Elewacja domu – co wybrać?

Budujący dom zazwyczaj chciałby, żeby nieruchomość dobrze prezentowała się również od zewnątrz. Jak się do tego zabrać, jeśli nie korzystamy z porad profesjonalisty?

Każdy inwestor, już na początku planów o budowie własnego domu, ma przeważnie jakąś jego wizję w głowie. Wyobraża sobie, jak ma wyglądać bryła, jaka ma być funkcjonalność projektu, no i oczywiście – jak dom będzie prezentował się z zewnątrz. Wpadając później w wir spraw do załatwienia, formalności i kosztów związanych z budową, staje przed faktem, że budżet nadspodziewanie szybko się kończy i sprawy związane z wykończeniem domu i zagospodarowaniem działki zostawia zazwyczaj na koniec. Warto jednak zaplanować związane z tym wydatki nieco wcześniej, gdyż nieumiejętnie dobrana elewacja potrafi zniszczyć efekt końcowy nawet najbardziej przemyślanego i dopracowanego w myślach domu.

Jeśli nie korzystamy z porad profesjonalisty, pomocne będą niżej przedstawione rady, którymi można się kierować się przy wyborze elewacji, tak by uniknąć przykrych niespodzianek.

budowa domu krok po kroku

Czy elewacja powinna być spójna z architekturą domu?

Pamiętaj, że im bardziej klasyczny dom, tym jego wygląd zewnętrzny powinien być bardziej stonowany. O zasadzie tej dobrze jest pamiętać w przypadku dworków i domów bogatych w detale architektoniczne, wykusze, podcienie, balkony itp. Domy o nowoczesnej stylistyce i prostej formie można zaś potraktować bardziej odważnie i pobawić się kolorem. Istotne jest również to, by bryła domu współgrała z otoczeniem. Dobrze, żeby domy zlokalizowane pośród innych budynków nawiązywały do otoczenia, zaś domy na dużych działkach, pozbawione tak bliskiego sąsiedztwa, można zaaranżować nieco odważniej. Warto jednak pamiętać, że jeśli zbudowaliśmy nasz wymarzony dom w otoczeniu zieleni, elewacja powinna harmonizować z terenem, jak również współgrać z tym, jak jest zagospodarowana działka.

Czy kolor domu powinien współgrać z kolorem dachu?

Duże połacie dachu, zwłaszcza skośne, często determinują wygląd domu. To, z czego dach jest wykonany oraz jaki ma kolor, powinno wpłynąć na decyzję o kolorze ścian zewnętrznych. W przypadku materiałów takich jak dachówka ceramiczna czy cementowa, kolory dachu będą bardziej stonowane niż w przypadku blachy czy blachodachówki, która często pojawia się na dachach w dość jaskrawych odcieniach. Ważne są również proporcje dachu – jego duże połacie nie będą dobrze wyglądały w ciemnych kolorach. Dom będzie się dobrze prezentował, jeśli kolor elewacji dostosujemy do koloru stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych i bram garażowych.

Jakie są bezpieczne kolory elewacji?

Najbezpieczniejsze w zastosowaniu są stonowane, jasne kolory elewacji. Mogą to być zarówno odcienie szarości, brązu,  jak i różne pastele.

Wersja dla odważnych? Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem nowoczesnego domu, możesz pokusić się o zastosowanie bardziej intensywnych kolorów, takich jak czerwień czy granat – choć w tym przypadku najlepiej zastosować  je jedynie na wybranych fragmentach ścian zewnętrznych, tak by całość nie przytłaczała.

Jakie elewacje domów są najbardziej popularne?

Najczęściej spotykane kolory w elewacjach to wszelkiego rodzaju odcienie szarości i bieli. Wynika to zapewne z tradycji, jak i z dosyć zachowawczego podejścia większości właścicieli do tego tematu. Poza tym takie rozwiązania są ponadczasowe, zawsze wyglądają elegancko i pasują do różnego typu architektury.

Jakie elewacje domów są modne?

Ostatnio coraz popularniejsze jest zastosowanie szarych dachów. Po pierwsze, doskonale grają one z nowoczesną bryłą, a takich domów buduje się coraz więcej. Po drugie zestawienie szarego czy grafitowego koloru daje więcej możliwości w aranżacji elewacji kolorem, niż zastosowanie dachu czerwonego, przy którym zastosowanie np. ścian w odcieniu żółtym w większości przypadków nie jest korzystne.

Coraz popularniejsze jest również używanie drewna w elewacji. Należy jednak pamiętać, że jest to materiał, który wygląda bardzo dobrze pod warunkiem, że się o niego dba. Wymaga więc konserwacji co kilka lat, natomiast efekt jego zastosowana jest nadzwyczaj korzystny.

zakup działki pod budowę

Na rynku pojawiło się również wiele nowości, jak różnego rodzaju okładziny, płyty, elementy z blachy, tynki o różnej strukturze i kolorze, mogące imitować dowolne materiały wykończeniowe. Warto korzystać z tych rozwiązań zawsze pamiętając o tym, żeby stosować je z umiarem i wyczuciem, bo dom, którego elewacja w całości wykończona jest płytami z betonu czy kamienia, niekoniecznie będzie dobrze wyglądał, ale już taki, w którym te materiały stanowią elementy wykończenia – na pewno będzie się bardzo dobrze prezentować.

Urszula Lukas, Lipińscy Domy

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~makosia

Elewacja - ważna sprawa. Przy brzydkiej elewacji ginie nawet najpiękniejsza bryła domu. Według mnie powinna być ona stonowana, ładna, ale niezbyt rzucająca się w oczy. Wśród moich ulubionych są fasady aluminiowe (połączone jakoś fajnie z innymi materiałami też prezentują się całkiem dobrze). Z tego, co wiem, to Morad http://morad.pl/fasady-aluminiowe.html ma dobrą ofertę, jeśli chodzi właśnie o tego typu wykończenia domów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~łukasz2

Zdecydowanie macie mozliwośc zamówienia takich próbek desek całkowicie za darmo http://qelewacje.pl/
Dzieki temu ja podjąłem dobrą decyzje o wyborze i zakupie.

! Odpowiedz
0 0 ~kerma

może tradycyjny baranek i tynk elewacyjny foveo tech?

! Odpowiedz
0 2 ~rulp

Farba elewacyjna to najprostsza opcja i chyba najtańsza, chociaż dobra farba Foveo silikonowa ma cenę trochę wyższą niż zwykłe farby na zewnątrz, no ale silikonowe pokrycie jest trwałe i odporne na wodę przez długi okres czasu.

! Odpowiedz
2 0 ~bono1

w Polsce różnie bywa z kolorami tej elewacji, jak widać to wcale nie takie proste, choć najczęściej na stronach producentów są aplikacje, narzędzia, które mają to ułatwić. Pierwsza z brzegu: http://termoorganika.pl/wizualizer-kolorow

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne