REKLAMA

EBOiR i pięć banków finansują budowę największej lądowej farmy wiatrowej w Polsce

2019-05-22 10:35
publikacja
2019-05-22 10:35

Pekao SA wraz czterema innymi bankami i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) skredytuje budowę największej lądowej farmy wiatrowej w Polsce - poinformował w środę bank. Chodzi o farmę Potęgowo na Pomorzu o mocy 220 MW, którą stworzy 81 turbin wiatrowych.

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Elektrownia wiatrowa stanie w województwach pomorskim oraz zachodniopomorskim - w powiatach słupskim i sławieńskim.

Udział Pekao w finansowaniu projektu przekracza 20 proc. - dodano.

Finansowanie udzielono spółce celowej Potęgowo Mashav, której większościowym udziałowcem jest Israel Infrastructure Fund.

"Pekao będzie pełnił w inwestycji rolę agenta zabezpieczeń i wyłącznego dawcy kredytu VAT oraz będzie odpowiadał za hedging" - podał bank w komunikacie.

Zaznaczył, że prace budowlane już się rozpoczęły, a ich zakończenie zostało zaplanowane do połowy 2020 roku.

"W dobie zmian klimatu niezwykle ważny jest rozwój energetyki opartej na przyjaznych dla środowiska odnawialnych źródłach energii. Budowa farmy wiatrowej powstającej z myślą nie tylko o obecnych, ale także przyszłych pokoleniach, jest zgodna ze strategią rozwoju Banku Pekao jako jednej z najnowocześniejszych instytucji finansowych w Polsce. Jesteśmy przygotowani i zdecydowani, by w przyszłości finansować kolejne tego rodzaju projekty" – mówił, cytowany w komunikacie, wiceprezes Pekao Tomasz Styczyński.

Według banku farma Potęgowo będzie miała pozytywny wpływ na środowisko naturalne. "EBOiR podaje, że dzięki projektowi emisje zostaną zredukowane o ponad 514 tys. ton CO2 rocznie" - napisano.

Bank podał, że podczas badania wpływu inwestycji na środowisko, niektóre lokalizacje turbin wiatrowych zmieniono, by zmniejszyć ich wpływu na mieszkańców i ptaki. Podkreślono, że projekt był uwzględniony w regionalnych planach rozwoju, a lokalnym społecznościom zapewni dodatkowe wpływy podatkowe, obejmujące roczne opłaty za turbiny.

W Potęgowie powstanie 68 turbin o mocy 2,75 MW i wysokości do 110 metrów oraz 13 turbin o moc 2,5 MW i wysokości 98 metrów. Oba modele to turbiny trójosiowe, poziome, pod wiatr, o regulowanej wysokości i zmiennej prędkości. (PAP)

amac/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejestrowany2
Zamknij się i płać daniny na 447 antysemito:)
jendreka
Proszę bardzo, jak Morawiecki i PiS wspierają elektromobilnosc i zrównoważony rozwój, oraz ekologię. Farmy w Polsce budują Żydzi zamiast Polacy, i jeszcze polski bank ich sponsoruje. A Polacy co? Dalej w węglu.

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki