REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Czy kukurydza z USA będzie mniej konkurencyjna?

2011-09-01 11:43
publikacja
2011-09-01 11:43
Dodaj Bankier.pl w Google
Kontrakty na kukurydzę i pszenicę tracą w efekcie spekulacji dotyczących popytu na zbiory surowców rolnych w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy uważają, że popyt na amerykańskie plony może znacznie osłabnąć.

W Stanach Zjednoczonych farmerzy zmagają się z efektami nadmiernych upałów, które doprowadzają do poważnych uszczupleń amerykańskich zbiorów pszenicy i kukurydzy. Tymczasem dzisiaj, kontrakty terminowe na powyższe surowce tracą na wartości z powodu pogłosek, że popyt na amerykańską pszenicę i kukurydzę będzie znacznie mniejszy.

Kontrakty terminowe na kukurydzę i pszenicę odnotowały największy miesięczny wzrost kursu w tym roku. W dużej mierze spowodowane było to upałami niszczącymi uprawy. Ale wzrosty notowań doprowadziły do sytuacji, gdzie amerykańskie ziarno może stać się mniej konkurencyjne niż eksport z innych krajów.

Kukurydza w grudniowych dostawach na giełdzie w Chicago o godzinie 8:36 traciła -0,4 proc. do 7,6425$ za buszel. W całym sierpniu odnotowała wzrost wielkości 15 proc..

Jak wynika z ankiety agencji Bloomberg, w tygodniu zakończonym 25 sierpnia, nastąpiło prawdopodobnie obniżenie amerykańskiego eksportu kukurydzy i pszenicy w porównaniu do roku poprzedniego. Uprawy kukurydzy i soi na środkowym zachodzie USA nadal będą cierpieć od nadmiernej suszy, a sytuację pogarszają nikłe szanse na większe opady deszczu w ciągu następnego tygodnia.

Soja w listopadowych dostawach straciła -0,5 proc. do 14,4975$ za buszel. W sierpniu zyskała +7,4 proc.. Natomiast pszenica w grudniowych dostawach straciła -1 proc. do 7,85$ za buszel, po tym jak w sierpniu zyskała +11 proc..

K.G.

Źródło:
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane:

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki