REKLAMA

Echo Investment chce sprzedać ok. 2 tys. mieszań w 2023. "Sytuacja rynkowa pomoże w utrzymaniu marży"

2023-09-21 11:44
publikacja
2023-09-21 11:44

Grupa Echo Investment celuje w sprzedaż nieco powyżej 2 tys. mieszkań w całym 2023 r. - poinformowali przedstawiciele zarządu. Wskazali, że sytuacja rynkowa powinna w najbliższym czasie pomóc utrzymać dobre marże.

Echo Investment chce sprzedać ok. 2 tys. mieszań w 2023. "Sytuacja rynkowa pomoże w utrzymaniu marży"
Echo Investment chce sprzedać ok. 2 tys. mieszań w 2023. "Sytuacja rynkowa pomoże w utrzymaniu marży"
/ Echo Investment

"Przekazaliśmy całą mieszkaniówkę do Archicomu, ale patrząc razem na Echo-Archicom chcemy sprzedać niewiele powyżej 2 tys. mieszkań. Zaczniemy o wiele więcej projektów i będziemy dalej rozwijać działalność. To początek, bo chcemy osiągać sprzedaż na poziomie 4 tys. rocznie" - powiedział prezes Nicklas Lindberg podczas wideokonferencji pytany o cel sprzedażowy na 2023 r.

W pierwszym półroczu 2023 r. Grupa Echo Investment sprzedała 822 mieszkania, z czego na Archicom przypadło 568 lokali. 612 ukończonych mieszkań zostało w tym okresie przekazanych klientom, a ponad 2,7 tys. było nadal w budowie.

Na koniec czerwca 2023 r. grupa dysponowała bankiem ziemi, który umożliwia budowę m.in. około 11,6 tys. mieszkań. W długim terminie grupa chce zwiększyć bank ziemi do ok. 20 tys. jednostek.

Echo Investment odnotowało w II kw. 2023 roku 2,4 mln zł straty netto j.d. i 6,8 mln zł zysku operacyjnego. Konsensus PAP Biznes zakładał stratę netto na poziomie 29,1 mln zł (przedział 32,3-25,5 mln zł straty) i 24,6 mln zł straty EBIT (przedział 32,1-16,6 mln zł straty).

"Wyniki za pierwszą połowę roku, a szczególnie za drugi kwartał, były lepsze od konsensusu - to jest spowodowane głównie wyższą marżą. Marże bardzo się poprawiły i to jest coś, co naszym zdaniem utrzyma się przez dłuższy czas – rynek to wspiera" - powiedział wiceprezes ds. finansowych Maciej Drozd podczas wideokonferencji.

"Marże rosną i uważamy, że tak się będzie działo w najbliższym czasie" - dodał.

Echo podało, że w drugim kwartale 2023 r. marża w sektorze mieszkaniowym wyniosła 35 proc. W całej grupie marża była na poziomie ok. 33 proc.

"Rynek budowlany wspiera nasze działania. Widzimy sytuację, w której firmy budowlane szukają pracy. Teraz jest o wiele łatwiej znaleźć dobrych podwykonawców, negocjować z nimi ceny i to sprzyja naszym marżom, które były bardzo dobre w pierwszej połowie roku. Uważamy, że ta sytuacja na rynku budowlanym trochę potrwa, bo nie ma zbyt dużo nowej działalności, jeśli chodzi o deweloperów mieszkaniowych. Trochę potrwa nim oni zwiększą swoją działalność" - ocenił Drozd. 

doa/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki