ponad 20TWh rocznie. Możesz to sobie przeliczyć na ilość rowerów... ;P

! Odpowiedz
28 61 marxs

co tam bitcoin u nas w szulerni zwanej GPW znów szwagry w akcji kupują od siebie wzajemnie z wielkim zacięciem (bez)wartościowe papiery licząc że a nuż jak mawia klasyk z Sowy i Przyjaciele znajdzie się jakis głupek co od nich odkupi

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil