REKLAMA

Czechy: umowa z Polską dotycząca Turowa zagwarantuje ochronę środowiska

2022-01-25 20:19
publikacja
2022-01-25 20:19
Czechy: umowa z Polską dotycząca Turowa zagwarantuje ochronę środowiska
Czechy: umowa z Polską dotycząca Turowa zagwarantuje ochronę środowiska
fot. Kacper Kowalski / / FORUM

Rzecznik czeskiego ministerstwa środowiska Ondrzej Charvat oświadczył we wtorek, że przyszła umowa z Polską dotycząca kopalni węgla brunatnego Turów zagwarantuje ochronę środowiska w obszarze przygranicznym. Dodał, że porozumienie daje też Czechom więcej możliwości kontroli niż obecne przepisy europejskie.

Oświadczenie Charvata jest odpowiedzią resortu na zarzuty przedstawione w poniedziałek przez inicjatywę „Wspólnie dla wody”, która uważa, że zawarcie umowy z Polską spowodowałoby naruszenie czeskiego i europejskiego prawa.

Ekolodzy, eksperci prawni oraz przedstawiciele stowarzyszeń sąsiedzkich zaznaczają, że zawarcie porozumienia będzie oznaczać zgodę na szkody dla czeskiego środowiska naturalnego. Oprotestowali także budowaną po polskiej stronie podziemną barierę ochronną, która ma zapobiegać odpływowi wód gruntowych z Czech.

"W ocenie ministerstwa środowiska najlepszym rozwiązaniem dla Czech i Polski jest wzajemna umowa, która daje nam znacznie szersze mechanizmy kontrolne i gwarancje niż przewiduje to obecne prawodawstwo europejskie" – oświadczył Charvat.

Dodał, że celem Republiki Czeskiej jest ochrona środowiska, w którym żyją mieszkańcy położonych obok kopalni gmin. Zdaniem rzecznika przyszłe porozumienie to gwarantuje, ponieważ przewiduje m.in. rekompensaty finansowe za już prowadzony monitoring stanu środowiska, a także środki na budowę systemów zaopatrzenia w wodę w tym rejonie.

Czeski projekt umowy, który ostatnio negocjowała minister środowiska Anna Hubaczkova z polską minister klimatu i środowiska Anną Moskwą trafi w środę pod obrady rządu Petra Fiali. Między stronami utrzymuje się różnica zdań dotycząca wysokości rekompensaty. Czesi domagają się za szkody spowodowane działalnością kopalni 50 mln euro, a zdaniem czeskich negocjatorów, polska strona mówi o kwocie 40 mln euro.

Nierozstrzygnięta jest także kwestia nadzoru sądowego nad przyszłą umową. Czeska strona chce, by trwał on 10 lat, a według Hubaczkovej uaktualniona wersja polskiej propozycji mówi o dwuletnim nadzorze ze strony Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W środę czeski rząd może także zdecydować czy negocjacje polsko-czeskie będą kontynuowane na poziomie ministrów środowiska i klimatu, czy też rozmowy będą prowadzić premierzy obu krajów.

wPolityce.pl: 45 proc. badanych przeciw płaceniu kar za Turów

45 proc. respondentów jest przeciwnych płaceniu kar nałożonych na Polskę w związku z odmową wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów, 28 proc. popiera opcję płacenia kar, a 27 proc. nie ma zdania - wynika z sondażu dla portalu wPolityce.pl.

Portal wPolityce.pl przypomniał, że "20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić nie zamierza".

Według portalu, na jego zlecenie pracownia Social Changes zapytała respondentów, czy Polska powinna zapłacić kary, nałożone na nasz kraj w związku z odmową wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów.

"W naszym badaniu opcję zapłacenia kar poparło 28 proc. badanych. Przeciwko opowiedziało się 45 proc. respondentów. 27 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie" - napisał portal.

Z badania wynika, że przeciwko płaceniu kar opowiada się 82 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, 49 proc. wyborców Polski 2050 oraz 10 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej.

mww/ mmu/

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ adj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
arzab
Czesi chcą 50 mln euro, my chcemy im dać 40, a po 120 dniach kara wynosi już 60 mln euro ! Te liczby obrazują PiS-owskie zacietrzewienie ! Będą brnąć dalej w tym absurdzie nie patrząc na koszty, wszak na koniec i tak zapłacą nie swoimi pieniędzmi, więc co się będą przejmować !

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki