REKLAMA

Rosja i Chiny sprzedały dług USA

2015-02-20 10:08
publikacja
2015-02-20 10:08
Rosja i Chiny sprzedały dług USA
Rosja i Chiny sprzedały dług USA
fot. iStock / Thinkstock / / Thinkstock

Najwięksi zagraniczni wierzyciele Stanów Zjednoczonych amerykańskiego długu ostatnio nie próżnowali. Na szczególną uwagę zasługują działania Chin, Rosji, Belgii, Francji i Turcji.

W grudniu w rękach zagranicznych wierzycieli znajdowały się amerykańskie obligacje o wartości 6,153 biliona dolarów. To wynik o 41,5 mld USD wyższy niż w listopadzie i o 361,2 mld wyższy niż rok wcześniej.

Największą porcję długu USA – 1,244 bln USD - niezmiennie posiadają Chiny. Apetyt Państwa Środka na amerykańskie zobowiązania jednak słabnie. W ciągu roku ChRL zredukowała swój stan posiadania o 25,8 mld dol. – to zaledwie spadek o 2%, jednak nominalnie drugi najwyższy pod tym względem wynik. W efekcie Chińczycy mają obecnie najmniej amerykańskiego długu od stycznia 2013 roku.

Postawa Chińczyków sprawiła, że na pozycję wierzyciela numer jeden wskoczyć mogli Japończycy. Kraj Kwitnącej Wiśni sprzedał jednak obligacje o wartości 10,6 mld dolarów i dysponuje obecnie długiem wartym 1,230 bln USD – to o 4,1% więcej niż przed rokiem.

Miejsce na podium zachowała Belgia, która w ubiegłym roku dokonywała zdumiewająco dużych zakupów. Dość powiedzieć, że w skali roku kraj ten zwiększył swój stan posiadania o 78,6 mld USD (+30,6%). W gronie największych zagranicznych wierzycieli USA większy procentowy skok zanotowały tylko Francja (z 53,8 mld USD do 79,2 mld USD, +47,2%) oraz Turcja (z 52,2 mld USD do 77 mld USD, +47,5%). W danych Departamentu Skarbu w rubryce „Polska” widnieje natomiast 27,7 mld USD. To o 0,4% więcej niż w listopadzie i o 10,4% mniej niż w grudniu 2013 r.

Największą uwagę w grudniowych danych przykuwa jednak Rosja. Szesnasty największy wierzyciel USA zredukował stan posiadania z 108,1 mld USD do jedynie 86 mld USD. To najmniej od czerwca 2008 r. Rosjanie mieli w grudniu o 20,4% mniej amerykańskiego długu niż w listopadzie i aż o 38% mniej niż przed rokiem. Zdaniem komentatorów rosyjski bank centralny potrzebował gotówki na finansowanie bieżących potrzeb takich jak ustabilizowanie sytuacji na krajowym rynku bankowym.

W marcu ubiegłego roku jeden z doradców prezydenta Władimira Putina Siergiej Głazjew stwierdził, że Rosja powinna sprzedać wszystkie amerykańskie obligacje i w ten sposób odpowiedzieć na zachodnie sankcje.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (65)

dodaj komentarz
piotrlenarczykanonim
Suchar dnia:
-jak pożyczyłeś komuś pieniądze, to Twój problem - nikt Ci kazał.
piotrlenarczykanonim
Ciekawe dlaczego:
1) banki oferują produkty bankowe, a jest cała masa głupiomondrych pokrzywdzonych muppetów je kupujących - typu polskie franki:D
2) USA żerują na Chinach, a Ci myślą że im oddadzą ( chińskie wojsko to potęga - dobry żart :)
3) kto kredytował "misje pokojowe" - które doprowadziły
Ciekawe dlaczego:
1) banki oferują produkty bankowe, a jest cała masa głupiomondrych pokrzywdzonych muppetów je kupujących - typu polskie franki:D
2) USA żerują na Chinach, a Ci myślą że im oddadzą ( chińskie wojsko to potęga - dobry żart :)
3) kto kredytował "misje pokojowe" - które doprowadziły do pośredniego ( z głodu/biedy/brudu ) ludobójstwa powyżej miliona ofiar na wojnę pokojową?
4) jedyne opłacalne kredyty to max. 10 miesięcy do trójkrotności miesięcznego uposażenia
5) terminale kart bankomatowych pobierają kilka procent OD CAŁEGO OBROTU PIENIĄDZEM ELEKTRONICZNYM=KLUCZEM KRYPTOGRAFICZNYM?
6) oszczędzacie na moderatorach niemogąc pozwać bezpiecznego autora postu?
7) jak go odróżnicie w sądzie od bota?
8) dlaczego ktoś się logował pod taką samą nazwą na serwisy na których nigdy byłem?
9) kto zarobił na obrzyganiu zamawianymi w telewizji przepisami SKOK'ów?
10) ktoś jeszcze pracuje ze współczesnych wykładowców na SGH?
11) czy ktoś wdrażał akcelerowanie kartami graficznymi w automatycznych serwisach maklerskich na GPW? Czy GPW oparte jest na starożytnych metodach maklerskich?
12) czy min. Rostowski reprezentował interes angielski w niektórych sprawach - jeśli tak, to w których?
W razie pytań proszę dzwonić: 503879251.
~konfiV
ta waluta jest OK ,która ma pokrycie ,$ poki co w ropie ,tak posrednio...., a to ,ze papiery drukują,bo militarnie silni są i nie penkaja ? A co z euro niestety ,w czym ma pokrycie ? Szuka go budując inflacje i goniąc biedaków do roboty , banksterzy i finansjera sobie radzi , im słupki w góre ,Inwestuja i nabywaja dalej ta waluta jest OK ,która ma pokrycie ,$ poki co w ropie ,tak posrednio...., a to ,ze papiery drukują,bo militarnie silni są i nie penkaja ? A co z euro niestety ,w czym ma pokrycie ? Szuka go budując inflacje i goniąc biedaków do roboty , banksterzy i finansjera sobie radzi , im słupki w góre ,Inwestuja i nabywaja dalej wszystko co luksusowe ,popyt jakos na te rzeczy im nie spadł...
~satyryk
....jedynie Grecy wiedza jak "korzystac" z pozyczek.Maja dobry przykład Wuja Samuela....który oddaje ale papier .....toaletowy .
~Wik
Na wykresie widać dokąd poszły dodrukowane pieniądze i za co za nie kupiono.
~orban
Ja to bym brał ruble, ale tylko z portretem I Sekretarza Władimira Władimirowicza .
~balcer
No , z tą ilością to Putin trzyma Stany za gardło. Rynki w odpowiedzi na ten ruch komuchów "wstrzymały oddech". Brawo.
~kajzer
Poza Polską też dochodzi do ważnych zmian, których zwykły obywatel nie dostrzega. Dla dolara jako waluty światowej dni są policzone. Coraz więcej krajów odchodzi od USD. Jeśli jesteś finansowo powiązany z Wujem Samem, polecam bardzo dobry wywiad http://independenttrader.pl/237,sytuacja_dolara_na_antenie_ntv.html
~Abalardus
kajzer za grosz pojęcia nie masz o czym piszesz, więc najlepiej zamilcz. chcesz mi sprzedać te nic nie warte dolary to dawaj, po kursie 3,50 odkupię każdą ilość.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki