Diecezja bankrutuje z powodu odszkodowań dla ofiar pedofilii

Katolicka diecezja Harrisburga w Pensylwanii złożyła wniosek o bankructwo - poinformowały w czwartek amerykańskie media. Za przestępstwa seksualne księży wobec nieletnich grożą jej wypłaty milionów dolarów odszkodowań.

(fot. tomeqs / Shutterstock)

Prawnik reprezentujący diecezję utrzymuje, że bankructwo jest konieczne, by mogła ona kontynuować swoją działalność. Biskupstwo w Pensylwanii może być zmuszone do wypłaty nowych odszkodowań, nawet w kilkuset przypadkach pedofilii - pisze portal Fox News.

Reprezentujący ofiary prawnik Ben Andreozzi twierdzi, że ogłoszenie bankructwa może uchronić diecezję przed koniecznością przekazania im odszkodowań.

Diecezja wypłaciła dotychczas ofiarom nadużyć seksualnych kilkanaście milionów dolarów w ponad 100 przypadkach nadużyć seksualnych.

Łącznie w Pensylwanii - jak stwierdzono przed rokiem w raporcie wielkiej ławy przysięgłych - o przestępstwa seksualne oskarżono 301 katolickich księży z sześciu diecezji.

Jeszcze przed tym raportem biskup Harrisburga Ronald Gainer opublikował listę kilkudziesięciu duchownych, których od lat 40. XX wieku oskarżono o pedofilię. W ramach jego polityki "zero tolerancji" wydalił ich ze stanu kapłańskiego oraz zgłosił sprawy odpowiednim władzom.

Biskup zapewnia teraz, że nie ma alternatywy dla bankructwa. "Nie mamy innej drogi dla zapewnienia przyszłości naszej diecezji niż ogłoszenie bankructwa" - stwierdził.(PAP)

mobr/ jm/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
23 10 antek10

Naszym sukienkowym to nie grozi bo sie nachapali na 1000 lat do przodu. Samych nieruchomości mają o obszarze 1,5 miasta Warszawa.

! Odpowiedz
1 8 old_timer

Najlepsza była ta kobita z dokumentu HBO o Jacksonie. Siedzi w tej wypasionej willi (zakładam, że to ta która dostała od majkela) i żali się jaka trauma.
Mnie się wydaje, że powinna co najmniej się wyprowadzić a może nawet spalić ta chałupę jak już jej synek wyznał prawdę. A może to po prostu ameryka...

! Odpowiedz
26 18 trooper

Wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej) właśnie na takie odszkodowania. Obowiązkowe ubezpieczenie dla każdej organizacji podwyższonego ryzyka skażenia pedofilią, jak wszystkie organizacje religijne.

! Odpowiedz
33 35 mkx

"Prawnik reprezentujący diecezję utrzymuje, że bankructwo jest konieczne, by mogła ona kontynuować swoją działalność." - kwintesencja obłudy, cwaniactwa i wyrachowania.

! Odpowiedz
0 12 glos_rozsadku

takie jest właśnie prawo

! Odpowiedz
3 1 mkx odpowiada glos_rozsadku

Chodzi Ci o to, że prawnik może pomagać każdej ze stron? - może. Czy o kontynuowanie działalności po fakapie, który generalnie nie jest akceptowalny w żadnym społeczeństwie? I teraz przychodzi pomysł, żeby zrobić "abrakadabra" i kontynuować działalność w takim samym formacie... Patrz ZM Kania - bankrut, a jego truchło kupuje jego dotychczasowy konkurent. A tu?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil