REKLAMA

Echo Investment zwiększa obecność na rynku najmu mieszkań, negocjuje sprzedaż 5 projektów biurowych

2020-09-23 14:10
publikacja
2020-09-23 14:10
fot. Robert Gardziński / FORUM

Echo Investment zwiększyło plany przekazywania mieszkań pod wynajem na platformie Resi4Rent do 10 tys. do 2025 roku - poinformował prezes Nicolas Lindberg. Spółka negocjuje też sprzedaż kilku projektów biurowych.

Echo Investment rozwija prywatną platformę mieszkań na wynajem o nazwie Resi4Rent. Grupa ma 30 proc. udziałów w platformie i jest odpowiedzialna za realizację inwestycji deweloperskich do platformy, która następnie będzie zarządzała wynajmem mieszkań.

Lindberg poinformował, że Echo Investment chce zwiększać swoją obecność na rynku wynajmu mieszkań.

"Zwiększyliśmy nasz cel przekazania do 2025 roku do 10 tys. mieszkań wynajem na platformie Resi4Rent" - powiedział prezes Echo Investment podczas środowej telekonferencji.

"W kolejnych latach będziemy przekazywać na ten cel od 1,2 do 1,5 tys. mieszkań rocznie. Jesteśmy przekonani, że na rynku jest na to popyt. Chcemy też dywersyfikować działalność i być obecni w największych miastach w Polsce" - dodał.

W tym roku w ramach platformy Resi4Rent pod wynajem miało się pojawić 269 mieszkań w drugim kwartale oraz 450 mieszkań w trzecim i 372 mieszkania w czwartym kwartale 2020 roku.

Z kolei do końca 2021 roku mają być dostarczone 1062 mieszkania pod wynajem w pięciu projektach, które są w fazie realizacji.

W pierwszym półroczu 2020 roku Echo Investment sprzedało 653 apartamenty, co oznacza wzrost rok do roku o 2 proc. Liczba mieszkań przekazanych wzrosła o 535 proc., do 412 lokali. W samym drugim kwartale liczba mieszkań sprzedanych wyniosła 254 (291 przed rokiem), a przekazanych 222 (54 rok temu).

"Silne wzrosty sprzedaży w lipcu i sierpniu są dobrym sygnałem na nadchodzące miesiące. Po wynikach sprzedażowych we wrześniu widzimy, że możemy mieć rekordowy rok" - powiedział Lindberg.

"Chcemy nadal zwiększać udział w rynku, ale nie kosztem zmniejszenia marży" - dodał.

W pierwszym półroczu marża Echo Investment na przychodach z przekazanych mieszkań wyniosła 18 proc.

W pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku Echo Investment rozpoczęło realizację trzech nowych projektów mieszkaniowych z ponad 600 apartamentami, w tym dwa to projekty w Krakowie i jeden w Warszawie.

W konsekwencji schłodzenia koniunktury, większej ostrożności oraz przyjętej przez Echo Investment konserwatywnej polityki rozpoczynania nowych projektów pod warunkiem osiągnięcia przedsprzedaży, spółka już parę miesięcy temu zmniejszyła tegoroczny cel sprzedażowy do 1.600 z 2.000 mieszkań zakładanych na początku roku.

Prezes nie spodziewa się w najbliższych miesiącach spadków cen na rynku mieszkaniowym.

"Nie oczekujemy spadku cen mieszkań, bo nie widzimy dużej podaży na rynku, teraz mieszkań jest za mało. Ofiarami spadków cen i popytu w trakcie lockdownu byli mali deweloperzy, natomiast duzi deweloperzy, tacy jak my, będziemy zwiększać swoje udziały w rynku" - powiedział.

Echo Investment jest obecnie w procesie sprzedaży pięciu budynków biurowych w Warszawie i Katowicach o łącznej powierzchni około 110 tys. metrów kwadratowych. W przypadku dwóch biurowców rozmowy są na etapie podpisania listu intencyjnego.

"Widzimy duże zainteresowanie ze strony inwestorów. Prowadzimy zaawansowane negocjacje, ceny są wciąż na bardzo atrakcyjnym poziomie z punktu widzenia sprzedającego. Patrzymy optymistycznie jeśli chodzi o sprzedaż czy wynajem nieruchomości biurowych" - powiedział Nicklas Lindberg.

"Mamy dwa listy intencyjne dotyczące sprzedaży projektów biurowych. Spodziewamy się, że wpłynie to na nasze wyniki w najbliższych miesiącach" - dodał.

Uważa on, że w nadchodzących miesiącach będzie nadal zainteresowanie, by inwestować w sektor mieszkaniowy albo w rozrost powierzchni biurowej.

"Mamy też kilka budynków, które są prawie wykończone lub prawie w pełni wynajęte. Istnieje silny popyt na biura w dobrych lokalizacjach i jakości, zarówno w Warszawie, jak i w miastach regionalnych" - powiedział prezes.

W 2021 roku Echo Investment ma mieć 12 lokalizacji biurowych w Polsce, w tym planuje budowę nowych budynków biurowych we Wrocławiu i w Katowicach. W istniejących już lokalizacjach powierzchnia najmu ma wzrosnąć w 2020 roku o 2200 metrów kwadratowych.

Echo Investment prowadzi także działalność w segmencie nieruchomości handlowych. Spółka jest właścicielem Galerii Libero w Katowicach i 30 proc. Galerii Młociny w Warszawie. Oba centra handlowe były zamknięte przez prawie trzy miesiące i ucierpiały przez lockdown.

Grupa Echo Investment odnotowała w drugim kwartale 2020 roku 10,5 mln zł zysku netto jednostki dominującej wobec 36,1 mln zł zysku przed rokiem. Konsensus PAP Biznes zakładał, że strata netto wyniesie 12,9 mln zł, a prognozy znajdowały się w przedziale 4-19,2 mln zł straty.

Wypracowane wyniki w drugim kwartale to w dużej części efekt wzrostu wartości nieruchomości inwestycyjnych (o 80 proc.) oraz projektów komercyjnych i mieszkaniowych w budowie i przygotowaniu o 12 proc. (PAP Biznes)

pr/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki