REKLAMA

Co czwarta złotówka z firmowych zaległości jest do odzyskania

2015-09-15 14:22
publikacja
2015-09-15 14:22

Ponad pół miliarda złotych, w ciągu minionych 12 miesięcy, pomogły odzyskać firmom
od innych przedsiębiorstw Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i Giełda Wierzytelności dlugi.info. Skuteczność Biur Informacji Gospodarczej i giełd długów rośnie wraz ze wzrostem zainteresowania ich działaniem. Lepsze efekty daje też szybkość reakcji - im firma bardziej niecierpliwa w dochodzeniu należności, tym większa szansa na odzyskanie pieniędzy z nieopłaconych faktur.

fot. / / YAY Foto

W obawie o relacje z odbiorcą towarów i usług wciąż wiele firm waha się czy sięgać po takie narzędzia jak rejestr dłużników, czy giełda wierzytelności. Powoli sytuacja jednak się zmienia. Przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają, że dobre wzajemne kontakty z kontrahentem i przekonanie, że "komu jak komu, ale mnie zapłaci na pewno" niekoniecznie się sprawdzają.

- Gra na czas, dawanie kolejnej szansy, koniec końców obraca się przeciwko własnej firmie i może być dla niej zabójcze. Ze statystyk dotyczących upadłości przedsiębiorstw, za dwa minione miesiące widać, że nie uchodzi to bez konsekwencji, bez względu na profil i skalę działania biznesu - przekonuje Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor. Dla przykładu, w lipcu ofiarami bankructw padały głównie firmy, których obroty ze względu na silną konkurencję spadały już od dłuższego czasu.

Połączenie tego z rosnącymi kłopotami z płynnością finansową w wyniku opóźnień w odzyskiwaniu płatności za towary i usługi okazało się nie do udźwignięcia. Z kolei w sierpniu upadłości dotknęły też większe przedsiębiorstwa. Sierpniowych bankrutów nie ocaliły rosnące obroty i liczne zamówienia. - Przedsiębiorcy zapomnieli, że jeśli nie poprawia się spływ należności to wzrost sprzedaży także stanowi wyższe ryzyko. Oznacza bowiem wyższą wartość majątku powierzonego odbiorcom- mówią eksperci firmy faktoringowej Euler Hermes.

Udaje się ściągnąć nawet ponad 90 proc. wartości zaległości

Dlatego tak ważne jest reagowanie na tworzące się zaległości płatnicze. - Nasze doświadczenie pokazuje, że istotne znaczenie ma tu tempo działania - mówi Rafał Hermański, prezes giełdy długów dlugi.info. - Analiza przyprowadzona na 64 członkach jednej z dużych sieci hurtowni materiałów budowlanych pokazała, że gdy na sprzedaż wystawiali faktury, przeterminowane nie dłużej niż
90 dni, udawało się odzyskać nawet ponad 90 proc. ich wartości. Przy fakturach z terminem płatności który minął od 91 dni do 2 lat skuteczność ta wyniosła około 50 proc. A po przekroczeniu terminu płatności o dwa lata skuteczność obniżyła się do 11 proc. -dodaje Rafał Hermański. Analiza została przeprowadzona na płatnościach grupy, która wystawiła na sprzedaż:

  • 287 faktur przeterminowanych do 90 dni o łącznej wartości 971,8 tys. zł

  • 1561 ofert przeterminowanych od 91 dni do 2 lat o łącznej wartości 7,7 mln zł

  • 1332 oferty przeterminowane powyżej 2 lat o łącznej wartości 7,5 mln zł

Koniec końców hurtowni materiałów budowlanych udało się odzyskać 31 proc. z wystawionych na sprzedaż kwot. Średnia dla wszystkich klientów giełdy dlugi.info to około 25 proc.

Korzystającym z BIG InfoMonitor przedsiębiorcom przeciętnie udaje się odzyskać z pomocą rejestru dłużników 25-30 proc. kwot zaległości. Zdecydowana większość zaległości, choćby ze względów prawnych trafia do rejestru po ponad dwóch miesiącach od terminu płatności. Zgodnie z regułami obowiązującymi Biura Informacji Gospodarczej wierzyciel może wpisać do bazy firmę jako dłużnika pod warunkiem, że płatność opóźniona jest o co najmniej 60 dni i jest nie mniejsza niż 500 zł. Dodatkowo, przed wpisem wierzyciel ma obowiązek poinformować dłużnika o swoim zamiarze. Statystyki BIG InfoMonitor pokazują, że jak na razie do szybszego reagowania przede wszystkim mobilizuje wysokość płatności na którą trzeba czekać. W kategorii przeterminowanych zaległości do trzech miesięcy średnia kwota wynosi 24 tys. zł, podczas gdy w grupie opóźnionych od czterech do 24 miesięcy jest to już o połowę mniej, bo 12 tys. zł. Również 12 tys. zł wynosi przeciętna zaległość w grupie przeterminowanych o ponad dwa lata. - Tych ostatnich jest jednak najwięcej, co pokazuje, że przedsiębiorcy za długo zwlekają z odpowiedzią na pytanie: Kiedy wpisać nierzetelnego kontrahenta do rejestru dłużników?- dodaje Mariusz Hildebrand.

Najwięcej firm dłużników pochodzi z Mazowsza

Jak wynika z analizy przedsiębiorstw dłużników wystawianych na giełdzie dlugi.info oraz w rejestrze BIG InfoMonitor działalność największej liczby dłużników zlokalizowana jest w województwie mazowieckim. Z Mazowsza pochodzi niemal co piąty - (19 proc.). Wyróżnia się też Śląsk - 13 proc. - dłużników, Wielkopolska ok. 10 proc. oraz Dolny Śląsk ok. 9 proc. Na kolejnych pozycjach znajdują się woj. łódzkie, małopolskie i pomorskie skąd wywodzi się po ok. 7 proc. dłużników. Na mapie nierzetelnych płatników widoczne jest też zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie w każdym swoją siedzibę ma co dwudziesty niepłacący na czas. Wiele z tych firm to zapewne potencjalni bankruci, bo geograficzny rozkład dłużników w dużej mierze pokrywa się z mapą upadłości przedsiębiorstw. Jak podaje za Monitorem Sądowym i Gospodarczym Euler Hermes w ciągu 8 miesięcy tego roku upadłość ogłosiło w Polsce 527 firm, najwięcej 23 proc. z tej liczby właśnie w woj. mazowieckim (122 firmy). Na drugim miejscu po Mazowszu jest woj. śląskie 11 proc. upadłych firm, Małopolska oraz Dolny Śląsk po 10 proc. upadłości. Niewiele mniej przypada na Wielkopolskę. Bliskość stolicy i tym samym centrum życia gospodarczego kraju, ostatnimi czasy nie pomagają. Jak podaje Euler Hermes, liczba upadłości na Mazowszu od początku roku wzrosła aż o 40 proc. W woj. dolnośląskim i woj. śląskim statystyka dotycząca upadłości w sierpniu przestała spadać. W pozostałych województwach jest ich z reguły mniej niż przed rokiem.

- Jeśli decyzja o dochodzeniu swoich należności poprzez miękką windykację jaką jest wpis dłużnika do BIG czy też wystawienie faktury na giełdzie wierzytelności zapada zbyt późno może się nie powieść. Sytuacja kontrahenta może się już na tyle pogorszyć, że prawdopodobieństwo odzyskania płatności, dzięki takim zabiegom stanie się niewielkie - podkreśla Mariusz Hildebrand.

BIG InfoMonitor i giełda wierzytelności dlugi.info współpracują ze sobą. Klient zamawiający w BIG InfoMonitor raport o firmie lub osobie prywatnej, w formie rozszerzonej, znajdzie w nim m.in. dane
z BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej, może także poprosić o dołączenie informacji
o ewentualnych długach wystawionych na dlugi.info.

/ BIG InfoMonitor

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Leon
Dlatego warto sprawdzić przed podpisaniem umowy, z kim zamierzamy prowadzić biznesy. Dla mnie wywiad gospodarczy przeprowadziła firma www.cbdio.pl . Sprawdzili, czy wszystko gra i czy mogę bez problemu zawierzyć przyszłemu współpracownikowi.
~Karolina_Leszak
Zdecydowanie, masz rację.
My od roku współpracujemy z Centralnym biurem detektywistyki i obserwacji - z bardzo dobrym skutkiem. Zdecydowanie lepiej "zapobiegać" niż "leczyć". Staramy się chronić przed nierzetelnymi kontrahentami, stąd zainwestowanie w dobrą firmę detektywistyczną.
~łukasz
Ja też nie polecam, jako były pracownik. Od roku nie mogę się doczekać 3000 zł wynagrodzenia, świadectwo pracy dostałem po roku. Pan prokurent tworzy ci jakiś czas nowe spółki-krzaki, dotychczasowych pracowników pozostawiając na lodzie (proszę prześledzić powiązania prokurenta w KRS). Zero wiedzy, zero honoru, zero uczciwości. Zresztą Ja też nie polecam, jako były pracownik. Od roku nie mogę się doczekać 3000 zł wynagrodzenia, świadectwo pracy dostałem po roku. Pan prokurent tworzy ci jakiś czas nowe spółki-krzaki, dotychczasowych pracowników pozostawiając na lodzie (proszę prześledzić powiązania prokurenta w KRS). Zero wiedzy, zero honoru, zero uczciwości. Zresztą spróbujcie się skontaktować na telefon który sam Optivion podaje na swojej stronie
~ABC
A ja nie polecam OPTIVION'a - nie oddają swoich długów, nie robi na nich wrażenia nawet sądowy nakaz zapłaty. Całkowity brak honoru ze strony Zarządu OPTIVION'a.
~Marcin
Ciężko jednak odzyskać takie pieniądze w pojedynkę. Jeśli są to spore sumy warto zwrócić się o pomoc do prawnika. Mogę polecić Kancelarię dr Ziembińskiego. To specjalista, który w każdej sprawie widzi pierwiastek ludzki, a to w sytuacjach kryzysowych bardzo ważne.
~Maks
A ja polecam bardzo skuteczny Optivion z Wrocławia.
http://www.optivion.pl/pl/main
Dają radę nawet tam, gdzie nie dał rady komornik.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki