REKLAMA

Polska wyśle żołnierzy do cieśniny Ormuz?

2019-08-03 08:23
publikacja
2019-08-03 08:23

Szef MSZ Jacek Czaputowicz powiedział w sobotę, że trwają konsultacje w sprawie ewentualnego udziału Polski w misji w Cieśninie Ormuz. Dodał, że jest uzasadnienie społeczności międzynarodowej, by podjąć tam działania stabilizacyjne.

/ fot. Tymon Markowski / MSZ / Flickr

W sobotę w Radiowej Jedynce Czaputowicz był pytany, czy rząd rozważa możliwość uczestnictwa Polski w patrolowaniu cieśniny Ormuz.

"Konsultujemy tę kwestię. Z naszego punktu widzenia jest uzasadnienie społeczności międzynarodowej, żeby podjąć tam działania stabilizacyjne".

Dodał, że Polska skłania się do stanowiska Wielkiej Brytanii i USA w tej sprawie. "Co do szczegółów udziału Polski, to jest za wcześnie, by o tym mówić. Zobaczymy, jakie będą ustalenia. To jest pytanie też do Ministerstwa Obrony Narodowej, jakie mamy możliwości, zdolności, które mogłyby przyczynić się do umocnienia tej misji" - powiedział.

Minister spraw zagranicznych podkreślił, że "trzeba poczekać na wypracowanie właściwej decyzji, czy - a jeżeli, to w jakiej formie - Polska by mogła dołączyć do tej ważnej inicjatywy".

Na początku lipca u wybrzeży Gibraltaru Brytyjczycy zatrzymali irański tankowiec Grace 1. Zatrzymanie miało związek z podejrzeniami, że statek próbuje naruszać sankcje unijne nałożone na Syrię, czemu Iran zaprzecza.

Następnie 19 lipca irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła m.in. pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc. Na polecenie władz Iranu wszczęto dochodzenie w sprawie zajścia.

W reakcji na incydent Wielka Brytania zaproponowała utworzenie europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz, mającej zapewnić bezpieczeństwo i ochronę statków handlowych w tym regionie.

Mająca w najwęższym miejscu 33 km cieśnina Ormuz to najważniejsza droga transportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej na światowe rynki. Mimo regionalnych konfliktów przepływa nią blisko jedna piąta światowego zapotrzebowania na ten surowiec.

autorka: Olga Zakolska

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
hatlik1
To nie nasza sprawa !!!! My to jacyś deb..... jestesmy Iran nam pomagał a tacy politycy przeciwko niemu są !!!!!90% Polaków niechce żeby Polska brała w tym udział !!!!!!!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj
Zgoda - Cipatowicz, Maciorewicz-Misiewicz,
Kaczynski vel Kalkstein,, bander gazeta niby Polska itd. na odstrzal.

Przyjaciele Persowie wiedza dobrze (to czytaja),
ze to nie Polacy i mozna odstrzelic
jako ultra HARD-CORE intelekta PISty. My PL-IRA dalej kumple

Czyli - laduj - pal
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
marxs
teraz jasno widać na co PISom byłoby te 250 mld zł z tzw."luki' z VAT od razu nakupili by za to hamerykańskiego złomu wojskowego do zabijania ludzi typu F16, F35, jakies rakietki,stateczki i armatki a tak te 250 mld zł zostało w kieszeni mechaników samochodowych,murarzy,korepetytorów ,lekarzy ,pielegniarek i wielu teraz jasno widać na co PISom byłoby te 250 mld zł z tzw."luki' z VAT od razu nakupili by za to hamerykańskiego złomu wojskowego do zabijania ludzi typu F16, F35, jakies rakietki,stateczki i armatki a tak te 250 mld zł zostało w kieszeni mechaników samochodowych,murarzy,korepetytorów ,lekarzy ,pielegniarek i wielu wielu innych dając też zarobek i pracę innym
open_mind
Po tęczowej zarazie implikowanej nam przez zachód mamy następną czyli pilnowane syjonistycznych interesów w cieśninie Ormuz.
ajwaj
Wezma szefów PISy i nie wróca,
w sumie OK.
Przyjaciele Persowie to nie beduini z pustyni - a calkiem silna armia.
Maja wiele niespodzianek w bezkresnych systemach tuneli. W tym m.in. z Chin, Korei Pln. i Rosji
ertom
Czyli dalej robimy amerykanom laske
open_mind
Na miłość do laski, łaskę robimy łaskę, Ach panie "Sikoroek" dałeś pan świetną wytłumaczke - łaskę
ertom odpowiada open_mind
Jak zapytam żonę: "kochanie zrobisz mi laskę?", to mi wystruga coś z kijka. A jak zapytam "zrobisz mi laske?" to klęknie i przystąpi do dzieła. Ale skoro ty wolisz podpierać się kijkiem to już twój wybór ;-)

Powiązane: Porozumienie Zachodu z Iranem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki