Elon Musk w Krainie Czarów: 650 mld dol. kapitalizacji rynkowej w 10 lat?

Elon Musk zaprezentował nowy 10-letni plan rozwoju. Wśród celów do osiągnięcia znajduje się m.in. 650 mld dolarów kapitalizacji rynkowej czy 175 mld rocznych przychodów. Wszystko to zostało ogłoszone pod nazwą 10-letniej nagrody dla Elona Muska za osiągnięte wyniki - jeśli się nie uda, Musk zostanie z niczym.

(fot. Brendan McDermid / Reuters)

CEO Performance Award 2018 nie jest nowością w Tesli. Została ona stworzona na wzór podobnego planu z 2012 roku, który również zakładał nagrodę dla Muska za realizację określonych kroków milowych. W tej edycji wyszczególniono te odpowiadające kapitalizacji rynkowej i wskaźnikom operacyjnym. Za ich wykonanie Musk dostanie do 12 transz opcji na akcję Tesli.

Kamienie milowe dla Muska

Musk ma na to 10 lat. Każda z transz zostanie wypłacona na koniec okresu tylko pod warunkiem, że para wymagań zostanie spełniona – i oczekiwana kapitalizacja, i wskaźniki dotyczące działalności operacyjnej.

Trzeba przyznać, że Musk lubi stawiać przed sobą ambitne zadania. Wciąż liczy, że z miesiąca na miesiąc będzie produkował 5000 szt. modelu 3 tygodniowo, podczas gdy w IV kw. z taśm produkcyjnych zjechało ich zaledwie 1550. Potknięcia jednak nie zrażają szefa spółki nie zrażają przed stawianiem sobie kolejnych poprzeczek. Tym razem postanowił odebrać wynagrodzenie za pracę tylko wtedy, gdy spółka osiągnie 10-krotnie wyższą kapitalizację rynkową niż obecnie.

Obecnie rynek wycenia spółkę na ok. 60 mld dolarów – Musk żeby otrzymać wszystkie 12 transz musi doprowadzić inwestorów do takiej euforii, że spółka będzie wyceniana na 650 mld dol.

(Tesla)

To jednak nie wszystko. Jak wspomniano w planie – to nie jedyny warunek. Musk jednocześnie musi zapewnić inwestorom podstawę do tego, żeby akcje wyceniać drożej. Operacyjne kroki milowe dotyczą podkręcania przychodów spółki – które mają sięgnąć 15-krotności tych z 2017 roku i osiągnąć granicę 175 mld dol. – oraz skorygowanego EBITDA, które po 10 latach miałoby wynieść 14 mld dol. – 21 razy tyle co w 2017 r.

Nagroda dla pana prezesa

Za każdą zrealizowaną transzę Musk dostanie opcje na 1 proc. aktualnej liczby akcji Tesli (w tej chwili to ok. 1,69 mln akcji). Otrzyma je po 10-letnim okresie oceny.

Co jeśli nie uda się zrealizować żadnej? W takim przypadku Musk pozostanie z niczym. Plan nagrody nie przewiduje żadnej rekompensaty za dekadę starań – ani pensji, ani premii, ani kapitału. Na pierwszy ogień idzie pierwsza transza osiągnięć do spełnienia dla Muska – musi podbić kapitalizację rynkową do poziomu 100 mld dol. i przychody do 20 mld dol. albo skorygowany EBITDA do 1,5 mld dol.

MG

Źródło:
Firmy:
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 ajwaj

Drobny fakt z cudów Muska, z którego to Muska powoli spada maska: :)

_ostro palaca kasiorke TESLA kupila RÒWNIEZ wyskodeficytowy SOLARCITY - oczywiscie za pieniadze akcjonariuszy TESLI tez deficytowej

_ oczywiscie dzielem przypadku i zbiegu okolicznosci - 2 kuzynów MUSK,a bylo w tym momencie big-udzialowcami i dyrektorami SOLARCITY

_ czyli: trup kupil trupa 21.11.2016 za 2,6 mld $ >>>> MUSK zarobil na tym jeszcze wiecej KASIORY (jest miliarderem $ z CO2 i DOTACJI - stal sie bogatszym miliarderm) obroty SOLARCITY 255 mln $ - (cena przejecia 2,6 MILIARDA $)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 13 mjwhite

No prezesi polskich spółek, który z was pierwszy weźmie z niego przykład?

! Odpowiedz
0 2 antonicaracal

Jak na razie kurs buja się w granicach 283E/akcję.
Co będzie dalej ????

! Odpowiedz
2 8 bubble_coin

O Tesli jest głośno, ale konkurencja ze strony wielkich koncernów, takich jak BMW daje o sobie znać. Niestety, twarde liczby mówią same przez siebie: tesla konsekwentnie traci pomimo wzrostu przychodów. Nie można Muskowi zarzucić fachu jeżeli chodzi o budowanie marki, ale ekonomicznie prowadzi firmę raczej w kierunku zagłady. Ma ktoś jakieś ciekawe spostrzeżenia co do Tesli? Chętnie poczytam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 takie_tam

Mam podobne zdanie, tutaj było troszkę o Tesli i o FANG: http://bit.ly/2E4EK5O
Pozdrawiam

! Odpowiedz
4 22 philo128

Przy najbliższej gigawyprzedaży w USA pierwsza dostanie Tesla. Bo te 60 mld to wirtualna wartość, 40-50 krotnie przesadzona. Wygląda na to że Musk chce niebawem wyjśc ze swoich akcji i zostawić piramidę ludożerce.

! Odpowiedz
1 19 czerwony_wiewior

Naprzód do walki o plan sześcioletni! Sorry, dziesięcioletni.

! Odpowiedz
11 15 kimdzongtusk

im większa strata Tesli tym większy majątek Muska :-)

! Odpowiedz
41 39 karbinadel

U nas taki mistrz ściemy nazywa się Morawiecki

! Odpowiedz
5 14 samsonn

taki czarodziej dla debili

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia