REKLAMA

Ekspert: wzrosty cen materiałów budowlanych są ciągle znaczące, ale ich dynamika maleje

2019-01-13 07:31
publikacja
2019-01-13 07:31

Wzrosty cen materiałów budowlanych są ciągle znaczące, ale ich dynamika maleje - zauważył ekspert portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński.

fot. / / YAY Foto

Jak podała Grupa PSB, w 2018 roku wzrosły ceny większości materiałów budowlanych. Najbardziej zdrożały płyty OSB (o blisko 28 proc.) oraz materiały do budowy ścian i kominów (o 13,5 proc.) Za cement i wapno płacono o 4,1 proc. więcej.

"Wzrosty cen są wciąż znaczące, co teoretycznie potwierdza trwającą silną hossę" - powiedział PAP Jędrzyński. Zwrócił jednak uwagę, że dynamika wzrostów większości towarów maleje. "Dotyczy to zwłaszcza pozycji o dotychczas najbardziej dynamicznie rosnących cenach, a więc płyt OSB, izolacji termicznych, czy izolacji wodochronnych. Na razie jest to stosunkowo ograniczona korekta, ale z dość dużym prawdopodobieństwem zapowiedź hamowania drożyzny materiałów budowlanych, co powinny potwierdzić kolejne raporty PSB" - powiedział ekspert.

Zdaniem Jędrzyńskiego "kołem zamachowym, napędzającym wzrosty cen materiałów budowlanych, jest wciąż żywe przekonanie o nieuchronnym, dalszym trwaniu inwestycyjnej prosperity na rynku mieszkaniowym". "Potwierdzają to zresztą dotychczasowe informacje GUS, zwłaszcza w kwestii nowych pozwoleń na budowę" - przypomniał ekspert.

Zauważył, że ostatnie statystyki sprzedażowe deweloperów w IV kw. ub. roku uległy tąpnięciu o blisko jedną trzecią licząc rok do roku. "Najprawdopodobniej oznacza to definitywny koniec cyklicznego boomu na rynku mieszkaniowym, co już w dość bliskiej perspektywie powinno przełożyć się również na ograniczenie produkcji mieszkań, a tym samym na spadek popytu na materiały budowlane, z oczywistym skutkiem dla dalszego kształtowania ich cen" - podał Jędrzyński.

Krasoń: Popyt wciąż wysoki, ceny będą rosły

Popyt na materiały budowlane nadal jest wysoki, należy spodziewać się wzrostów cen w kolejnych kwartałach - powiedział PAP analityk rynku nieruchomości Home Broker Marcin Krasoń. Jak przypomniał, materiały są niezbędne nie tylko do wybudowania lokalu, ale i do wykończenia.

"Dane o cenach materiałów budowlanych nadal są alarmujące: ceny dynamicznie rosną, co nie ułatwia życia osobom budującym domy i mieszkania" - powiedział Krasoń. Zwrócił jednak zwrócić uwagę na fakt, że zmiany straciły nieco na dynamice.

Jak zauważył, "spadków cen nikt się raczej nie spodziewa, gdyż popyt na materiały budowlane nadal jest wysoki i prawdopodobnie utrzyma się przez kolejne kwartały". Dobrą wiadomością - jego zdaniem - jest to, że przestają one tak szybko rosnąć.

"Mimo sygnałów o zatrzymaniu boomu w mieszkaniówce, wolumeny budowanych mieszkań nadal są wysokie, a warto pamiętać, że materiały są niezbędne nie tylko do wybudowania lokalu, ale i wykończenia go" - podał.

Grupa PSB: w 2018 roku wzrosły ceny większości materiałów budowlanych

"Ceny w całym 2018 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r., wzrosły w 19 grupach towarowych: płyty OSB zdrożały o 27,9 proc., materiały do budowy ścian i kominów o 13,5 proc., izolacje termiczne - 8,6 proc., materiały do urządzenia otoczenia domu o 5,7 proc." - informowała Grupa PSB.

W ubiegłym roku, w porównaniu do poprzedniego, farby i lakiery podrożały o 4,5 proc., cement i wapno o 4,1 proc., a izolacje wodochronne o 3,3 proc. Jak podała Grupa PSB minimalnie zdrożały też produkty do budowy dachów (2,7 proc.), stolarka (1,9 proc.) czy narzędzia (1,7 proc.).

"Spadek cen nastąpił tylko w grupie oświetlenie i elektryka - o 0,9 proc." - zaznaczono w informacji Grupy PSB.

W samym grudniu 2018 roku, w porównaniu do tego samego okresu roku 2017, najbardziej zdrożały materiały do budowy ścian i kominów - o 19,3 proc. Za płyty OSB w tym czasie płacono 13 proc. więcej.

Jak informował GUS, od stycznia do listopada 2018 r. rozpoczęto budowę 210,8 tys. mieszkań, tj. o 8,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła w tym czasie o 2,5 proc. - do 163,8 tys. lokali.

Deweloperzy giełdowi w całym 2018 roku sprzedali o 14,5 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej. Spadki sprzedaży, podane przez 20 firm deweloperskich, w ostatnim kwartale 2018 roku sięgnęły aż 30 proc. (PAP)

autor: Mariusz Polit

mp/ ewes/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: Budowa domu

Komentarze (16)

dodaj komentarz
h-b
Cóż...Zaległości firm budowlanych wynoszą już prawie 4,5 mld zł...Odsetek firm z kłopotami wśród ogółu przedsiębiorstw budowalnych, wzrósł w ciągu tylko pół roku w 2018 z 4,9 proc. do prawie 5,7 proc. Problem niesolidności płatniczej w tym sektorze jest niestety z każdym rokiem coraz bardziej Cóż...Zaległości firm budowlanych wynoszą już prawie 4,5 mld zł...Odsetek firm z kłopotami wśród ogółu przedsiębiorstw budowalnych, wzrósł w ciągu tylko pół roku w 2018 z 4,9 proc. do prawie 5,7 proc. Problem niesolidności płatniczej w tym sektorze jest niestety z każdym rokiem coraz bardziej rozpowszechniony.
grzegorzkubik
Jest inflacja jest ale dużo niższa niż spodziewało się NBP. Inflacja być musi bo rosną wynagrodzenia czyli koszty pracy.
prosefor
A moje prywatne analizy wskazują, że materiały budowlane potanieją średnio o około 10% w tym roku.
bt5
Do websterdx. Z Czech się sprowadzało materiały budowlane ale nie cieszyły się zainteresowaniem bo oni mają swoje marki towarowe w tej branży a polski klient chce tylko to mocno rozreklamowane z prasy budowlanej. A Ukraina sama kupuje w Polsce też takie reklamowane artykuły budowlane, a ich rozdrobniona produkcja w ogóle Do websterdx. Z Czech się sprowadzało materiały budowlane ale nie cieszyły się zainteresowaniem bo oni mają swoje marki towarowe w tej branży a polski klient chce tylko to mocno rozreklamowane z prasy budowlanej. A Ukraina sama kupuje w Polsce też takie reklamowane artykuły budowlane, a ich rozdrobniona produkcja w ogóle nie posiada żadnych marek towarowych ani nawet certyfikatów europejskich. A bańka na rynku budowlanym w Polsce właśnie się mocno kończy , tzn. spadek mieszkań ma szybko postępująca dynamikę. To nie znaczy że producenci mimo nieuniknionego spadku sprzedaży obniżą ceny. Wzrost cen energii elektrycznej na to w żaden sposób nie pozwoli. Po za tym im mniejsze wykorzystanie mocy produkcyjnej w dowolnym zakładzie tym wyższa cena jednostkowa produktu. Tak że nadchodzącą klapa w polskiej budowlance plus drastyczne podrożenie prądu przełożą się na wzrost cen materiałów budowlanych.
kimdzongtusk
A to w konsekwencji spowoduje dalszy spadek koniunktury i tak koło się zamyka. Szczyt koniunktury gospodarczej i w Polsce i na świecie jest już faktem . Kwestią otwartą pozostaje, czy bedzie to tylko spowolnienie czy recesja.
websterdxb
bt5 - jesli materialy budowlane w Czechach spelniaja wytyczne unijne to mi wystarczy. Nie musze miec brandowych materialow budowlanych z kolorowych pism. Tak z ciekawosci sie dopytam o ile sa tam tansze jesli taka wiedze posiadasz ?
websterdxb
A czy nie jest taniej sprowadzic materialy budowlane z Czech badz Ukrainy ?
Jest banka na nieruchomosciach stad reszta pokrewnych branz podnosi ceny : materialy budowlane oraz fachowcy - ciekawe jak jakie beda ceny w branzy w latach 2019-2021 ?
samsza
Jeżeli to jest i będzie to złoty interes na lata, a w sklepach tylko produkty tych samych kilku firm to znaczy, że załatwili sobie wymóg jakiś certyfikatów i to raczej unijnych niż krajowych.
lisior
A to ciekawe, bo w treści artykułu napisano, że "Deweloperzy giełdowi w całym 2018 roku sprzedali o 14,5 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej. Spadki sprzedaży, podane przez 20 firm deweloperskich, w ostatnim kwartale 2018 roku sięgnęły aż 30 proc. (PAP)". Skoro spada sprzedaż mieszkań, to z jakiego powodu A to ciekawe, bo w treści artykułu napisano, że "Deweloperzy giełdowi w całym 2018 roku sprzedali o 14,5 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej. Spadki sprzedaży, podane przez 20 firm deweloperskich, w ostatnim kwartale 2018 roku sięgnęły aż 30 proc. (PAP)". Skoro spada sprzedaż mieszkań, to z jakiego powodu mają nastąpić wzrosty cen materiałów budowlanych........? :).
jkendy
A według mędrców z NBP nie ma inflacji i nie trzeba podnosić stóp procentowych.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki