Dane klientów 4 polskich banków na sprzedaż

Ktoś wystawił na sprzedaż dane klientów Idea Banku, Credit Agricole, ING Banku Śląskiego i mBanku – donosi serwis Niebezpiecznik.pl. Dane zawierają m.in. saldo rachunku, imię i nazwisko, adres czy PESEL. Sprzedawca chce 3 zł za jeden rekord.

Jak donosi serwis Niebezpiecznik.pl, na polskim forum sieci Tor pojawiło się ogłoszenie sprzedaży danych klientów czterech banków. Oferent ma na sprzedaż 143 rekordy klientów Credit Agricole, 1990 rekordów Idea Banku, 438 rekordów ING banku Śląskiego i 964 rekordy klientów mBanku. Żąda 3 zł za jeden wpis.

Dane zawierają m.in. numer rachunku, saldo, imię i nazwisko, adres, kod pocztowy, PESEL i numer telefonu oraz adres e-mail. Nie ma natomiast loginów i haseł. Nie wiadomo skąd pochodzą te informacje. Eksperci z Niebezpiecznika podejrzewają, że może to być wyciek z bazy jakiegoś pośrednika, na przykład z branży kredytowej lub windykacyjnej.

- W mBanku dbamy o bezpieczeństwo naszych klientów, prowadząc działania na wielu płaszczyznach - napisał w komentarzu przesłanym do redakcji Bankier.pl Krzysztof Olszewski, rzecznik mBanku. - Na bieżąco monitorujemy ogłoszenia pojawiające się w „darknecie”. Dlatego sprawa dotycząca nielegalnej sprzedaży informacji o klientach, zamieszczona na jednym z forów TOR, jest nam znana. Już wcześniej zgłosiliśmy ją organom ścigania. Obecnie toczy się postępowanie. Każdy taki przypadek – niezależnie od jego wiarygodności – traktujemy bardzo poważnie - dodał.

- Bank podchodzi z najwyższą starannością i uwagą do wszelkich zagadnień związanych z bezpieczeństwem danych - powiedziała nam Katarzyna Siwek z biura prasowego Idea Banku. -  Przedstawiona sprawa jest przedmiotem wnikliwej analizy, prowadzonej we współpracy z organami ścigania. Bank zapewnia należytą ochronę powierzonych mu środków finansowych, zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Jednym z elementów tej ochrony jest rozbudowana i wieloetapowa weryfikacja klienta - dodała.

- Sprawdzamy i analizujemy informację o wycieku danych. Współpracujemy w tej sprawie z Policją - mówi Piotr Utrata, rzecznik ING Banku Śląskiego. 

- Odpowiadając na pytania dotyczące publikacji na Niebezpiecznik.pl - sprawdzamy i analizujemy te informacje - powiedziała nam Agnieszka Gorzkowicz z biura prasowego Credit Agricole. Współpracujemy także z Policją w tej sprawie. Bezpieczeństwo danych klientów i ich środków jest dla nas kwestią priorytetową - dodała.


Jak do tej pory jednym z najgłośniejszych włamań do baz danych banków, był atak na Plus Bank w 2015 roku. Haker dostał się na serwery banku, pozyskał dane o klientach i zaczął publikować w sieci dane. Żądał okupu w wysokości 200 tys. zł, który miał zostać przeznaczony na cele charytatywne. Po kilku miesiącach śledztwa policja dotarła do włamywacza. Straty oszacowano na 4 mln zł.

WB

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
20 41 ikado09

A minister Błaszczak śpi !!

! Odpowiedz
19 41 ikado09

Dlaczego Minister Błaszczak jeszcze nie działa ?!

! Odpowiedz
1 6 pis_po_jedno_zlo

Nie dotyczy to ludzi z PIS-u, to co go to obchodzi?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne