REKLAMA

Dług USA: Japonia goni Chiny [Wykres]

Michał Żuławiński2015-03-17 10:56analityk Bankier.pl
publikacja
2015-03-17 10:56
fot. iStock / Thinkstock

Ciekawe „ruchy tektoniczne” mają miejsce na rynku amerykańskiego długu. Japonia jest o krok od zdetronizowania Chin na pozycji największego zagranicznego wierzyciela Stanów Zjednoczonych.

W styczniu w rękach zagranicznych wierzycieli znajdowały się amerykańskie obligacje o wartości 6,217 biliona dolarów. To wynik o 64,2 mld USD wyższy niż w grudniu i o 376,5 mld wyższy niż rok wcześniej.

Sporo działo się w samej czołówce zestawienia publikowanego cyklicznie przez Departament Skarbu. Liderem wciąż są Chiny dysponujące amerykańskim długiem o wartości 1239,1 mld USD, choć ich stan posiadania spadł o 5,2 mld USD w skali miesiąca (-0,4%) i 36,5 mld USD w skali roku (-2,9%).

Po piętach Państwu Środka depcze Kraj Kwitnącej Wiśni (1238,6 mld USD), którego stan posiadania zwiększył się od grudnia o 7,7 mld USD (0,6%), natomiast w skali roku o 37,2 mld USD (3,1%).

Do wielkiej zamiany na szczycie doszło po raz ostatni we wrześniu 2008 r.

Nie mniej ciekawie rysują się zmiany zachodzące w reszcie stawki. Ubiegłoroczna sensacja – Belgia – dokupiła kolejnych 19,2 mld USD. Inny wierzyciel, o którym ostatnio było głośno – Rosja – kontynuował zmniejszanie swojego stanu posiadania. Po raz ostatni Moskwa miała tak mało amerykańskiego długu wiosną 2009 r.


Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~gość
Pozbyłem się dolara, bo coś mi mówi, ze pójdzie w dół...
~J23
Madrzy uciekaja od smieci. Reszta jest na smyczy .
~plutarch
ty pewnie pobiegłeś po rubelki
~gazda
Belgia to zagadka. Tak malutkie państewko ma 341 mld papierów USD (2014) -dla porównania PKB Belgii wynosi około 484 mld USD. To 3 kraj z największą ilością obligacji USA. Nie wiem skąd biorą tyle wolnej kasy. Rok temu jeszcze EBC nie drukował. Czy tak samo wykupi długi UE, ponoć już EBC drukuje. FED może w końcu Belgia to zagadka. Tak malutkie państewko ma 341 mld papierów USD (2014) -dla porównania PKB Belgii wynosi około 484 mld USD. To 3 kraj z największą ilością obligacji USA. Nie wiem skąd biorą tyle wolnej kasy. Rok temu jeszcze EBC nie drukował. Czy tak samo wykupi długi UE, ponoć już EBC drukuje. FED może w końcu odpocząć. Czy to taka pomoc UE dogorywającym Stanom.
~retrrrtr
to nie Belgia jako kraj tylko instytucje ulokowane w Belgii, Kraje innym krajom nie pożyczają a jeżeli już to jakieś śmieszne kwoty, i rzadko kiedy w pieniądzach - tak jak ostatnio węgry rosja - rosja nic im nie pożyczyła - wybudują im inflastrukturę którą węgry będą później spłacać i kto wie - może spłącą to nie Belgia jako kraj tylko instytucje ulokowane w Belgii, Kraje innym krajom nie pożyczają a jeżeli już to jakieś śmieszne kwoty, i rzadko kiedy w pieniądzach - tak jak ostatnio węgry rosja - rosja nic im nie pożyczyła - wybudują im inflastrukturę którą węgry będą później spłacać i kto wie - może spłącą zanim zacznie działać.....
~ii
FED skończył z dodrukiem więc role nabywcy musieli przejąć inni.
Belgia - tajemnicą poliszynela jest, że to słup FED-u. USA dalej skupuje swoje obligacje przez Belgię.
Japonia - kolejny słup FED-u pod naciskiem USA. Zwiększyli dodruk jenów i zmienili swoje przepisy prawne, aby kupować obligacje zagraniczne, gł.
FED skończył z dodrukiem więc role nabywcy musieli przejąć inni.
Belgia - tajemnicą poliszynela jest, że to słup FED-u. USA dalej skupuje swoje obligacje przez Belgię.
Japonia - kolejny słup FED-u pod naciskiem USA. Zwiększyli dodruk jenów i zmienili swoje przepisy prawne, aby kupować obligacje zagraniczne, gł. USA.

PS
Chiny i Rosja sprzedają.
~franek
Sa tez inne przekrety jak na jakies 15 trylion$-http://dailycaller.com/2012/02/25/british-lord-fell-for-15-trillion-federal-reserve-scam/
~ekon
oto przyklad jak na dlugach mozna bogato żyć- nawet lepiej jak grecja tylko od czsu do czasu uruchomić drukarki a głupole kupią ten papier który nie nadaje się do du..,usa w przeliczni na 1 mieszkanica już od 2 lat nie jest w stanie zapłacić odsetek -największego bankruta utrzymują między innymi polacy w pośredni sposob oto przyklad jak na dlugach mozna bogato żyć- nawet lepiej jak grecja tylko od czsu do czasu uruchomić drukarki a głupole kupią ten papier który nie nadaje się do du..,usa w przeliczni na 1 mieszkanica już od 2 lat nie jest w stanie zapłacić odsetek -największego bankruta utrzymują między innymi polacy w pośredni sposob nawet o tym nieiedzą

Powiązane: Wykres dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki