REKLAMA

Drugie półrocze zapowiada się optymistycznie dla Arctic Paper, w całym '22 możliwe rekordowe wyniki grupy

2022-08-11 12:22
publikacja
2022-08-11 12:22
Drugie półrocze zapowiada się optymistycznie dla Arctic Paper, w całym '22 możliwe rekordowe wyniki grupy
Drugie półrocze zapowiada się optymistycznie dla Arctic Paper, w całym '22 możliwe rekordowe wyniki grupy
/ Arctic Paper

Dzięki utrzymującemu się wysokiemu popytowi na papier i celulozę drugie półrocze zapowiada się dla Arctic Paper optymistycznie. Grupa w całym 2022 roku może osiągnąć rekordowe wyniki - poinformował podczas telekonferencji z dziennikarzami prezes spółki Michał Jarczyński.

"Spodziewamy się, że drugie półrocze będzie podobne do pierwszego półrocza 2022 roku. (...) Patrząc na to, że mamy już połowę trzeciego kwartału, wydaje mi się, że warunki biznesowe, jakie mamy teraz, są bardzo podobne do warunków biznesowych, jakie mieliśmy w drugim kwartale. Dlatego nie spodziewam się dużych odchyleń" - powiedział prezes, pytany o perspektywy wyników finansowych do końca 2022 roku.

"Myślę, że podstawa, jaką dało nam pierwsze półrocze, jest na tyle silna, a decyzje, które realizujemy, patrząc na nasze prognozy biznesowe na najbliższe kilkanaście tygodni, dają mi podstawę, aby sądzić, że cały rok 2022 będzie rokiem rekordowym" - dodał.

Jarczyński, z powodu dużego popytu na papier, spodziewa się do końca roku wzrostu cen zarówno celulozy, jak i papieru.

Drugi kwartał 2022 roku był najlepszy w historii grupy. Przychody Arctic Paper wzrosły o 65 proc. do 1,296 mld zł, EBITDA wzrosła do 330,1 mln zł z 84,2 mln zł, zysk netto wzrósł do 254,1 mln zł z 35,6 mln zł.

Arctic Paper ma trzy zakłady produkujące papier: w Kostrzynie oraz w Munkedal i Grycksbo w Szwecji. Do grupy należy szwedzki producent celulozy Rottneros AB.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w segmencie papieru wyniosło w II kwartale 99 proc. czwarty kwartał z rzędu.

Prezes nie obawia się wpływu ewentualnego kryzysu energetycznego na produkcję zakładów grupy, ze względu na duży udział wytwarzania energii na miejscu.

"Wyzwaniem dla całej branży jest kwestia energii, szczególnie na przełomie III i IV kwartału. To, że mamy bardzo wysoki stopień do generowania energii na miejscu w poszczególnych jednostkach produkcyjnych, powoduje, że jestem spokojny i nie spodziewam się, żeby perturbacje na rynku energii elektrycznej, jak i gazu w Europie, mogły nas silnie dotknąć. Nasza elektrociepłownia, która istnieje i z powodzeniem funkcjonuje, i zaopatruje w energię elektryczną naszą fabrykę w Kostrzynie, jest oparta na gazie lokalnym pochodzącym z województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego. To nie jest gaz rosyjski. Z uwagi na parametry tego gazu, nie spodziewam się, żeby fabryka w Kostrzynie byłą dotknięta ewentualnymi ograniczeniami w dostawach gazu, jakie być może zostaną wprowadzone w sytuacji awaryjnej" - podkreślił.

Elektrownia wodna przy fabryce w Munkedal wyprodukowała w pierwszym półroczu ponad 9 MWh zielonej energii, elektrownia na biomasę w Grycksbo ponad 10 MWh zielonej i ponad 412 tys. GJ energii cieplnej. Farma fotowoltaiczna w Kostrzynie wyprodukowała 0,7 GWh zielonej energii.

Jarczyński zapowiedział, że w perspektywie 4-5 lat grupa będzie w co najmniej 80 proc. samowystarczalna energetycznie (licząc łącznie energię elektryczną i cieplną) w porównaniu do ok. 40 proc. obecnie.

Poinformował, że przed publikacją wyników za III kwartał Arctic planuje przedstawić informacje o projektach w zakresie wytwarzania energii z turbin wiatrowych, jak i fotowoltaicznych, zarówno w Polsce, jak i Szwecji.

Prezes powiedział, że nowelizacja tzw. ustawy odległościowej będzie prawdopodobnie mniej korzystna od regulacji w innych krajach europejskich. W związku z tym, jeden z projektów wiatrowych Arctic Paper w Zachodniej Polsce prawdopodobniej zostanie zmodyfikowany w kierunku projektu hybrydowego z mniejszą liczbą turbin wiatrowych niż pierwotnie zakładano, ale także z farmą fotowoltaiczną i magazynem energii.

Jarczyński przewiduje, że grupa w tym roku zainwestuje około 120 mln zł. Inwestycje związane z rozwojem segmentu energii mają przypaść na 2023-2024 rok.

Przyjęta rok temu nowa strategia grupy zakłada grupy w perspektywie 2030 roku wzrost przychodów o 25 proc., wzrost EBITDA o około 70 proc. i wzrost marży EBITDA do 15 proc. Łączna wartość inwestycji Arctic Paper planowana jest na ponad 1,5 mld zł, w tym ponad 600 mln zł trafi na rozwój nowych obszarów działalności, czyli segmentu opakowań i energii. (PAP Biznes)

epo/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (1)

dodaj komentarz
qwertas
Ktoś tu w Bankierze mocno pompuje od 1 sierpnia dobre informacje ze spółki.

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki