REKLAMA
ZAGŁOSUJ

MF: dalsze kroki w sprawie podatku miedziowego po analizie skutków ubiegłorocznej obniżki

2020-01-16 08:40
publikacja
2020-01-16 08:40

Dalsze kroki w sprawie podatku miedziowego możliwe są po analizie skutków ubiegłorocznej obniżki – napisał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Jan Sarnowski.

fot. / / KGHM

"Mając na uwadze zaledwie półroczny horyzont czasowy obowiązywania ww. regulacji, zasadnym jest przeprowadzenie gruntownej analizy post factum wpływu dokonanych zmian na branżę. Taka analiza pozwoli stwierdzić, czy cele leżące u podstaw poselskiej inicjatywy legislacyjnej skutkującej 15-proc. obniżeniem stawek podatku dla miedzi i srebra zostały osiągnięte" - napisał.

"Dopiero po zbadaniu efektywności ww. rozwiązania oraz po uwzględnieniu konieczności zachowania równowagi budżetowej, uzasadnionym będzie rozważanie potrzeby dalszych działań w zakresie podatku od wydobycia niektórych kopalin" - dodał.

W maju 2019 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zmniejszyła o 15 proc. tzw. podatek miedziowy płacony przez KGHM Polska Miedź.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Wielkość podatku, który wpływa do budżetu państwa, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.

map/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podatek od kopalin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki