Dla kogo dom z prefabrykatów?

Domy z prefabrykatów stają się w Polsce coraz popularniejsze. Do klientów przemawia przede wszystkim czas budowy, który - jak przyjęło się sądzić - jest kilkakrotnie krótszy niż przy budowie tradycyjnej. Wykonawcy ostrzegają jednak, że technologia ta wymaga starannego przemyślenia i nie jest dobra dla każdego.

Dla kogo dom z prefabrykatów?

Start odtwarzacza ...

O domach z prefabrykatów krąży wiele mitów, jak ten, że powstają już w miesiąc i umożliwiają wprowadzenie się od zaraz. W rzeczywistości czas oczekiwania na gotowy dom wynosi minimum 3-4 miesiące. Jeżeli klient liczy na niższą cenę, to tu także może spotkać go niespodzianka – Dom prefabrykowany jest zwykle droższy od domu o identycznej architekturze, ale wybudowanego w tradycyjny sposób – mówi Grażyna Błażejewska, właścicielka firmy Eurodomy.

Niemniej jednak, dom tak powstały ma wiele zalet. Poza skróconym czasem powstawania domu, dodatkową zaletą jest jego ekologiczność. Tak powstały dom jest zdrowszy i stanowi doskonałą izolację przed zimnem, a dzięki znacznie cieńszym ścianom, domownik może cieszyć się większą powierzchnią użytkową.

Dom powstaje 3-4 razy szybciej

- Najszybciej buduje się domy w technologiach suchych, np. w konstrukcji drewnianej, tam można prefabrykować całe ściany, łącznie ze wstawieniem okien. Taki dom buduje się najszybciej. Natomiast między bajki proszę włożyć opowieści, że domy prefabrykowane można wybudować w miesiąc i od razu się do nich wprowadzać - mówi Grażyna Błażejewska.Szybkość powstawania budynku jest 3-4 krotnie większa niż przy budownictwie tradycyjnym, ktore wymusza koniecznie przerwy technologiczne, związane np. z dojrzewaniem betonu (beton musi dojrzewać ok. 28 dni) - mówi Hanna Badowska z formy Damir. Wykorzystanie programów komputerowych umożliwia dokonanie szybkich zmian w projekcie i dostosowanie się do potrzeb klienta. Nie mamy więc ograniczonej liczby typowych modeli, w których zamykamy swoją ofertę. Oferta jest w zasadzie nieograniczona i zależy od odporności kieszeni klienta.

Technologia dla zdecydowanych i mających pieniądze

Technologie, które są oferowane przez naszą firmę, są przystosowane do wybudowania domu według każdego projektu - dodaje Grażyna Błażejewska. Inwestor musi wiedzieć, że budując dom prefabrykowany, musi podjąć wiele ważnych decyzji już na etapie projektu. Chodzi np. o rozkład pomieszczeń, rozmieszczenia gniazdek elektrycznych, wszelkiego rodzaju przejść instalacyjnych. Tego już nie robi się na budowie, to wszystko jest już prefabrykowane. Pracuje się więc dłużej z projektem, w związku z tym są to technologie przeznaczone dla osób potrafiących podjąć decyzję odpowiednio wcześniej.


Ile kosztuje budowa domu?Ile kosztuje budowa domu?

Żeby zdecydować się na dom prefabrykowany, należy mieć zapewnione finansowanie. Przy prefabrykowanych technologiach płatności następują częściej jedna po drugiej, bo też budowa przebiega szybciej. Trzeba więc na początek wyłożyć pieniądze na prefabrykowane elementy. Jest to dla inwestora moment trudny, bo pieniądze są już wydane, a na budowie jeszcze nie widać efektów. Wprawdzie kiedy przyjeżdża dźwig i zaczyna się montaż domu, który powstaje w ciągu kilku dni (do stanu surowego), efekt jest bardzo spektakularny - mówi Grażyna Błażejewska.

Dom prefabrykowany buduje się nieco szybciej bądź znacznie szybciej, w zależności od rozwiązań technologicznych, od domu murowanego, jednak jest to inwestycyjnie rozwiązanie droższe. Dom prefabrykowany jest zwykle droższy od domu o identycznej architekturze i podobnych rozwiązaniach, ale wymurowanego w tradycyjny sposób. Różnica w cenie wynosi od kilku, kilkunastu a nawet dwudziestukilku tysięcy złotych- mówi Grażyna Błażejewska.

Co zmieni nowe prawo?

Jeśli chodzi o prawo, które ma skrócić czas oczekiwania na uzyskanie zgody na budowę, obawiamy się, że może poskutkować większą liczbą odrzuconych wniosków - mówi Hanna Badowska z firmy Damir.

Planowana nowelizacja prawa dotyczy jednakowo budownictwa jednorodzinnego czy mieszkaniowego, niezależnie od tego, czy jest to dom prefabrykowany, czy murowany. Plany są takie, że będzie zgłoszenie zamiast uzyskania pozwolenia na budowę. Tak naprawdę chodzi tu o praktyki administracyjne. Prawo prawem, ale najważniejsze, aby urzędnicy podeszli do tego tak, jaka jest intencja ustawodawcy, czyli przyspieszyli całą procedurę.

Aleksandra Jaros

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 edytaz

Z doświadczenia mogę stwierdzić, że budowa w technologii prefabrykatów obecnie jest tą najbardziej opłacalną, bo budowa takiego domu jednorodzinnego, jak w moim przypadku, jest znacznie szybsza. Bardzo ważne jest energooszczędność, bo keramzytu posiada idealną izolacyjność cieplną. Jest także odporny na czynniki atmosferyczne i chemiczne. Jak przekonała nas firma budowlana, która postawiła na taki świetny dom - JW Budownictwo, że to będzie najlepsza decyzja i faktycznie jest :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~adamm

Dokładnie czas wybudowania domu z prefabrykatów to jego główna zaleta bo po co czekać 1-2 lata na murowany skoro można mieć taką samą jakość szybciej ?. To samo tyczy się ceny bo po co wydawać więcej jak można mniej. Ja mieszkam w takim z keramzytu i uważam że to w tym temacie najlepszy materiał. Do tego jeszcze energooszczędny. To co najważniejsze to żeby nie trafić na partaczy jeżeli chodzi o firmę budowlaną. Jak coś to u mnie porządnie sobie z tym poradziły Atrakcyjne Domy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~artur

to prawda nie ma zadnej roznicy wizualnej nietorzy sie roczulalaj nei wiadomo nad czym a technologia jest tak dobra ze wlasciwie nie ma roznicy, Hanlo stawia takie domy ludziom i staje sie to coraz popularniejsze

! Odpowiedz
1 2 ~Jarek

Mieszkam od 62 lat w takim domu. z zewnątrz nikt nie zauważy ze jest to jakaś inna technologia, tak samo w środku. żadnych robaków, problemów z akustyką, ani z ogrzewaniem.
Dom powstał w 2 miesiące i jako że jest dość prosty w kształcie zapłaciłem jakieś 30% mniej niż za tradycyjny. Firma która go stawiała pojawiła się na budowie po 4 tygodniach, a dom budowali 3 dni.
W środku nic nie pęka na ścianach (gipsy itp). W przyszłym roku planuje dobudować sobie garażo-warsztat. Firma obiecała że dla stałego klienta zrobią to w... tydzień i zachowana zostanie bryła budynku. bedzie wyglądać jak by był tam zawsze. Projekt już dostałem (za darmo).
Na "starość" pewnie przeniosę się w inne rejony tego kraju. i też postawie taki dom....

Na osiedlu w którym mieszkam był to pierwszy dom prefabrykowany. Jak montowali to atrakcja dla sąsiadów była. Więc szefowie firmy w porozumieniu ze mną zrobili grila dla nich ;).
potem oglądanie, ocenianie.... i wybudowali jeszcze 6 domów na moim osiedlu ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Jarek

od 6 lat ;) ot literówka

! Odpowiedz
0 4 ~Tymoteus

Panie Jarku,

można prosić o kontakt?
tymoteus@gazeta.pl

Nasłuchałem się o tej technologii ale od marketingowców i chciałbym posłuchać "jak to jest naprawdę"

! Odpowiedz
0 0 ~Marcin

Witam możesz mi podesłać namiar na firmę która ci budowała ten dom, bo tez mam zamiar budować w tej technologii

kaczy71@wp.pl

! Odpowiedz
0 0 ~Marek

proszę o kontakt na tą firmę mam zamiar już w tym roku budować taki dom w okolicach Łowicza .pozdrawiam Marek

! Odpowiedz
0 1 ~Ronald odpowiada ~Marcin

Od siebie mogę polecić Prefabet Kurzętnik. Maja dobre ceny i naprawdę jakościowy wyrób prefabrykatów betonowych - a gwarantuje ci, że proces całej budowy jest dzięki temu szybszy o dobre dwa razy. Sprawdzone osobiscie :P

! Odpowiedz
0 2 ~askorpdomy_pl odpowiada ~Tymoteus

witam serdecznie budujemy domy pasywne i energooszczędne z prefabrykatów, w razie zainteresowania zapraszam do kontaktu mailowego biuro@askorpdomy.pl

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne