Chiny wystrzeliły białoruskiego satelitę telekomunikacyjnego

Chiny wystrzeliły białoruskiego satelitę telekomunikacyjnego. Przywódcy obu krajów wymienili się z tej okazji listami gratulacyjnymi - poinformowało w nocy z piątku na sobotę biuro prasowe białoruskiego prezydenta Alaksandra Łukaszenki.

Sputnik wyniesiony na orbitę przez chińską rakietę stanowi kluczowy element narodowego systemu łączności satelitarnej i informacyjnej Republiki Białoruś. Projekt ten ma dla naszego kraju ogromne znaczenie innowacyjne, gospodarcze, społeczne i polityczne - oświadczył Łukaszenka w liście do prezydenta Chin Xi Jinpinga.

Wyraził też nadzieję, że dalsza współpraca nad rozwijaniem kosmicznych technologii pozwoli obu krajom poszerzyć możliwości w sferze usług telekomunikacyjnych.

Ze swej strony Xi cenił, że wystrzelenie satelity jest przejawem wszechstronnego partnerstwa strategicznego między dwoma krajami i wyraził nadzieję, że będzie on sprzyjać rozwojowi białoruskiej gospodarki, wzrostowi dobrobytu narodowego oraz postępowi społecznemu.

Dodał, że strona chińska będzie nadal dokładać wysiłków w celu umacniania innowacyjnej współpracy i zacieśniania dwustronnego partnerstwa strategicznego.

Satelita Biełintersat-1 ma przekazywać sygnał radiowy i telewizyjny oraz zapewniać dostęp do internetu. Przewidziano, że okres jego pracy potrwa 15 lat.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ jo/ akw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 10 ~endi

Białoruś pod wieloma względami dawno prześcignęła Polskę , np becikowe u nich wynosi 10 000 dolarów , a u nas ? chyba 1000 zł , normalnie śmiech na sali ... teraz widzicie jak polskie media masowe zrobiły ludziom wodę z mózgu

! Odpowiedz
2 8 ~endi

gwoli ścisłości - Białoruś za pierwsze dziecko 10 tyś , drugie 20 tys , trzecie 40 tyś dolarów .... Polska - 1000 złote

! Odpowiedz
0 1 ~leo

Białoruś szybciej niż Polska zetknęła się z problemem demograficznym i szybciej wprowadziła politykę prorodzinną, tylko pogratulować, ale w Polsce też jest coraz lepiej, od 1 stycznia weszło tzw. kosiniakowe czyli 1000 zł miesięcznie przez 12 miesięcy, nowy rząd pracuje nad programem 500+, do becikowego bardzo często dokładają i to sporo samorządy lokalne, chyba idzie to w dobrym kierunku.
Przy okazji o ile mi wiadomo to na Białorusi becikowe 10 tys. dolarów przysługuje dopiero na trzecie dziecko i to dopiero po ukończeniu przez to dziecko 18 lat, więc nikt tych pieniędzy jeszcze nie dostał i tak naprawdę nie wiadomo jakie to becikowe będzie i czy w ogóle będzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~tytus

Gratuluję dumy ze swojego kraju, ale ja mimo wszystko wolę Polskę. Znajomi byli niedawno na Białorusi i mówiąc delikatnie raczej nie chcieliby tam mieszkać

! Odpowiedz
0 0 ~endi odpowiada ~tytus

a propos dumy ze swojego własnego kraju - moja starsza siostra miała książeczkę mieszkaniową , była biedną osobą , wpłacała na nią wszystkie swoje oszczędności i w pewnym momencie państwo polskie powiedziało - Dziękujemy i żegnamy ....straciła wszystko co miała , można być dumnym ze swojego własnego państwa , które jak wiesz mieni się " państwem prawa " ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 7 ~eva

Fajnie, ze Białoruś ma swojego satelitę. Polska nie ma. Dlaczego wyniosły go Chiny, a nie sąsiedzi?

! Odpowiedz
1 8 ~koy

Zanim zaczniesz coś komentować to sprawdź czy nie piszesz głupot, skorzystają na tym wszyscy, ty także.

! Odpowiedz
2 3 ~zez odpowiada ~koy

Zanim zaczniesz kogoś obrażać napisz nam tu szybko jakie rząd Polski ma satelity i kiedy zostały wyniesione w kosmos

! Odpowiedz
2 3 ~zez odpowiada ~koy

Zanim zaczniesz kogoś obrażać napisz nam tu szybko jakie rząd Polski ma satelity i kiedy zostały wyniesione w kosmos

! Odpowiedz
0 4 ~thomx_poczta_onet_pl odpowiada ~koy

Możesz uściślić ? Też nie słyszałem o polskim satelicie, którego bylibyśmy właścicielami, a nie że bierzemy cząstkowy udział w jakimś europejskim programie

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl