REKLAMA

Cyfrowe euro coraz bliżej. Lagarde chce wzmocnienia systemu płatniczego

Michał Kisiel2020-09-14 10:31analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-14 10:31
fot. qvist / Shutterstock

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że Europa została z tyłu w konkurencji na rynku płatności i jest zależna od usług oferowanych przez zagranicznych graczy. Odpowiedzią ma być  paneuropejski schemat płatniczy i, prawdopodobnie, cyfrowe euro.

10 września Christine Lagarde na konferencji Bundesbanku poświęconej przyszłości bankowości w cyfrowym świecie przedstawiła diagnozę nowego otoczenia rynku płatności detalicznych i wskazała, na kroki, które należy podjąć, by przygotować się na nadchodzące wyzwania. W przemowie pojawiło się kilka argumentów za wprowadzeniem oficjalnej cyfrowej waluty euro (tzw. Central Bank Digital Currency, CBDC) i zapowiedź prezentacji raportu na ten temat wraz z rozpoczęciem publicznych konsultacji.

Wypowiedź szefowej EBC skoncentrowana była na dwóch zagadnieniach – zmianach w preferencjach konsumentów wynikających z pandemii koronawirusa oraz globalnej walce konkurencyjnej w obszarze płatności. Zdaniem Lagarde, jednym z obowiązków banku jest aktywne reagowanie na obserwowane trendy.

Po pandemii trend bezgotówkowy się nie odwróci

Kilka ostatnich miesięcy przyniosło istotne zmiany w zachowaniach płatniczych konsumentów, zauważa Lagarde. Chociaż gotówka odpowiada za 73 proc. transakcji w handlu detalicznym offline (cytowane przez nią dane pochodzą z 2019 r.), to rola płatności bezgotówkowych skokowo wzrosła podczas zamknięcia gospodarek. Nie jest to zjawisko przejściowe.

Tymczasem, zdaniem przewodniczącej EBC, Europa w konkurencji na rynku płatności detalicznych pozostaje z tyłu. „Brak integracji płatności w Europie oznacza, że przywództwo przejęli zagraniczni dostawcy”, wskazuje Lagarde, odnosząc się pośrednio do dominacji m.in. organizacji kartowych o amerykańskich korzeniach.

„Nie jest to niepokojące, dopóki zagraniczne firmy podlegają odpowiedniej regulacji i nadzorowi (…). Ale zmieniający się globalny kontekst i szybki postęp technologiczny zmieniają naturę ryzyk, na które jesteśmy narażeni. Jesteśmy świadkami wzrostu znaczenia protekcjonizmu, co pokazały sankcje, a nawet wykluczenia z systemów płatniczych w ostatnich latach. (…) Europa poznała smak tego ryzyka w lecie 2018 r. – awarie międzynarodowych dostawców kartowych sprawiły, że miliony Europejczyków tymczasowo nie były w stanie płacić za dobra i usługi” – wskazała Lagarde.

Receptą ma być rozwój paneuropejskiego systemu płatności. Lagarde wymienia w tym kontekście TIPS (system natychmiastowych rozliczeń), który ma być kręgosłupem technicznym nowego przedsięwzięcia oraz inicjatywę 16 europejskich banków tworzących nowych schemat płatniczy. „To wkład także z perspektywy europejskiej autonomii. Jako przeciwwaga dla międzynarodowych dostawców kartowych wzmacnia naszą odporność” – podkreśliła Lagarde.

Cyfrowe euro - wkrótce raport

W drugiej części wystąpienia szefowa EBC poświęciła nieco uwagi koncepcji cyfrowego euro, a zwłaszcza detalicznej wersji oficjalnej cyfrowej waluty, dostępnej dla mieszkańców strefy. Wprowadzenie e-euro oznaczałoby, że Eurosystem „staje na czele awangardy innowacji”, wskazała Lagarde. Podkreśliła jednak, że nie oznaczałoby to eliminacji gotówki.

Wśród ryzyk związanych z projektem cyfrowego euro Lagarde wymieniła potencjalnie niekorzystne skutki dla banków komercyjnych. Jeśli nowa forma pieniądza przyjmie się masowo, spadnie rola depozytów, a to doprowadzi do ewolucji funkcji sektora bankowego. Trzeba wyważyć korzyści i zagrożenia dla stabilności systemu finansowego. E-euro nie powinno też ograniczyć konkurencji na rynku płatności detalicznych. Nie chodzi o wyeliminowanie alternatyw tworzonych przez sektor prywatny, wskazuje Lagarde.

„Eurosystem nie podjął jeszcze decyzji, czy wprowadzić cyfrowe euro. Jak wiele innych banków centralnych na świecie badamy korzyści, ryzyka i wyzwania operacyjne takiego kroku. Wnioski z prac specjalnej grupy zostaną zaprezentowane opinii publicznej w najbliższych tygodniach, a następnie przystąpimy do publicznych konsultacji” – podsumowała prace EBC Lagarde.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy

Niezapłacone długi. Jak odzyskać należności?

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
andregru
"Chociaż gotówka odpowiada za 73 proc. transakcji w handlu detalicznym offline (cytowane przez nią dane pochodzą z 2019 r.)" - czyli gotówka ciągle dobrze się trzyma .
lorelie
Pytanie jest ,: nie czy lecz kiedy będą lewakuf wieszać za te szfindle z gotówką... To wszystko prowadzi do tragedii lub wojny.
talmud
plebsowi powtarza sie jak mantra "wolność" "demokracja" "sprawiedliwość"..... a robi sie zupełnie odwrotnie....niewolnik coraz bardziej jest niewolony & pozbawiany wszystkiego.......
carlito1
Gotówka to wolność! Zapamiętajcie to zwolennicy likwidacji gotówki bo będziecie płakać za nią..:)
innowierca
A dlaczego w ogole pani podkresla ze nie oznacza to likwidacji gotowki. Po co w ogole przychodza pani do glowy takie pomysly ze mozna by gotowke likwidowac.
Dla przecietnego konsumenta gotowka jest bardzo wygodnym i bezpiecznym srodkiem platniczym. Wlasciwie ma same zalety.
Zapewnia prywatnosc. Bezpieczenstwo od problemow
A dlaczego w ogole pani podkresla ze nie oznacza to likwidacji gotowki. Po co w ogole przychodza pani do glowy takie pomysly ze mozna by gotowke likwidowac.
Dla przecietnego konsumenta gotowka jest bardzo wygodnym i bezpiecznym srodkiem platniczym. Wlasciwie ma same zalety.
Zapewnia prywatnosc. Bezpieczenstwo od problemow z infrastruktura.
Nie straszne jej komputerowe wirusy he he , zlodzieje internetowi i brak pradu.
Mozliwosc trzymania gotowki poza bankiem chroni nas przed pelna samowola bankow i wprowadzaniem oplat za przechowanie pieniadza. Niech sobie istnieja te super nowoczesne systemy
platnosci i rownorzednie z nimi tez niech istnieje gotowka.

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki