Czerwińska: Po listopadzie w budżecie była nadwyżka

Po listopadzie w budżecie była nadwyżka - poinformowała dziennikarzy minister finansów Teresa Czerwińska. Dodała, że w całym 2018 r. realny jest deficyt na poziomie 0,6 proc. PKB.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

Zapytana o wykonanie deficytu budżetowego na koniec roku minister finansów powiedziała: "Jesteśmy na początku grudnia, typowanie wyniku z dużym prawdopodobieństwem nie jest możliwe. Natomiast ja już dużo razy zapowiadałam, że deficyt budżetowy będzie w znacznym stopniu niewykonany i to będzie na pewno poniżej 1 proc. (PKB - PAP)"

"Chcemy wykorzystać dobrą koniunkturę do konsolidacji fiskalnej, chcemy aby wynik budżetu - bo na wynik całego sektora nie mamy wpływu - był jak najbardziej satysfakcjonujący. Liczę w tej chwili, że to będzie 0,6 proc. PKB, to realny wynik" - dodała.

Czerwińska zaznaczyła też, że po listopadzie w budżecie będzie nadwyżka.

W połowie listopada Czerwińska informowała, że wykonanie deficytu sektora finansów publicznych w 2018 roku nie powinno przekroczyć 0,5-0,6 proc. PKB. Minister zastrzegła, że resort finansów zlicza i weryfikuje dane z jednostek samorządu terytorialnego, które wchodzą do sektora finansów publicznych, a nie są przedmiotem kształtowania wydatków przez rząd. Zaznaczyła, że budżet państwa jest tylko jedną z części tego sektora.

Odnosząc się do deficytu budżetu na koniec roku minister zauważyła, że "czwarty kwartał jest zawsze bardzo specyficzny, kiedy dynamika wydatków w wyraźny sposób przyspiesza, więc trzeba to wziąć pod uwagę przy kalkulacji wykonania deficytu budżetu państwa".

Po dziesięciu miesiącach 2018 r. nadwyżka w budżecie wyniosła 6,5 mld zł.

W ustawie budżetowej na 2018 r. założono deficyt na poziomie 41,5 mld zł. Jednak w uzasadnieniu do projektu budżetu na przyszły rok resort finansów podał, że przewiduje, iż deficyt na koniec tego roku wyniesie 23,76 mld zł. (PAP)

mmu/ pat/ mj/ ana/ je/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 5 h-b

A na drugiej stronie medalu jest cały czas Rosnący coraz bardziej oficjalny dług kraju-społeczeństwa już ponad 1 Bilionowy 100 Miliardowy !!! każdego dnia cały czas Rosnący do spłaty całego społeczeństwa od noworodka do staruszka... Info - Dla nieświadomych,niedowiarków i krótkowzrocznych z klapkami na oczach od wielu lat https://www.nationaldebtclocks.org/debtclock/poland

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 42 xyon

"Piniendzy nie ma i nie bedzie" rzekł pewien ekonomiczny guru a tu ZONK :D

! Odpowiedz
21 14 h-b

Są i będą na razie jeszcze... na coraz droższy kredyt społeczny do spłaty

! Odpowiedz
83 22 marxs

tzw."nadwyżka" jest bo deficyt ukryty w w różnych sekretnych miejscach jak np.oświacie ,służbie zdrowia a przede wszystkim w FUS który powinien dostać około 50 mld zł dotacji aby mógł wypłacać renty i emerytury i to jest ciekawe pytanie z czego rząd PIS właśnie je wypłaca? czy czasmi glapcio nie drukuje złotówek w kosmicznym tempie na co wskazywałaby prawie że hiperinflacja w PISowskim kraju i następne pytanie do PISów jeśli sytuacja budżetu jest tak rewelacyjna to dlaczego tylko w październiku MF wystawiło obligacji do sprzedaży za sumę prawie 30 mld zł?
pozdrawiam PISów i czekam na odpowiedź

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 60 and00

Glapcio? Gimbaza nie powinna się wypowiadać na takich forach tym bardziej na tematy o których jeszcze się nie uczyła.
ZUS a wysokie wpływy z uwagi na wysokie zatrudnienie, i dlatego nie potrzebuje tyle dotacji co wcześniej
Obligacje wystawiło bo dług się "roluje" tzn żeby spłacić obligacje zapadające np w Październiku emituje się nowe na ich miejsce, sam dług się nie zmienia.
Resztę znajdziesz w książkach. U was w szkole może takich nie być, ale spróbuj w bibliotece publicznej.
Poszukaj także znaczenia słowa hiperinflacja

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 15 h-b odpowiada and00

,,Mądralo"...Główny Urząd Statystyczny oszacował zobowiązania państwa polskiego z tytułu obiecanych emerytur na astronomiczną kwotę 4,96 biliona złotych, co stanowiło 275% produktu krajowego brutto. Natomiast ten tylko dług oficjalny cały czas każdego dnia rosnący coraz bardziej na karkach społeczeństwa wynosi już ponad 1 Bilion 100 Miliardów zł do spłaty wszystkich od noworodka do staruszka !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 and00 odpowiada h-b

Co wy z tym 1100 mld? Jeden napisał, reszta powtarza...
Oficjalnie 949 mld zł, na koniec Września.'18
Poza tym, w innych wątkach maglujecie że GUS przecież kłamie, a tu nagle dane z GUS???

! Odpowiedz
5 4 h-b odpowiada and00

Co za propagandowa bzdura raczę otworzyć klaki na oczach..i zapoznać się z realiami tu.. https://www.nationaldebtclocks.org/debtclock/poland

! Odpowiedz
1 4 and00 odpowiada h-b

Odnosisz się od artykułu podającego oficjalne szacunki MF, podlegające audytowi, kontroli przez KE, i innych wszystkich świętych, MF podaje 949 mld na koniec 09.18.

! Odpowiedz
71 25 peti1000

Wstrzymują zwroty VATu. To co było dwa lata temu. Dramat

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil