Czechy: Rosja i USA chcą ekstradycji hakera Nikulina

O ekstradycję Rosjanina Jewgienija Nikulina, zatrzymanego w październiku w Pradze w związku z podejrzeniem działalności hakerskiej, wystąpiły nie tylko USA, ale także Rosja - poinformowała w środę rzeczniczka czeskiego ministerstwa sprawiedliwości.

Czechy: Rosja i USA chcą ekstradycji hakera Nikulina
Czechy: Rosja i USA chcą ekstradycji hakera Nikulina (fot. Reporters / STG / FORUM)

Jak powiedziała agencji CTK, resort skontroluje zasadność obu wniosków ekstradycyjnych i przekaże je następnie praskiej prokuraturze miejskiej.

Według wymiaru sprawiedliwości USA Nikulin dokonał ataków na sieć społecznościową LinkedIn oraz na serwery firm Dropbox i Formspring. W toczącym się przed sądem federalnym w Kalifornii postępowaniu oskarżony jest o atak hakerski, kradzież i spiskowanie.

Rosja żąda, by Nikulin został wydany swej ojczyźnie. Rosyjska ambasada w Pradze oświadczyła zaraz po jego zatrzymaniu, iż działania USA w tej sprawie są "elementem obławy na rosyjskich obywateli na całym świecie i wmuszania własnej jurysdykcji obcym państwom".

Jak podał czeski tygodnik "Respekt", Nikulin mógł zostać zatrzymany w Moskwie jeszcze w 2009 roku z powodu wyłudzenia za pośrednictwem internetu 110 tys. rubli (7 tys. złotych), ale nie postawiono mu nigdy zarzutów. Zdaniem - tygodnika sugeruje to możliwość uzyskania bezkarności w zamian za współpracę z tajnymi służbami. Jak twierdzi "Respekt", jest on teraz ścigany za to wyłudzenie sprzed lat.

Adwokat przebywającego nadal w areszcie Nikulina Adam Kopecky oświadczył, że nic mu nie wiadomo o rosyjskim wniosku ekstradycyjnym.

O ewentualnym wydaniu Nikulina USA bądź Rosji zadecyduje sąd miejski w Pradze po otrzymaniu od prokuratury propozycji w tej sprawie, a na ekstradycję potrzebna będzie ponadto zgoda czeskiego ministra sprawiedliwości. (PAP)

dmi/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil