REKLAMA

Elżbieta Witek nowym marszałkiem Sejmu

2019-08-09 16:26, akt.2019-08-09 17:02
publikacja
2019-08-09 16:26
aktualizacja
2019-08-09 17:02

Sejm wybrał Elżbietę Witek (PiS) na stanowisko marszałka izby. Wcześnie z funkcji zrezygnował Marek Kuchciński.

/ fot. Kancelaria Premiera / Flickr

W piątek Sejm debatował nad wyborem nowego marszałka Izby. Dotychczasowy marszałek Sejmu Marek Kuchciński złożył rezygnację z tej funkcji. Miało to związek z informacjami o jego lotach samolotem służbowym.

Klub PO-KO zgłosił kandydaturę obecnej wicemarszałek Izby Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Klub PSL-KP - posłanki Urszuli Pasławskiej, a klub PiS - szefowej MSWiA Elżbiety Witek.

Poseł PO-KO Sławomir Nitras mówił, że "wszyscy wiedzą, w jaki sposób Kidawa-Błońska prowadzi obrady Sejmu, jaką klasę sobą reprezentuje, jak potrafi zachować bezstronność". "Bardzo bliska mi jest tradycja, w której marszałka stać na bezstronność, wyjętym spod pewnego bieżącego sporu, do którego zaufanie mogą mieć obie strony, czy wszystkie strony politycznego sporu. Taka tradycja w Polsce również miała miejsce; przypomnę marszałka Marka Jurka czy marszałka Ludwika Dorna" - powiedział Nitras.

Zaznaczył, że ci politycy, choć nie byli ze środowiska politycznego PO, potrafili na stanowisku marszałka Sejmu "zachowywać się jak druga osoba w państwie" i myśleć w kategoriach państwa realizując swoje obowiązki. Gdy Nitras wspomniał w tym kontekście o liderze PO Grzegorzu Schetynie, który również pełnił to stanowisko, na sali rozległy się śmiechy. "Ten rechot (...) świadczy o tym, jak traktujecie polski parlamentaryzm" - komentował Nitras.

Zaznaczył, że na stanowisku marszałka potrzebna jest skromność i pokora. "To, czego wam brakuje - i wiarygodność, której wy za grosz nie macie" - powiedział Nitras, zwracając się do posłów PiS.

Poseł PO-KO mówił, że jeśli Kidawa-Błońska obejmie to stanowisko, to "będzie pewność, że marszałek będzie wykonywał wyroki sądu". Nie będzie problemu, czy Sejm łamie prawo, nie będzie zasłaniania się kancelarią, nie dopuści do takiej sytuacji, że druga osoba w państwie, w imieniu wszystkich obywateli nie wykonuje wyroku sądu" - powiedział poseł PO, nawiązując do sprawy nieujawnienia podpisów sędziów ws. ówczesnych kandydatów do KRS.

"Do takiej sytuacji doprowadziliście, brak wam elementarnej wiarygodności (...) pani Małgorzata Kidawa-Błońska nie będzie nigdy wyliczać posiłków dla niepełnosprawnych, nigdy nie wygoni ich z Sejmu. Nigdy nie będzie w Sejmie żadnych barierek - pani Kidawa-Błońska zaprosi obywateli do Sejmu, by mogli zobaczyć, jak tworzy się w Polsce prawo, nigdy żadnych śmiesznych kotar" - mówił Nitras. Poseł PO-KO wskazywał też, że marszałek Kuchciński próbował wprowadzić dodatkowe ograniczenia dla dziennikarzy.

Nitras powiedział też, że zaproponowana przez PiS zmiana nic nie zmieni. Jak przekonywał "Jarosław Kaczyński zdejmie maskę Marka Kuchcińskiego i nałoży nową", ale to nadal on będzie podejmował decyzje. "Małgorzata Kidawa-Błońska jest gwarantem, że Jarosław Kaczyński nie będzie urzędował w gabinecie marszałka Sejmu" - mówił.

"Jakie macie kwalifikacje moralne, żeby w tej izbie przewodzić?" - pytał. Odpowiedział mu prowadzący obrady wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS): "Nie ma pan prawa pouczać o moralności. Był pan najczęściej karanym posłem przez Prezydium Sejmu". "Mam prawo pouczać o moralności, ja za swoje czyny odpowiadam" – odpowiedział Nitras.

W trakcie wystąpienia, Terlecki kilkakrotnie wyłączał mikrofon Nitrasowi.

Kandydaturę Witek przedstawiła posłanka PiS Lidia Burzyńska. Mówiła, że była szefowa MSWiA ukończyła studia na Uniwersytecie Wrocławskim, przez wiele lat pracowała jako nauczycielka i dyrektor szkoły podstawowej. Burzyńska mówiła, że Witek w 1980 r. została członkiem Solidarności, a w 1982 roku za działalność opozycyjną została aresztowana na trzy miesiące.

"Elżbieta Witek jest posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, jest także członkiem Komitetu Politycznego PiS. W latach 2015-2017 była minister-członkiem Rady Ministrów, szefem Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, a także rzecznikiem prasowym rządu. Od czerwca 2019 r. pełni urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji" - mówiła posłanka PiS.

"Bogate doświadczenie zawodowe i parlamentarne oraz wybitne zdolności organizacyjne dowodzą, że pani poseł Elżbieta Witek jest dobrym kandydatem na funkcję marszałka Sejmu" - przekonywała Burzyńska.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że Sejm potrzebuje dziś marszałka, który będzie budował mosty porozumienia, a nie mury podziału; marszałka, który będzie dopuszczał do debaty, będzie słuchał posłów niezależnie od tego, z jakiego są ugrupowania; marszałka, który będzie wierny swojej ojczyźnie, Polkom i Polakom, a nie tylko i wyłącznie swojej macierzystej partii; marszałka, który nie będzie nakładał kar dla posłów za to, że chcą zabrać głos.

"Po tych smutnych latach, kiedy marszałkiem był Marek Kuchciński, którego żegnamy bez żalu i nie dziękujemy, bo już dawno powinien wylecieć i to nie samolotem, ale z funkcji marszałka Sejmu; który odbierał z tej mównicy głos, nie wpuszczał do Sejmu mediów, nie takich marszałków potrzebuje dzisiaj Polska" - kontynuował Kosiniak-Kamysz.

Zaznaczył, że "Polska nie jest skazana na wybór między PiS czy PO". "Jest racjonalne centrum, które przedstawia swojego kandydata (na marszałka Sejmu - PAP) (...). Jest dobry wybór, który daje możliwość łączenia, a nie dzielenia" - powiedział lider ludowców.

W debacie nad wyborem nowego marszałka Sejmu, poseł PO-KO Michał Szczerba mówił, że dziś szacunek obywateli do parlamentu musi zostać odbudowany. "Małgorzata Kidawa-Błońska, jako marszałek udowodniła troskę o autorytet Sejmu, godność sprawowanej funkcji, najwyższe wzorce służby publicznej, dojrzałość polityczną, działanie ponad podziałami, szacunek dla każdego posła i każdej posłanki" - mówił Szczerba.

Poseł PSL-KP Krzysztof Paszyk przekonywał z kolei, że to Urszula Pasławska jest gwarantem rozpoczęcia odbudowy autorytetu polskiego Sejmu. Paszyk wskazywał, że dziś autorytet Sejmu sięgnął zera lub spadł poniżej zera. "Najwyższy czas na to, żeby ten autorytet odbudować. Nie podejmie tego trudu osoba, która będzie reprezentowała którąkolwiek ze stron konfliktu, który trapi tą izbę" - dodał.

Poseł Kukiz'15 Paweł Szramka mówił, że sytuacja związana z lotami Kuchcińskiego wyjaśnia, dlaczego większość Sejmowa mrozi ustawę antykorupcyjną autorstwa Kukiz'15. "Po prostu balibyście się, że połowa, może trzy czwarte miałoby ciepło po wejściu w życie tej ustawy" - oświadczył polityk.

Poseł Konfederacji Robert Winnicki przywoływał czwartkowe słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który mówił, że marszałek Kuchciński nie złamał prawa, a podaje się do dymisji, bo chce tego opinia publiczna. "Może nie złamał prawa, ale ja się pytam: gdzie etyka, gdzie standardy, gdzie imponderabilia, gdzie troska o grosz publiczny, gdzie skromność, gdzie pokora? Gdzie to wszystko jest?" - pytał Winnicki.

Posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus mówiła, że głosowanie nad wyborem marszałka Sejmu to tylko formalność. Zaapelowała też do Elżbiety Witek, by jako marszałek Sejmu: zdymisjonowała szefową Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską i dyrektora Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzeja Grzegrzółkę, zlikwidowała "czarną listę" osób z zakazem wstępu do Sejmu, a także by zrezygnowała z plastiku w Izbie.

Kim jest Elżbieta Witek?

Elżbieta Witek została w piątek wybrana nowym marszałkiem Sejmu. Wcześniej była m.in. szefową resortu spraw wewnętrznych, rzecznikiem rządu i szefem gabinetu politycznego b. premier Beaty Szydło. Przewodniczyła również sejmowej Komisji Etyki Poselskiej.

Witek zastąpiła na tym stanowisku Marka Kuchcińskiego, który wcześniej w piątek złożył rezygnację. Miało to związek z informacjami o jego lotach służbowych.

Kandydatura Witek była dość zaskakująca, bowiem na początku czerwca br. została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego na szefa MSWiA. Zastąpiła wówczas na tym stanowisku Joachima Brudzińskiego, który w ostatnich wyborach uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego.

Od 2005 r. Witek zasiada w Sejmie z ramienia PiS (startowała z okręgu legnickiego). Do powołania na szefa MSWiA pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. W przeszłości sprawowała funkcję przewodniczącej Komisji Etyki Poselskiej. W listopadzie 2015 r. została ministrem bez teki w rządzie Beaty Szydło. Pełniła funkcje szefa gabinetu politycznego premiera (2015-2017) i rzecznika prasowego rządu (2015-16).

Gdy w grudniu 2017 r. powołany został gabinet Mateusza Morawieckiego, jak wszyscy członkowie rządu Beaty Szydło początkowo znalazła się w jego składzie, ale po kilkunastu dniach została odwołana ze stanowiska, jako pierwsza minister z rządu Szydło.

Elżbieta Witek skończyła studia historyczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Potem pracowała jako nauczycielka, była dyrektorem szkoły podstawowej i zespołu szkół ogólnokształcących w Jaworze w woj. dolnośląskim (do 2006 r.). Od 1980 r. działała w "Solidarności", a po delegalizacji związku - w podziemiu, za co w stanie wojennym została aresztowana na trzy miesiące i zwolniona z pracy - wynika z informacji na stronie internetowej posłanki.

Po 1989 r. znów działała w "Solidarności". Skończyła studia podyplomowe z zakresu wiedzy o UE. Przez dwie kadencje pełniła funkcję przewodniczącej i wiceprzewodniczącej oraz obrońcy z wyboru w Komisji Dyscyplinarnej dla nauczycieli przy wojewodzie dolnośląskim. Cztery lata była ławnikiem w Sądzie Pracy.

Rodowita jaworzanka, mężatka, ma dwie, dorosłe już córki: Martę i Gabrielę.

autorzy: Karol Kostrzewa, Rafał Białkowski, Marcin Chomiuk

kos/ pś/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (5)

dodaj komentarz
mith21
Kolejna mierna ale wierna :/
shadow_xx
To teraz musi zostać przeszkolona przez byłego marszałka jak latać rządowym samolotem.
talmud
....wazne ze slucha & jest posluszna reszta to bajka.....:)
wykona czarna robote potem pojdzie w odstawke......
awenturyn1
Czyli zielona jak szczypiorek na wiosnę.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki