REKLAMA

Czabański: Wysokość składki audiowizualnej nie jest przesądzona

2016-04-12 08:07
publikacja
2016-04-12 08:07
Czabański: Wysokość składki audiowizualnej nie jest przesądzona
Czabański: Wysokość składki audiowizualnej nie jest przesądzona
fot. Krzysztof Kuczyk / / FORUM

Wysokość składki audiowizualnej nie jest przesądzona - mówi wiceminister kultury Krzysztof Czabański, przygotowujący zmiany w mediach publicznych. Wczoraj Informacyjna Agencja Radiowa dotarła do założeń projektu trzech ustaw wprowadzających zmiany.

Krzysztof Czabański mówił w radiowej Jedynce, że wysokość składki audiowizualnej wyniesie od 12 do 15 złotych. Na razie trwają szacunki wpływów do budżetu z tego tytułu. Składka będzie powszechna, opłacać ją będzie każdy, kto ma prąd. Ustawodawca uznaje, że każda taka osoba może korzystać z mediów publicznych. W ten sposób płacić będzie każde gospodarstwo domowe. Opłata ma wejść w życie od nowego roku. Zdaniem gościa Jedynki, będzie lepsza niż dotychczasowy abonament radiowo-telewizyjny, który płaci zaledwie 7 procent Polaków.

Krzysztof Czabański mówił, że celem nowych ustaw będzie odejście od komercjalizacji mediów. Media publiczne przestaną być spółkami prawa handlowego. Zachowają obecne nazwy, ale zaczną się koncentrować na wykonywaniu misji, a nie na generowaniu zysku. Ma decydować jakość propozycji programowych, a nie pieniądze - mówił gość Jedynki. Tłumaczył, że obecnie w mediach publicznych to czy dziennikarz otrzyma od wydawcy zgodę na zrobienie materiału, zależy często od tego czy autor będzie miał pieniądze na jego sfinansowanie.

Wiceminister kultury poinformował też, że osoby, które regularnie opłacały abonament radiowo-telewizyjny będą mogły otrzymać nagrodę pieniężną. Staną się bowiem uczestnikami loterii.

Rada Mediów Narodowych ma być buforem między politykami a mediami

Jak poinformował wiceminister o szczególnym charakterze Rady mają przesądzić dwa czynniki. Po pierwsze, jej członkowie będą praktycznie nieodwoływalni. Dla porównania, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji co roku musiała składać sprawozdanie ze swojej działalności. Drugim czynnikiem ma być zagwarantowane w jednej z ustaw medialnych miejsce w Radzie dla przedstawiciela największego klubu opozycji pozaparlamentarnej - mówił gość Jedynki.

W Radzie będzie zasiadać sześciu członków - po dwóch delegatów Sejmu, Senatu i prezydenta - wybieranych na sześcioletnią kadencję. Ona też zdecyduje kto rozstrzygnie konkursy na szefów mediów publicznych. Procedura wyboru ma być jawna - zapowiedział Krzysztof Czabański. Z kolei Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie będzie decydowała o kwestiach personalnych w mediach. Pozostaną jej zadania, które wynikają z konstytucji.

Gość Jedynki zapowiedział też, że docelowo w mediach publicznych mają być ograniczone reklamy. Na razie jednak nie jest to możliwe. Trzeba je najpierw odbudować finansowo.

Projekt trzech ustaw medialnych ma niebawem trafić pod obrady Sejmu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Jedynka/to/zr

Źródło:IAR
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Zly
Skladki ??!! Moze wasze partyjne lby placa s k l a d k i. Nas okradac chcecie na utrzymanie tego TVPChlam ! Bylo nie okradac nas na "pincet" !
~Obywatelka
Szkoda,że głosowałam na pis. Już nigdy na nich nie zagłosuje. Przed wyborami nic nie mówili o takiej zmianach. Teczka Pani Premier Beaty Szydło okazała się pusta przed wyborami.
Nie oglądam telewizji. Nie rozumiem dlaczego mam za nią płacić. Jeśli pisiory myślą, że będą
rządzić 8 lat to mogą się mocno
Szkoda,że głosowałam na pis. Już nigdy na nich nie zagłosuje. Przed wyborami nic nie mówili o takiej zmianach. Teczka Pani Premier Beaty Szydło okazała się pusta przed wyborami.
Nie oglądam telewizji. Nie rozumiem dlaczego mam za nią płacić. Jeśli pisiory myślą, że będą
rządzić 8 lat to mogą się mocno przeliczyć.Cud będzie jeśli dotrwają tą kadencję w parlamencie.
~no_F-ing_way
Przestane placic rachunki za prad i mysle ze jesli zrobilo by tak wiecej ludzi to firmy dostarczajace energie elektryczna, szybko zrezygnowaly by z wspolpracy w tym projekcie :)
~Gość
Nie rozumiem dlaczego mam płacić za coś czego nie chce i nie używam? To tak jakby kazali mi zapłacić za kupno samochodu bo ktoś musi samochody kupować a że nie mam prawa jazdy i nie chce samochodu to bez znaczenia
~polak2
osoby teraz zwolnione będą płacić ,elektorat zmaleje na 100% .zwolnieni byli inwalidzi emeryci co głosowali na PIS
~szkocik
no to sobie Pis bat na wlasny tylek kreci
~v1
Precz z państwową TV i kolejnym podatkiem !

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki