REKLAMA

Eksperci: UE potrzebuje nowej strategii bezpieczeństwa energetycznego

2025-03-26 13:59
publikacja
2025-03-26 13:59

UE potrzebuje nowej strategii bezpieczeństwa energetycznego - ocenili eksperci Forum Energii. Wskazali, że musi ona łączyć bezpieczeństwo z polityką handlową, obronną, klimatyczną i środowiskową. Ważna jest też większa solidarność państw UE w obliczu kryzysów energetycznych.

Eksperci: UE potrzebuje nowej strategii bezpieczeństwa energetycznego
Eksperci: UE potrzebuje nowej strategii bezpieczeństwa energetycznego
/ Shutterstock

Eksperci Forum Energii w najnowszym raporcie pt. „Towards sustainable energy security – Europe needs a new strategy now” zwrócili uwagę, że Unia Europejska stoi przed koniecznością opracowania nowej strategii bezpieczeństwa energetycznego, która uwzględniałaby transformację energetyczną w kontekście dynamicznych zmian geopolitycznych. „Wojna Rosji przeciwko Ukrainie, zmiany polityczne w Stanach Zjednoczonych oraz rosnące napięcia na arenie międzynarodowej to sygnały, że Europa musi na nowo przemyśleć, jak budować odporność swojego systemu energetycznego na kryzysy” - zauważyli eksperci. Podkreślili, że nowa strategia zrównoważonego bezpieczeństwa energetycznego UE musi zostać przyjęta „bez zwłoki”.

Zdaniem ekspertów Unia Europejska musi sprostać podwójnemu wyzwaniu – zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego przy jednoczesnym przyspieszeniu transformacji w kierunku zrównoważonej energii. „Potrzebujemy nowego podejścia do bezpieczeństwa energetycznego, opartego na dwóch filarach. Po pierwsze, musi ono być wielowymiarowe – integrujące kwestie bezpieczeństwa z polityką handlową, obronną, klimatyczną i środowiskową” - wskazał współautor raportu Szymon Kardaś. „Po drugie, powinno wzmacniać współpracę w ramach Unii, kładąc większy nacisk na wspólne działania i solidarność między państwami członkowskimi” – dodał.

Eksperci zaproponowali też nową definicję bezpieczeństwa energetycznego. Jak stwierdzili zrównoważone bezpieczeństwo energetyczne to zdolność elastycznego systemu energetycznego do niezawodnego dostarczania dostępnych i zrównoważonych usług energetycznych oraz krytycznych minerałów i technologii, dostosowując się do wyzwań klimatycznych, środowiskowych i cybernetycznych, bez nadmiernego obciążania konsumentów.

Autorzy raportu wskazali też kluczowe obszary, które powinny znaleźć się w nowej strategii.

Pierwszym z nich jest rozwój źródeł zero- i niskoemisyjnych, elastyczności oraz sieci energetycznych. Zdaniem ekspertów strategia powinna zapewniać swobodny rozwój odnawialnych, niskoemisyjnych i elastycznych źródeł energii, oraz niezawodne funkcjonowanie sieci elektroenergetycznych. Szczególny nacisk należy położyć na elastyczność systemu energetycznego, efektywność energetyczną i kontrolowane ograniczanie popytu – kluczowe dla optymalizacji kosztów i wykorzystania energii.

W ich opinii ważne jest też, by strategia polegała na wzmacnianiu połączeń między państwami członkowskimi UE, gdyż jest ono kluczowe dla bezpieczeństwa dostaw i skutecznej integracji rynków energii. „Głębsza integracja pozwoli również na obniżenie cen energii w UE” - zaznaczyli.

W opracowaniu podkreślono, że „niezbędne” jest także wprowadzenie zintegrowanego, ogólnoeuropejskiego planowania infrastruktury neutralnej klimatycznie, która przyniesie większe korzyści niż narodowe strategie oparte na samowystarczalności. „Warto rozważyć powołanie unijnej Agencji Energii, która koordynowałaby planowanie i gromadzenie danych na poziomie europejskim” - wskazali eksperci.

Zwrócili też uwagę na konieczność wzmocnienia mechanizmu solidarności między państwami UE, by skutecznie mogły one reagować na kryzysy energetyczne. „Potrzebujemy prawnie wiążącego systemu wsparcia w sytuacjach niedoborów i zagrożeń. Odporność systemu powinna obejmować zdolność do radzenia sobie z różnorodnymi, nieprzewidywalnymi zagrożeniami” - zauważyli.

Zaznaczyli, że strategia powinna uwzględniać nie tylko dywersyfikację surowców energetycznych, ale także rozwój odpornych łańcuchów dostaw surowców krytycznych i technologii. „Wspólne platformy zakupowe mogą stać się jednym z narzędzi zapewniających stabilne dostawy” - dodali. „Instrumenty polityki handlowej UE powinny odgrywać większą rolę w rozwijaniu nowych partnerstw opartych na zasadzie „friendshoring” – priorytetowe traktowanie stabilnych i bliskich ideowo partnerów zamiast krajów autorytarnych” - zaproponowali eksperci.

Według nich UE powinna kontynuować politykę wycofywania się z paliw kopalnych pochodzących z Rosji.

W opinii ekspertów w szczególności należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo infrastruktury morskiej, a współpraca z NATO i sojusznikami w zakresie monitorowania i ochrony szlaków dostaw energii powinna zostać zacieśniona. Dodali, że lepsza współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa i ochrony systemów teleinformatycznych jest niezbędna wobec postępującej digitalizacji. (PAP)

ab/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Orange Nieruchomości
Orange Nieruchomości
Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
samsza
Coś musiało pójść bardzo nie taaaaaak, że rozbiera się wiatraki na Zachodzie, wraca się tam do el. węglowych, a teraz z całą siłą do atomu (Niemcy przyznają, że błąd i żałują)...
Na tyle się musiało nie udać, że eksperci w końcu alarmują, że nie jest to policzone, że ekonomicznie i pod względem bezpieczeństwa to skok na główkę
Coś musiało pójść bardzo nie taaaaaak, że rozbiera się wiatraki na Zachodzie, wraca się tam do el. węglowych, a teraz z całą siłą do atomu (Niemcy przyznają, że błąd i żałują)...
Na tyle się musiało nie udać, że eksperci w końcu alarmują, że nie jest to policzone, że ekonomicznie i pod względem bezpieczeństwa to skok na główkę w nieznane.
to_i_owo
No, czyli więcej wiayeakow i paneli

Tradycyjnie w UE

Jak coś nie dział to trzeba tego więcej i może będzie dobrze
Nie jest dobrze?
No to jeszcze wiecej

Ideologii nie przeskoczysz
samsza
"kontrolowane ograniczanie popytu – kluczowe dla optymalizacji kosztów i wykorzystania energii"

deelektryfilacja teraz na topie
:)

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki