REKLAMA

Członek RPP: Wyższa inflacja nie jest czasowa, wymaga reakcji

2021-08-02 07:50
publikacja
2021-08-02 07:50
Członek RPP: Wyższa inflacja nie jest czasowa, wymaga reakcji
Członek RPP: Wyższa inflacja nie jest czasowa, wymaga reakcji
fot. Filip Błażejowski / / FORUM

Odejście inflacji CPI od celu nie jest czasowe i wymaga reakcji ze strony polityki pieniężnej - napisał w artykule dla "Rzeczpospolitej" członek RPP Łukasz Hardt.

"(...) Lipcowa projekcja inflacji NBP wskazuje na to, że do pierwszego kwartału 2022 r. włącznie inflacja będzie kształtowała się powyżej 3,5 proc., a w horyzoncie projekcji, tj. do końca 2023 r., dynamika cen nie tylko nie obniży się do 2,5 proc., ale ponownie zacznie zmierzać do górnego krańca przedziału odchyleń od celu z istotnym ryzykiem jego przekroczenia. Odejście inflacji od celu nie jest więc czasowe i wymaga reakcji ze strony polityki pieniężnej" - napisał Hardt.

Przypomnijmy, że centralna ścieżka projekcji NBP (która formułowana jest zazwyczaj jako przedział) zakłada, że inflacja CPI w 2021 r. wyniesie 4,2 proc., w 2022 r. znajdzie się na poziomie 3,3 proc., a w 2023 r. wyniesie 3,4 proc. Więcej na ten temat w artykule "NBP: gospodarka przyspieszy, ale inflacja też".

"Lipcowa projekcja inflacji jeszcze bardziej ugruntowała mnie w przekonaniu, że taka zmiana jest konieczna. Wreszcie, w kontekście pandemicznej niepewności i towarzyszącej jej podwyższonej inflacji, trzeba patrzeć na całość polityki makroekonomicznej państwa, a spodziewane utrzymanie relatywnie ekspansywnej polityki fiskalnej daje kolejny argument za ostrożnym zacieśnieniem polityki pieniężnej. Kwestia złożonych współzależności między tymi politykami zasługuje zresztą na osobną dyskusję" - dodał.

W ubiegłym tygodniu Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że inflacja w Polsce dobiła do 5 proc. rocznie. Wyższe wartości po raz ostatni obserwowaliśmy 20 lat temu.

Według Hardta optymalną strategią dla polityki monetarnej w Polsce jest jak najszybsze rozpoczęcie jej ostrożnej normalizacji.

Członek RPP zwrócił uwagę, że to nieruchomości i w mniejszym stopniu inne aktywa, a nie płynny pieniądz, są najlepszym środkiem przechowywania wartości, co daje argument za tym, że być może proces utraty wiary firm i konsumentów w determinację Rady do obrony wartości polskiego pieniądza już się rozpoczął.

Według niego normalizacja polityki pieniężnej powinna zacząć się od podniesienia stopy rezerwy obowiązkowej.

"Większość członków Rady wnioski w tej sprawie odrzuciła na posiedzeniach w kwietniu i maju, co powoduje, że nadal sposób zarządzania przez NBP nadpłynnością w sektorze bankowym jest daleki od optymalnego, a polski bank centralny ponosi jeszcze z tego tytułu nieuzasadnione koszty" - napisał Hardt.

Wbrew zwyczajowi, pierwsza środa nowego miesiąca nie przyniesie posiedzenia RPP. W związku z wakacyjną przerwą, kolejne posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się dopiero 24 sierpnia.

PAP/MZ

Źródło:Bankier24
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jas2
Ciekawi mnie zawsze, komu i w czym przeszkadza optymalna inflacja, taka jak obecnie?
Chyba tylko wrogom Polski.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
neuelukas
Brawo dla tego pana za odwagę. Doktor habilitowany nauk ekonomicznych mówi, że Inflacja nie jest przejściowa i trzeba reagować...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pstrzezek
Odważna opinia. Nie po myśli partii więc będą konsekwencje

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki