Emilewicz: Wpłynęło 26 wniosków w sprawie postojowego

W pierwszym dniu obowiązywania ustawy antykryzysowej do godz. 11 skutecznie doręczono 26 wniosków w sprawie postojowego - powiedziała w środę minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w Telewizji Trwam.

(fot. Adam Guz / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Emilewicz zaznaczyła, że w środę, czyli w pierwszym dniu obowiązywania ustawy antykryzysowej, wraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleną Maląg odbyła konferencję z wojewódzkimi urzędami pracy. Podano na niej, że do godziny 11 skutecznie zostało doręczone 26 wniosków w sprawie postojowego.

"Postojowe to jest czas, w którym fabryka przestaje działać. Dotyczy każdego przedsiębiorstwa w Polsce, zarówno mikoroprzedsiębiorcy, ale także dużego zakładu.(...).Wówczas, ponieważ wygasza produkcję albo wstrzymuje produkcję, zamyka zakład na pewien czas, będzie mógł po uzgodnieniu z pracownikami obniżyć czas pracy pracowników do połowy etatu i skorzystać z dopłaty do pensji w 50 proc. z Funduszu Świadczeń Gwarantowanych" - powiedziała Emilewicz.

Minister zaznaczyła, że w takim przypadku pensja za połowę etatu nie będzie mogła być niższa niż minimalne wynagrodzenie, czyli 2,6 tys. zł. Połowę tej kwoty, czyli 1,3 tys. zł. wypłaci FŚG. Będzie to część gotówkowa oraz ubezpieczeniowa - ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Pracodawca będzie zobligowany do zapłaty drugiej części, czyli również 1,3 tys.zł.

"Możemy sobie wyobrazić sytuację, w której pracodawca ma kilka zakładów i musi ogłosić postój w jednym zakładzie, ale drugi jeszcze pracuje, ma zlecenia, a zatem obniża moce, ale nie wygasza zupełnie. Wówczas będzie mógł skorzystać z kategorii tzw. przedsiębiorca w trudnościach. Tę drugą kategorię zyskuje przedsiębiorca, którego przychody w miesiącu poprzedzającym spadły o 15 proc., bądź w skali luty-marzec tego roku do luty-marzec roku ubiegłego o 20 proc. Wówczas także może, nie musi, zredukować wymiar czasu pracownika o 20 proc. - o 0,8 proc. etatu. Wówczas również połowę wynagrodzenia pracownika wypłaca pracodawca, a drugą FŚG" - podkreśliła minister.

Minister zwróciła też uwagę, że bezpośredni koszt państwa z tytułu umorzeń i odroczeń składek na ubezpieczenie i podatków do końca czerwca sięgnie 70 mld zł.(PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ dym/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne