REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Izrael i Liban przy stole negocjacyjnym. USA pilnują wdrażania porozumienia

2026-08-03 20:01
publikacja
2026-08-03 20:01
Dodaj Bankier.pl w Google

Ambasador USA w Libanie Michel Issa wezwał w poniedziałek władze Izraela i Libanu do cierpliwości podczas rozpoczynającej się we wtorek w Rzymie kolejnej rundy rozmów między tymi państwami. Pod koniec czerwca Izrael i Liban podpisały wstępne porozumienie, które ma doprowadzić do trwałego pokoju.

Izrael i Liban przy stole negocjacyjnym. USA pilnują wdrażania porozumienia
Izrael i Liban przy stole negocjacyjnym. USA pilnują wdrażania porozumienia
fot. Evelyn Hockstein / /  Reuters / Forum

„Istnieje znacząca różnica między sporządzeniem umowy na papierze a jej odpowiedzialnym wdrożeniem – zbyt szybkie działanie grozi narażeniem na niebezpieczeństwo ludności cywilnej, którą ten proces ma chronić” - oświadczył Issa.

Urzędnik amerykańskiego Departamentu Stanu informował przed kilku dniami agencję AFP, że w Rzymie grupy techniczne skupią się na przyspieszeniu pełnego wdrożenia umowy ramowej. Dodał, że dyskusja „obejmuje rozszerzenie procesu dotyczącego strefy pilotażowej, rozwiązanie wszystkich nierozstrzygniętych kwestii granicznych i pracę nad kompleksowym porozumieniem w sprawie pokoju i bezpieczeństwa”.

Przedstawiciele Izraela i Libanu podpisali 26 czerwca w Waszyngtonie wynegocjowane pod auspicjami USA porozumienie ramowe. Ostatecznym celem umowy jest normalizacja stosunków między państwami. Porozumienie zakłada m.in. wycofanie się wojsk izraelskich, które wciąż zajmują południe Libanu, z części tych terenów, określanych jako „strefy pilotażowe”.

Umowa przewiduje również rozbrojenie pozostającego poza kontrolą rządu w Bejrucie, wspieranego przez Iran Hezbollahu. Grupa nie uczestniczy w negocjacjach i odrzuciła wstępne porozumienie.

Wakacje na giełdzie

W Libanie trwa kolejna odsłona konfliktu między Izraelem a szyickim Hezbollahem, który niegdyś kontrolował południe kraju. Po tym, gdy USA i Izrael rozpoczęły pod koniec lutego wojnę z Iranem, Hezbollah się do niej przyłączył. Grupa atakowała północny Izrael, co spotkało się ze stanowczą reakcją tego państwa, które m.in. zajęło fragment południa Libanu.

Od tygodni formalnie trwa rozejm, który jednak nigdy w pełni nie wszedł w życie, a Izrael i Hezbollah kontynuowały ostrzały. Równolegle w Waszyngtonie, a później w Rzymie toczyły się prowadzone pod patronatem USA negocjacje między rządami Izraela i Libanu. (PAP)

os/ adj/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Izrael

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki