REKLAMA

Cieszyński: 71,5 tysiąca obywateli Ukrainy otrzymało już numery PESEL

2022-03-17 15:37
publikacja
2022-03-17 15:37

71,5 tysiąca obywateli Ukrainy otrzymało już numery PESEL, z czego 37 tysięcy w środę, a 34,5 tysiąca do godz. 14 w czwartek – poinformował pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Cieszyński: 71,5 tysiąca obywateli Ukrainy otrzymało już numery PESEL
Cieszyński: 71,5 tysiąca obywateli Ukrainy otrzymało już numery PESEL
fot. Bumble Dee / / Shutterstock

Numery PESEL ukraińskim uchodźcom, którzy przybyli do Polski po ataku Rosji na Ukrainę, nadawane są od środy w całym kraju.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował na posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, że w czwartek w ciągu dwóch godzin, od godz. 8 do godz. 10, numer PESEL dostało 10 tysięcy osób.

W ocenie wiceministra to pokazuje, jak sprawnie działa samorząd i administracja rządowa, która "przygotowała system, który to wszystko wytrzymuje, także informatyczny". Zwrócił uwagę, że system ten, a także podstawę prawną i szkolenia dla samorządów, udało się przygotować w ciągu trzech tygodni.

Dotychczas numery PESEL otrzymało 71,5 tysiąca obywateli Ukrainy. Jak wyjaśnił PAP Janusz Cieszyński, w środę PESEL otrzymało 37 tysięcy uchodźców, a w czwartek, do godz. 14 – już 34,5 tysiąca.

Ukraińscy uchodźcy numery PESEL otrzymują na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wnioski mogą składać w dowolnym urzędzie gminy.

Cyfryzacja KPRM podkreśla, że dzięki nadaniu PESEL osoby, które przekroczyły granicę z Ukrainą po 24 lutego, będą mogły korzystać z usług publicznych, takich jak np. elektroniczne recepty czy odprowadzanie podatków i składek.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ lena/

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
prywaciasz
Pięknie! no to krok następny 500+ i inne bonusy, potem mieszkania po zakredytowanych, których nie będą w stanie splacac ze wzgledu na 10% stopy procentowe a na koniec jeszcze prawo głosu, albo jeszcze lepiej OBYWATELSTWO od razu. Żeby mogli się za to wszystko odwdzieczyc rzadzacym, którzy im to wszystko przyznali w wyborach!

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki