REKLAMA

Czerwińska: Po listopadzie w budżecie była nadwyżka

2018-12-06 12:02
publikacja
2018-12-06 12:02

Po listopadzie w budżecie była nadwyżka - poinformowała dziennikarzy minister finansów Teresa Czerwińska. Dodała, że w całym 2018 r. realny jest deficyt na poziomie 0,6 proc. PKB.

/ fot. Michał Dyjuk / FORUM

Zapytana o wykonanie deficytu budżetowego na koniec roku minister finansów powiedziała: "Jesteśmy na początku grudnia, typowanie wyniku z dużym prawdopodobieństwem nie jest możliwe. Natomiast ja już dużo razy zapowiadałam, że deficyt budżetowy będzie w znacznym stopniu niewykonany i to będzie na pewno poniżej 1 proc. (PKB - PAP)"

"Chcemy wykorzystać dobrą koniunkturę do konsolidacji fiskalnej, chcemy aby wynik budżetu - bo na wynik całego sektora nie mamy wpływu - był jak najbardziej satysfakcjonujący. Liczę w tej chwili, że to będzie 0,6 proc. PKB, to realny wynik" - dodała.

Czerwińska zaznaczyła też, że po listopadzie w budżecie będzie nadwyżka.

W połowie listopada Czerwińska informowała, że wykonanie deficytu sektora finansów publicznych w 2018 roku nie powinno przekroczyć 0,5-0,6 proc. PKB. Minister zastrzegła, że resort finansów zlicza i weryfikuje dane z jednostek samorządu terytorialnego, które wchodzą do sektora finansów publicznych, a nie są przedmiotem kształtowania wydatków przez rząd. Zaznaczyła, że budżet państwa jest tylko jedną z części tego sektora.

Odnosząc się do deficytu budżetu na koniec roku minister zauważyła, że "czwarty kwartał jest zawsze bardzo specyficzny, kiedy dynamika wydatków w wyraźny sposób przyspiesza, więc trzeba to wziąć pod uwagę przy kalkulacji wykonania deficytu budżetu państwa".

Po dziesięciu miesiącach 2018 r. nadwyżka w budżecie wyniosła 6,5 mld zł.

W ustawie budżetowej na 2018 r. założono deficyt na poziomie 41,5 mld zł. Jednak w uzasadnieniu do projektu budżetu na przyszły rok resort finansów podał, że przewiduje, iż deficyt na koniec tego roku wyniesie 23,76 mld zł. (PAP)

mmu/ pat/ mj/ ana/ je/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (33)

dodaj komentarz
h-b
A na drugiej stronie medalu jest cały czas Rosnący coraz bardziej oficjalny dług kraju-społeczeństwa już ponad 1 Bilionowy 100 Miliardowy !!! każdego dnia cały czas Rosnący do spłaty całego społeczeństwa od noworodka do staruszka... Info - Dla nieświadomych,niedowiarków i krótkowzrocznych z klapkami na oczach od wielu A na drugiej stronie medalu jest cały czas Rosnący coraz bardziej oficjalny dług kraju-społeczeństwa już ponad 1 Bilionowy 100 Miliardowy !!! każdego dnia cały czas Rosnący do spłaty całego społeczeństwa od noworodka do staruszka... Info - Dla nieświadomych,niedowiarków i krótkowzrocznych z klapkami na oczach od wielu lat https://www.nationaldebtclocks.org/debtclock/poland
xyon
"Piniendzy nie ma i nie bedzie" rzekł pewien ekonomiczny guru a tu ZONK :D
h-b
Są i będą na razie jeszcze... na coraz droższy kredyt społeczny do spłaty
marxs
tzw."nadwyżka" jest bo deficyt ukryty w w różnych sekretnych miejscach jak np.oświacie ,służbie zdrowia a przede wszystkim w FUS który powinien dostać około 50 mld zł dotacji aby mógł wypłacać renty i emerytury i to jest ciekawe pytanie z czego rząd PIS właśnie je wypłaca? czy czasmi glapcio nie drukuje tzw."nadwyżka" jest bo deficyt ukryty w w różnych sekretnych miejscach jak np.oświacie ,służbie zdrowia a przede wszystkim w FUS który powinien dostać około 50 mld zł dotacji aby mógł wypłacać renty i emerytury i to jest ciekawe pytanie z czego rząd PIS właśnie je wypłaca? czy czasmi glapcio nie drukuje złotówek w kosmicznym tempie na co wskazywałaby prawie że hiperinflacja w PISowskim kraju i następne pytanie do PISów jeśli sytuacja budżetu jest tak rewelacyjna to dlaczego tylko w październiku MF wystawiło obligacji do sprzedaży za sumę prawie 30 mld zł?
pozdrawiam PISów i czekam na odpowiedź
and00
Glapcio? Gimbaza nie powinna się wypowiadać na takich forach tym bardziej na tematy o których jeszcze się nie uczyła.
ZUS a wysokie wpływy z uwagi na wysokie zatrudnienie, i dlatego nie potrzebuje tyle dotacji co wcześniej
Obligacje wystawiło bo dług się "roluje" tzn żeby spłacić obligacje zapadające
Glapcio? Gimbaza nie powinna się wypowiadać na takich forach tym bardziej na tematy o których jeszcze się nie uczyła.
ZUS a wysokie wpływy z uwagi na wysokie zatrudnienie, i dlatego nie potrzebuje tyle dotacji co wcześniej
Obligacje wystawiło bo dług się "roluje" tzn żeby spłacić obligacje zapadające np w Październiku emituje się nowe na ich miejsce, sam dług się nie zmienia.
Resztę znajdziesz w książkach. U was w szkole może takich nie być, ale spróbuj w bibliotece publicznej.
Poszukaj także znaczenia słowa hiperinflacja
h-b odpowiada and00
,,Mądralo"...Główny Urząd Statystyczny oszacował zobowiązania państwa polskiego z tytułu obiecanych emerytur na astronomiczną kwotę 4,96 biliona złotych, co stanowiło 275% produktu krajowego brutto. Natomiast ten tylko dług oficjalny cały czas każdego dnia rosnący coraz bardziej na karkach społeczeństwa wynosi ,,Mądralo"...Główny Urząd Statystyczny oszacował zobowiązania państwa polskiego z tytułu obiecanych emerytur na astronomiczną kwotę 4,96 biliona złotych, co stanowiło 275% produktu krajowego brutto. Natomiast ten tylko dług oficjalny cały czas każdego dnia rosnący coraz bardziej na karkach społeczeństwa wynosi już ponad 1 Bilion 100 Miliardów zł do spłaty wszystkich od noworodka do staruszka !
and00 odpowiada h-b
Co wy z tym 1100 mld? Jeden napisał, reszta powtarza...
Oficjalnie 949 mld zł, na koniec Września.'18
Poza tym, w innych wątkach maglujecie że GUS przecież kłamie, a tu nagle dane z GUS???
h-b odpowiada and00
Co za propagandowa bzdura raczę otworzyć klaki na oczach..i zapoznać się z realiami tu.. https://www.nationaldebtclocks.org/debtclock/poland
and00 odpowiada h-b
Odnosisz się od artykułu podającego oficjalne szacunki MF, podlegające audytowi, kontroli przez KE, i innych wszystkich świętych, MF podaje 949 mld na koniec 09.18.

peti1000
Wstrzymują zwroty VATu. To co było dwa lata temu. Dramat

Powiązane: Budżet 2018

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki