REKLAMA

Czarnek: Od 1 września podwyżki dla nauczycieli wchodzących do zawodu

2022-06-09 13:27
publikacja
2022-06-09 13:27
Czarnek: Od 1 września podwyżki dla nauczycieli wchodzących do zawodu
Czarnek: Od 1 września podwyżki dla nauczycieli wchodzących do zawodu
fot. Mirosław Pieslak / / FORUM

Od 1 września dzięki ustawie, która jest w tym momencie na komitecie stałym Rady Ministrów i za chwilę trafi do Sejmu, będziemy podnosić łącznie o 20 proc. wynagrodzenia dla nauczycieli wchodzących do zawodu - powiedział w czwartek w wPolsce.pl szef MEiN Przemysław Czarnek.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany był m.in. o to, czego jeszcze nie udało mu się dokonać w szkolnictwie. Wskazał na zmianę statusu zawodowego nauczyciela, co jak stwierdził "mogłoby doprowadzić do inaczej pojmowanej, również przez społeczeństwo pracy nauczyciela, ale też radykalnego zwiększenia wynagrodzeń".

"Przypomnę, że my te wynagrodzenia będziemy podnosić. Już podnieśliśmy o 4,4 proc. od 1 maja, a od 1 września dzięki ustawie, która jest w tym momencie na komitecie stałym Rady Ministrów i za chwilę trafi do Sejmu, będziemy podnosić łącznie o 20 proc. wynagrodzenia dla nauczycieli wchodzących do zawodu. To są poważne zmiany" - mówił minister.

Czarnek dodał, że chce "zmian dalej idących", po to, aby nauczyciel był bardziej dla ucznia, mniej dla biurokracji i żeby lepiej zarabiał. "To jest do zrobienia przed nami" - wyjaśnił.

Zgodnie z uchwaloną pod koniec marca nowelizacją Karty nauczyciela, której projekt przygotowali posłowie PiS, od 1 maja 2022 r. tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli zwiększone ma zostać o 4,4 proc. Senat zaproponował w kwietniu do nowelizacji Karty Nauczyciela dwie poprawki. Zgodnie z pierwszą, wynagrodzenie nauczycieli miałoby wzrosnąć nie o 4,4 proc., tylko o 20 proc., a zgodnie z drugą subwencją na ten cel miałaby być zwiększona nie o 1,6 mld zł, tylko o 10 mld zł. W połowie kwietnia Sejm odrzucił te poprawki Senatu.

W myśl art. 30 Karty nauczyciela średnie wynagrodzenie nauczycieli jest pochodną wysokości kwoty bazowej dla nauczycieli, określanej co roku w ustawie budżetowej. Obecna kwota bazowa dla nauczycieli wynosi 3537,80 zł. W przypadku nauczyciela stażysty średnie wynagrodzenie wynosi 100 proc. kwoty bazowej, nauczyciela kontraktowego – 111 proc., nauczyciela mianowanego – 144 proc. i nauczyciela dyplomowanego – 184 proc.

Od 2020 r. nie zmieniła się wysokość średniego wynagrodzenia nauczycieli. W ustawie budżetowej na rok 2021 i na rok 2022 również nie zwiększono kwoty bazowej dla nauczycieli.

Na średnie wynagrodzenie nauczycieli składa się wynagrodzenie zasadnicze i wszystkie dodatki do niego. Dodatków jest kilkanaście (wśród nich są m.in. stażowy, funkcyjny, za wychowawstwo, za pracę w trudnych warunkach, za prace w nocy, za godziny ponadwymiarowe, a także nagrody). Jak wskazują związkowcy, przeciętny nauczyciel dostaje tylko kilka z nich. Wysokość średniego wynagrodzenie nauczycieli jest podstawą do określenia w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wysokość części dodatków jest ustalona procentowo na podstawie wynagrodzenia zasadniczego.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
prawnuk
kwota bazowa powinna być IDENTYCZNA dla całej budżetówki. Ci co nie placą składki ZUS powinni mieć ją po prostu niższą.
Kwota bazowa powinna być waloryzowana COROCZNIE a ustalana co 2 lata. I składac się z 2 elementów:
1. średnie wynagrodzenie GUSOWSKIE lub średnia krajowa - określana raz do roku
2. środkowe wynagrodzenie
kwota bazowa powinna być IDENTYCZNA dla całej budżetówki. Ci co nie placą składki ZUS powinni mieć ją po prostu niższą.
Kwota bazowa powinna być waloryzowana COROCZNIE a ustalana co 2 lata. I składac się z 2 elementów:
1. średnie wynagrodzenie GUSOWSKIE lub średnia krajowa - określana raz do roku
2. środkowe wynagrodzenie czyli takie które pobiera połowa Polaków.

i tu powinno być 50% jednego i 50% drugiego (to drugie jesst co 2 lata)
smykasia
Dla wiadomości wszystkich niezorientowanych - podwyżka 4,4, którą otrzymali nauczyciele w maju, jest podwyżką incydentalną czyli jej ważność jest od 1.05.2022r. do 31.12.2022r. W styczniu 2023 już nie obowiązuje. To tak dla jasności tematu
art_dp
Ale się ob*rają, już niedługo. Już jest problem z kadrami tylko jest skutecznie tuszowany. Najgorsze, że takiemu idiocie nic się nie zrobi, bo poda się do dymisji albo odejdzie z ministerialnego stanowiska w inny sposób, za to w poczuciu godności i przeświadczenia o dobrze wykonanej misji, a w oświacie zostanie tylko jeden wielki Ale się ob*rają, już niedługo. Już jest problem z kadrami tylko jest skutecznie tuszowany. Najgorsze, że takiemu idiocie nic się nie zrobi, bo poda się do dymisji albo odejdzie z ministerialnego stanowiska w inny sposób, za to w poczuciu godności i przeświadczenia o dobrze wykonanej misji, a w oświacie zostanie tylko jeden wielki bu*del... i przyjdzie kolejny światły i uczony w piśmie. I tak w kółko.
pola29
Nauczyciel stażysta zarabia 2949 brutto a nie 3500 jak jest podane w artykule. BTW mniej niż najniższa krajowa!
oorim
ale tych popierających PiS i misję szkoły wg PiS... czy tam zjednoczonej prawicy bo praktycznie takich tylko nauczycieli będą przyjmować... konwersja ludzi na ciemnotę prawo-kat zaplanowano w długim okresie czasu bo szybko się nie da...

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki