REKLAMA

Diecezja bankrutuje z powodu odszkodowań dla ofiar pedofilii

2020-02-21 02:31
publikacja
2020-02-21 02:31

Katolicka diecezja Harrisburga w Pensylwanii złożyła wniosek o bankructwo - poinformowały w czwartek amerykańskie media. Za przestępstwa seksualne księży wobec nieletnich grożą jej wypłaty milionów dolarów odszkodowań.

fot. tomeqs / / Shutterstock

Prawnik reprezentujący diecezję utrzymuje, że bankructwo jest konieczne, by mogła ona kontynuować swoją działalność. Biskupstwo w Pensylwanii może być zmuszone do wypłaty nowych odszkodowań, nawet w kilkuset przypadkach pedofilii - pisze portal Fox News.

Reprezentujący ofiary prawnik Ben Andreozzi twierdzi, że ogłoszenie bankructwa może uchronić diecezję przed koniecznością przekazania im odszkodowań.

Diecezja wypłaciła dotychczas ofiarom nadużyć seksualnych kilkanaście milionów dolarów w ponad 100 przypadkach nadużyć seksualnych.

Łącznie w Pensylwanii - jak stwierdzono przed rokiem w raporcie wielkiej ławy przysięgłych - o przestępstwa seksualne oskarżono 301 katolickich księży z sześciu diecezji.

Jeszcze przed tym raportem biskup Harrisburga Ronald Gainer opublikował listę kilkudziesięciu duchownych, których od lat 40. XX wieku oskarżono o pedofilię. W ramach jego polityki "zero tolerancji" wydalił ich ze stanu kapłańskiego oraz zgłosił sprawy odpowiednim władzom.

Biskup zapewnia teraz, że nie ma alternatywy dla bankructwa. "Nie mamy innej drogi dla zapewnienia przyszłości naszej diecezji niż ogłoszenie bankructwa" - stwierdził.(PAP)

mobr/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
antek10
Naszym sukienkowym to nie grozi bo sie nachapali na 1000 lat do przodu. Samych nieruchomości mają o obszarze 1,5 miasta Warszawa.
old_timer
Najlepsza była ta kobita z dokumentu HBO o Jacksonie. Siedzi w tej wypasionej willi (zakładam, że to ta która dostała od majkela) i żali się jaka trauma.
Mnie się wydaje, że powinna co najmniej się wyprowadzić a może nawet spalić ta chałupę jak już jej synek wyznał prawdę. A może to po prostu ameryka...
trooper
Wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej) właśnie na takie odszkodowania. Obowiązkowe ubezpieczenie dla każdej organizacji podwyższonego ryzyka skażenia pedofilią, jak wszystkie organizacje religijne.
mkx
"Prawnik reprezentujący diecezję utrzymuje, że bankructwo jest konieczne, by mogła ona kontynuować swoją działalność." - kwintesencja obłudy, cwaniactwa i wyrachowania.
glos_rozsadku
takie jest właśnie prawo
mkx odpowiada glos_rozsadku
Chodzi Ci o to, że prawnik może pomagać każdej ze stron? - może. Czy o kontynuowanie działalności po fakapie, który generalnie nie jest akceptowalny w żadnym społeczeństwie? I teraz przychodzi pomysł, żeby zrobić "abrakadabra" i kontynuować działalność w takim samym formacie... Patrz ZM Kania - bankrut,Chodzi Ci o to, że prawnik może pomagać każdej ze stron? - może. Czy o kontynuowanie działalności po fakapie, który generalnie nie jest akceptowalny w żadnym społeczeństwie? I teraz przychodzi pomysł, żeby zrobić "abrakadabra" i kontynuować działalność w takim samym formacie... Patrz ZM Kania - bankrut, a jego truchło kupuje jego dotychczasowy konkurent. A tu?

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki