Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Czy znów odliczymy ulgę remontową w PIT?

redaktor Bankier.pl

SLD zapowiedziało nowy projekt ustawy przywracającej możliwość odliczenia wydatków na remonty domu lub mieszkania w zeznaniu rocznym PIT. Jaką kwotę w ramach tej ulgi będzie można odliczyć od podatku?

Czy znów odliczymy ulgę remontową w PIT?
Czy znów odliczymy ulgę remontową w PIT? (thetaXstock)

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie poseł Wincenty Elsner z SLD zapowiedział, że do końca tygodnia do Sejmu trafi projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym, w którym przewidziano przywrócenie „ulgi budowlanej” polegającej na odliczeniu od podatku kosztów prac remontowych w budynku mieszkalnym.

Ile będzie można odliczyć od podatku?

Ulga będzie odliczana od podatku, czyli będzie można odliczyć 19 proc. kosztów remontu, udokumentowanych fakturami VAT. Wiesław Szczepański, ekspert SLD i b. wiceszef ministerstwa infrastruktury, który przygotował ten projekt nowelizacji ustawy o PIT, wylicza, że ulga pozwoli odliczyć od podatku w ciągu trzech lat maksymalnie:

 • 8 tys. zł w przypadku remontu domu i
 • 6,7 tys. zł za remontowane mieszkanie.

To tzw. górne limity odliczenia dla okresu trzyletniego obliczone jako procent od bazowej wartości: 3 proc. w przypadku domów i 2,5 proc. w przypadku mieszkań. Podstawą odliczenia ma być „powierzchnia 70 m2 pomnożona przez wskaźnik przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy”.

Kto będzie mógł skorzystać z ulgi remontowej?

UIga jest skierowana do osób fizycznych, które remontują swoje domy i mieszkania. Tak, jak w ramach obowiązującej do 2005 roku ulgi remontowej, będzie można odliczać wydatki na podstawie faktur VAT dokumentujących koszty materiałów budowlanych i prac remontowych. Odliczać będzie można także kwoty wpłacane na fundusz remontowy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Czy pomysł SLD zagrozi budżetowi państwa?

SLD przekonuje, że nie, a wręcz zwiększy wpływy podatkowe. Poseł Elsner z SLD argumentuje: „Potrzebny jest wzrost popytu wewnętrznego. W miarę wyczerpywania się środków unijnych potrzebny jest bodziec, który zwiększy popyt wewnętrzny; ulga jest doskonałym elementem zwiększającym polskie PKB". Ulgi dla remontujących mają dać taki bodziec gospodarce, bo zwiększy się popyt na materiały i usługi budowlane, a to da większe obroty i zyski firm, co przełoży się na większy wpływy podatkowe do budżetu państwa. Ulga będzie kosztowała budżet 1 mld zł zwrotów dla podatników, ale w zamian zwiększą się podatki płacone przez przedsiębiorców o 2-3 mld złotych.

Już była podobna ulga

Propozycja SLD bardziej przypomina dawną ulgę remontową, niż obecną ulgę budowlaną polegająca na zwrocie VAT za materiały budowlane. Ulgę remontową ostatecznie zniesiono w 2003 roku, a podatnicy na zasadzie praw nabytych ostatnie odliczenia dokonali w PIT za 2005 rok. Pytanie, czy do wyborów parlamentarnych Sejm zdąży zająć się projektem, a SLD znajdzie sojuszników, by przyjąć ustawę? A może to tylko kolejna obietnica przedwyborcza, z nikłą szansą na realizację.

Katarzyna Sudaj

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~sd

Bardzo dobry pomysl nakreci rynek wewnrntrzny

! Odpowiedz
0 0 ~noto64

SLD i pozostali posłowie już nic mądrego nie wymyślą. Np. ożywienie gospodarcze chcą zacząć od środka. A po kolei powinno to wyglądać tak: 1. Podatek CIT liczyć od obrotu, a nie od dochodu. 2. Podatek dochodowy PIT liczyć od nie wydanych pieniędzy. ad1. w rezultacie przedsiębiorstwa stosujące kreatywną księgowość nie unikną podatku. ad2. nie wszyscy od razu remontują i budują ale każdy jakieś zakupy robi. W rezultacie również najbiedniejsi dostaną podwyżkę min. 18% i te pieniądze zaniosą zaraz do sklepów, np. marketów będących własnością zagranicznych przedsiębiorstw. A oni będą musieli zapłacić podatek obrotowy. Poza tym wydanie pieniędzy trzeba udokumentować fakturą, rachunkiem. Wtedy skończy się szara strefa. I zacznie się ożywienie gospodarcze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~adamkow777

Wspaniała propozycja. Wreszcie jakaś partia polityczna myśli o Polakach, ale czy wśród innych ugrupowań parlamentarnych znajdzie się choć odrobina rozsądku by poprzeć ten projekt ?
SLD do władzy i to samodzielnie przez złodziei z innych partii politycznych.

! Odpowiedz
0 9 ~kuy

sld nigdy nie będzie rządzić

mogą dać każdemu Polakowi nawet 1 milion na rachunek a i tak to tylko bzdura papierowa.

! Odpowiedz
0 9 ~asds

Tym od LSD to się chyba w łepetynach poprzewracało. Żeby coś wprowadzić to trzeba mieć kim to przegłosować.

! Odpowiedz
5 12 ~stero

Po jaką chorobę??? Przecież najbiedniejsi i tak z niej nie skorzystają!!!! A SLD powinno stać po ich stronie, kto w tym państwie jest lewicą, a kto prawicą? Pytam się kto????

! Odpowiedz
0 0 ~proletariusz

Akurat ile w SLD jest lewicowości wiadomo już od dawień dawna :D

Podpowiem: tyle co w PiS sprawiedliwości i poszanowania dla prawa, a w PO obywatelskości :D

! Odpowiedz
0 16 ~MacGawer

Jak nauczyć psa dawać głos? Najprościej tak dlugo machać kiełbasą przed nosem, by szczeknął. Urywa się kawałek i rzuca w nagrodę. Gdy szczeknie po raz kolejny urywa się kolejny kawałek w nagrodę i powtarza komendę "daj głos". Jak widać partie polityczne stosują tę metodę wobec wyborcow: kielbasa wyborcza w postaci 500 zł na osobę, ulgami remontowymi i SLD mowiące "daj głos". Najgorsze, że ludzie dają się tak tresować i daja glos na żądanie. Wystarczy pomachać kiełbasą przed nosem!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 ~big

uciekają ławy w SEJMIE, oj uciekają.gonić króliczka.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.