REKLAMA

Europejska alternatywa wobec Visy i Mastercarda – wraca stary pomysł

Michał Kisiel2020-02-25 09:11analityk Bankier.pl
publikacja
2020-02-25 09:11

Komisja Europejska przedstawi jesienią nową strategię integracji europejskiego rynku płatności. Celem, jak informuje Euractiv, ma być zmniejszenie uzależnienia od schematów Visa i Mastercard i ułatwienie ekspansji lokalnych systemów kartowych.

Idea europejskiej alternatywy wobec organizacji Visa i Mastercard powraca jak bumerang od lat. Zmienia się jednak wizja drogi, która miałaby prowadzić do takiego celu. Wcześniej rozważano stworzenie schematu kartowego na podobieństwo chińskiego UnionPay, a teraz szansy upatruje się w połączeniu lokalnych systemów płatności funkcjonujących w wielu państwach członkowskich.

fot. Teerasak Ladnongkhun / / Shutterstock

Jak informuje portal Euractiv, powołując się na dobrze poinformowane źródła, Komisja Europejska ma zaprezentować jesienią zarys strategii nakierowanej na stworzenie na kontynencie „zintegrowanego i innowacyjnego sektora płatności detalicznych, który będzie w stanie konkurować z globalnymi graczami”.

Obecnie w wielu krajach Unii działają lokalne schematy kart płatniczych, które mają ograniczony zasięg. By ich posiadacze mogli z nich korzystać również za granicą, często plastiki noszą również logo nieeuropejskich firm - Visa lub Mastercard (tzw. co-badging). Operatorzy lokalnych schematów nie podjęli do tej pory wysiłku stworzenia wspólnych standardów, które mogłyby ułatwić współpracę europejskich systemów.

Fundamentem, na którym można zbudować mechanizm integrujący różne lokalne schematy kartowe, ma być TIPS – paneuropejski system płatności natychmiastowych (TARGET Instant Payment Scheme). W zeszłorocznym raporcie Europejskiego Banku Centralnego wskazano, że TIPS „mógłby być sposobem na wsparcie wzajemnych połączeń i interoperacyjności krajowych schematów kartowych i, jeśli zapewni się paneuropejski zasięg rozwiązania, stać się punktem wyjścia do stworzenia alternatywy wobec wizji europejskiej organizacji kartowej”. Bank zasugerował również przygotowanie wspólnego znaku graficznego, który mógłby towarzyszyć przedsięwzięciu.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Visa i Mastercard to prywatne spółki, które do potęgi doszły przez własną operatywność. W brukselskim socjalizmie potrzeba natomiast jakichś odgórnych nakazów by zrobić coś podobnego. Co więcej minęło mnóstwo dekad od powstania tych dwóch organizacji płatniczych, a w UE nadal nic nie powstało, z pomocą buiurokratów czy bez.
lightning_network
Ogólnoświatowy system płatności natychmiastowych już istnieje. Bez problemu może już posługiwać się nim "zwykły Kowalski". Na Google Play: Phoenix Wallet.

Trzy pierwsze osoby, które wkleją swój adres LN - dostaną po 5zł (decyduje kolejność zgłoszeń :))
lightning_network
nie - to nie :P
sammler odpowiada lightning_network
A co to w ogóle jest i kto za tym stoi? ;)

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki