REKLAMA

Ciech Vitrosilicon wybuduje nowy magazyn w Żarach

2022-10-19 13:55
publikacja
2022-10-19 13:55

Spółka Ciech Vitrosilicon, zajmująca się produkcją krzemianów sodu, planuje budowę nowego magazynu w Żarach (Lubuskie). Nowoczesny obiekt powstanie w 2023 roku na terenie zakładu spółki w tym mieście – poinformował w środę rzecznik Grupy Ciech Mirosław Kuk.

Ciech Vitrosilicon wybuduje nowy magazyn w Żarach
Ciech Vitrosilicon wybuduje nowy magazyn w Żarach
/ Puls Biznesu

Dodał, że to kolejny istotny projekt rozwojowy Ciech Vitrosilicon po uruchomieniu w 2021 r. nowoczesnego i energooszczędnego pieca do wytopu szklistego krzemianu sodu. Wartość ówczesnej inwestycji wyniosła 80 mln zł, a za jej sprawą moce produkcyjne biznesu Krzemiany Grupy CIECH zwiększyły się o 30 proc.

Budowa nowego magazynu będzie kosztować ok. 4 mln zł. Jak wskazał rzecznik, to naturalna konsekwencja istotnego wzrostu mocy produkcyjnych zakładu w Żarach.

Oprócz zwiększenia powierzchni magazynowej i usprawnienia procesów logistycznych, inwestycja istotnie przyczyni się do obniżenia poziomu emisji zapylenia i hałasu związanych z pracą fabryki - wskazano w komunikacie.

„Nowy magazyn to nie tylko zwiększenie o 100 proc. dotychczasowej powierzchni magazynowej, ale także redukcja poziomu zapylenia i hałasu. W ten sposób, oprócz korzyści biznesowych, inwestycja – zgodnie z naszą filozofią bycia dobrym sąsiadem – pozytywnie wpłynie na otoczenie zakładu produkcyjnego. Obecnie prowadzimy prace przygotowawcze, a właściwe prace budowlane rozpoczną się wraz z początkiem października br. i zakończą w 2023 r.” – powiedział cytowany w komunikacie prezes zarządu Ciech Vitrosilicon Robert Janeczko.

Spółka Ciech Vitrosilicon zamierza także w dobie kryzysu energetycznego wybudować linię zasilania zakładu gazem LPG, która będzie miała za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo instalacji w przypadku znacznego ograniczenia lub braku dostępności gazu ziemnego. Technolodzy i inżynierowie spółki pracują również nad zwiększeniem efektywności produkcji i obniżeniem zużycia surowców.

„Nasze piece wymagają jedynie niewielkiego dostosowania do przełączania na alternatywne paliwo. Dzięki temu wzmocnimy bezpieczeństwo instalacji oraz zyskamy możliwość reakcji na gwałtowne zmiany na rynku surowców” – wyjaśnił Janeczko.

Ciech Vitrosilicon to największy w Europie dostawca krzemianów sodu. Są one niezbędne w procesie produkcji krzemionki strącanej – ważnego składnika m.in. opon i kosmetyków. Spółka wytwarza także krzemiany potasu, wykorzystywane do produkcji elektrod spawalniczych czy chemii budowlanej.

Ciech Vitrosilicon posiada dwa zakłady produkcyjne – w Żarach oraz Iłowej, w których zatrudnia ponad 100 osób. Poza Europą, firma eksportuje również krzemiany do Azji i Ameryki Północnej. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki