Dalsze pogłębienie kryzysu politycznego w Wenezueli

Przywódca wenezuelskiej opozycji Juan Guaido został w niedzielę ponownie wybrany przewodniczącym parlamentu po nieudanej próbie zwolenników prezydenta Nicolasa Maduro wyboru na to stanowisko rywala Luisa Parry.

Guaido rok temu ogłosił się tymczasowym prezydentem. Policja i wojsko przez długi czas uniemożliwiały mu w niedzielę wejście do gmachu kontrolowanego przez opozycję Zgromadzenia Narodowego.

Wybór Parry uznano jednak za nieważny. W kolejnym głosowaniu Guaido uzyskał 100 ze 167 głosów członków Zgromadzenia i utrzymał stanowisko.

"Przysięgam przed Bogiem i narodem Wenezueli przestrzegać Konstytucji jako przewodniczący parlamentu i tymczasowy prezydent" - powiedział po głosowaniu Guaido. Kilkadziesiąt krajów, w tym USA, i UE uznają go za tymczasowego prezydenta kraju.

Lewicowego prezydenta Maduro popierają m. in. Rosja, Chiny, Kuba i kraje Ameryki Łacińskiej wchodzących w skład tzw. grupy z Limy, z wyjątkiem Meksyku.

W kraju cierpiącym na chroniczny i wciąż pogłębiający się kryzys gospodarczy, panuje faktyczna dwuwładza. Poza Zgromadzeniem Narodowym, istnieje również wyłonione w wyborach z 30 lipca 2017 r. (nieuznawanych przez opozycję) Narodowe Zgromadzenie Konstytucyjne. (PAP)

jm/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil