REKLAMA

Eksperci: Europa musi pilnie rozpocząć produkcję półprzewodników

2022-11-24 12:20
publikacja
2022-11-24 12:20

Amerykańskie restrykcje ograniczą lub uniemożliwią produkcję najbardziej zaawansowanych półprzewodników w Chinach. Tworzy to szansę dla Europy, ale by osiągnąć założony cel i samowystarczalność, musi działać szybko i kompleksowo – wynika z raportu firmy doradczej Kearney.

Eksperci: Europa musi pilnie rozpocząć produkcję półprzewodników
Eksperci: Europa musi pilnie rozpocząć produkcję półprzewodników
fot. Zapp2Photo / / Shutterstock

Szacuje się, że popyt na najnowocześniejsze chipy będzie odpowiadał za ponad 40 proc. europejskiej konsumpcji półprzewodników do 2030 roku – można przeczytać w raporcie Kearney. Zgodnie z opracowaniem firmy Unia Europejska chce do 2030 roku ponad dwukrotnie zwiększyć swój potencjał produkcyjny półprzewodników, co umożliwiłoby uzyskanie 20 proc. światowego rynku i samowystarczalności. Z raportu wynika, że Unia Europejska jest w stanie osiągnąć ten cel m.in. dzięki dostępowi do wysoko wykwalifikowanych pracowników, badaczy oraz dobrej infrastrukturze, ale wymaga to intensywnych, kosztownych i szybkich działań.

Przed rozpoczęciem XXI wieku europejski przemysł półprzewodników odpowiadał za ponad 20 proc. światowej produkcji, ale od roku 2000 udział europejskich producentów spadł poniżej 10 proc., a w przypadku najbardziej zaawansowanych technologii udział Europy spadł z 19 proc. do zera w 2020 – oceniło Kearney. Zdaniem firmy pandemia COVID-19, która spowodowała przerwy w łańcuchach dostaw oraz napięcia polityczne np. na Tajwanie, uświadomiły, że produkcja półprzewodników w Europie ma duże znaczenie. Jak podaje Kearney, ich niedobory doprowadziły do spadku PKB strefy euro o około 0.1 proc. w 2021 roku, a w pierwszej jego połowie oszacowano niedobory w produkcji na 4 mln samochodów.

"Przywrócenie projektowania, rozwoju i zdolności produkcyjnej wiodących technologii półprzewodników jest dla naszego kontynentu koniecznością, ale oznacza też szereg korzyści. Musimy jednak liczyć się z tym, że zwiększanie skali produkcji w tym obszarze to długotrwały proces, który w perspektywie krótkoterminowej nie odpowie na aktualne niedobory, dlatego osiągnięcie celu postawionego przed regionem nie jest łatwe" - powiedział Dawid Krzysiak, Partner z warszawskiego biura Kearney, odpowiedzialny za Digital Center of Excellence.

W ocenie firmy wprowadzenie produkcji półprzewodników w Europie pomoże zlikwidować przerwy w ich dostawach oraz stworzy europejski rynek o globalnym znaczeniu w całej branży, pobudzając rozwój technologiczny. Jak szacuje Kearney, produkcja półprzewodników przełoży się na wzrost PKB w Europie o 77-85 mld euro, zwiększenie wpływów budżetowych na poziomie 7-9 mld euro oraz stworzenie 17-20 tys. miejsc pracy.

Europa bardzo dobrze radzi sobie z łączeniem zaawansowanej inżynierii i produkcji, jednak w dwóch największych i najbardziej wartościowych segmentach produkcji półprzewodników odpowiada za 8 proc. udziałów w produkcji i 10 proc. udziałów w projektowaniu chipów – wynika z raportu. W ocenie firmy sytuacja na rynku półprzewodników rozwija się bardzo dynamicznie, co oznacza, że konieczne są szybkie działania. "Właśnie teraz możemy tracić rynki zbytu na rzecz podmiotów bardziej rozwiniętych i szybciej podejmujących decyzje" – napisano w opracowaniu.

Zdaniem Kearney Europa potrzebuje przede wszystkim zachęt podatkowych, regulacyjnych oraz prywatnych i publicznych inwestycji, aby uczynić produkcję półprzewodników konkurencyjną pod względem kosztów.

"Zbudowanie zdolności produkcyjnych zaawansowanych technologicznie półprzewodników zajmie dużo czasu i wymaga znacznych inwestycji, więc zacząć należy już teraz. Osiągnięcie przez Europę 20-procentowego udziału w rynku do 2030 r. będzie mało prawdopodobne bez aktywnego wsparcia europejskich rządów i ponadbranżowego partnerstwa" – ocenił Łukasz Wiśniewski, Konsultant z warszawskiego biura Kearney. – "[UE] Musi jak najszybciej zachęcić do debaty między podmiotami branżowymi a decydentami" – dodał.

ra/ drag/

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
mirek6504
To już musi być trzęsienie ziemi o magnitudzie 9.0 skoro piszą że to pilne ?
pogo0
Jak to będzie państwowe to całe g* z tego wyjdzie. A skąd wziąć prywaciarza, który jest w stanie zainwestować kilkaset mld € w takie technologie? I jak zapewnić, że zaraz nie wykupi tego jakiś koreański czy amerykański koncern?
Może 51% w rękach państw UE, żeby się nie dało tak łatwo wykupić, ale na tyle rozdrobnione, by żaden
Jak to będzie państwowe to całe g* z tego wyjdzie. A skąd wziąć prywaciarza, który jest w stanie zainwestować kilkaset mld € w takie technologie? I jak zapewnić, że zaraz nie wykupi tego jakiś koreański czy amerykański koncern?
Może 51% w rękach państw UE, żeby się nie dało tak łatwo wykupić, ale na tyle rozdrobnione, by żaden kraj nie miał tam realnej władzy i reszta do prywaciarza... Tylko wciąż nie wiem skąd wziąć tego prywaciarza. No i co zrobić by EU nie zasypała go obowiązkami i papierologią, które ubiją potencjał firmy?
billbill85
Sytuacja z półprzewodnikami w Europie jest taka sama jak z dostępnością gazu .
prs
Szansa pod nosem dla zainteresowanych i.. działających..
zoomek
No.
Śrubokręt, przecinak, młotek i jedziesz.
Jak ci banksterzy nie skredytują kilka miliardów $ to zapomnij.
pogo0 odpowiada zoomek
Chyba kilkadziesiąt miliardów... i to tylko na jedną, nie za dużą fabrykę.
and00
No nie wiem
Europa jest zbyt nowoczesna na banalną produkcję półprzewodników
W EU produkuje się najchętniej produkty finansowe
Ewentualnie inwestuje w ideologię gender i LGBT+++, a nie jakąś produkcję
Do tego wymagającej jakiejś energii, a wiadomo energia twój wróg
300_pala
W Europie jest kilku producentów procesorów .
and00 odpowiada 300_pala
" w przypadku najbardziej zaawansowanych technologii udział Europy spadł z 19 proc. do zera w 2020"
Widać słabe te procesory
300_pala odpowiada and00
Widać nie wiesz jakie procesory chodzi

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki