REKLAMA

Chiny: tempo przyrostu ludności spowalnia, społeczeństwo się starzeje

2016-04-21 05:37
publikacja
2016-04-21 05:37

W ciągu ostatnich 5 lat przybyło 34 miliony obywateli Chin - wynika z najnowszego spisu przeprowadzonego w Państwie Środka. Tempo przyrostu ludności w tym kraju jednak spowalnia, a coraz poważniejszym problemem jest starzenie się społeczeństwa.

Chiny: tempo przyrostu ludności spowalnia, społeczeństwo się starzeje / fot. AMR ABDALLAH DALSH / Reuters

Według Chińskiego Biura Statystycznego ludność Chin to obecnie 1,373 miliarda osób. Podczas ostatnich pięciu lat przyrost naturalny wyniósł 0.5% i był najwolniejszy w ostatnich dekadach.

W styczniu tego roku chińskie władze złagodziły restrykcyjne prawo dotyczące kontroli urodzeń. Po ponad trzech dekadach obowiązywania polityki jednego dziecka, od tego roku chińskie pary mogą mieć dwoje potomstwa. Władze zachęcają Chińczyków do posiadania dzieci, gdyż coraz bardziej niepokojąco przedstawia się struktura wieku społeczeństwa. Obniża się liczba osób w wieku produkcyjnym. 143 miliony osób w Chinach ukończyło już 65 rok życia - aż o 25 mln więcej niż podczas spisu w 2010 roku.

W opublikowanej w lipcu 2015 r. prognozie demograficznej ONZ przewiduje, że w 2022 r. najbardziej zaludnionym państwem staną się Indie. Ta sytuacja ma utrzymać się do końca stulecia. Rosnąć będzie z kolei liczba ludności Nigerii, która zbliży się pod tym względem do Chin. Z prognozy ONZ wynika także, że do 2050 r. udział sześćdziesięciolatków w Azji wzrośnie z 11 do 25 proc.

Źródło:Bankier24
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~silvio_gesell
Dzietność jest ujemnie skorelowana z zamożnością. Dlatego najwyższa dzietność w Polsce była w biednych powojennych latach 50 i w latach 80 gdy były puste półki.
~Logistyk
Jednak podatki też mają na rzeczy... i inteligencja kobiety... inteligentna *nie myl z mądrością
bedzie sie "rozwijac" jako nowoczesna kobieta pracy...eh
~Polak
Prawdę mówiąc w państwie takiego zamordyzmu, gdzie emerytury dostaje 15% społeczeństwa a z rozwoju kożytsta 200 mln demografia nie wydaje mi się problemem, ale zaznaczam, że nie jestem specjalistą od demografi. Mogą kiedyś stać sie narodem z 500 mln ludzi, dużo bogatszych niż obecnie, a wiele prac przejma automaty.Prawdę mówiąc w państwie takiego zamordyzmu, gdzie emerytury dostaje 15% społeczeństwa a z rozwoju kożytsta 200 mln demografia nie wydaje mi się problemem, ale zaznaczam, że nie jestem specjalistą od demografi. Mogą kiedyś stać sie narodem z 500 mln ludzi, dużo bogatszych niż obecnie, a wiele prac przejma automaty. Taka jest przyszłość
~paweł_przybyła
W Chinach powszechnie uważanych za kraj totalitarny i niehumanitarny, w ciągu 5 lat przybyło 34 mln ludzi, to mniej więcej tyle ile Polska ma w ogóle. To wszystko pomimo nie tylko braku w stylu 500+ czy Kindergeld, ale wręcz przy konieczności dopłaty za posiadanie kolejnych dzieci. Dla wszystkich, którzy zasłaniają swoje W Chinach powszechnie uważanych za kraj totalitarny i niehumanitarny, w ciągu 5 lat przybyło 34 mln ludzi, to mniej więcej tyle ile Polska ma w ogóle. To wszystko pomimo nie tylko braku w stylu 500+ czy Kindergeld, ale wręcz przy konieczności dopłaty za posiadanie kolejnych dzieci. Dla wszystkich, którzy zasłaniają swoje lenistwo brakiem środków i wsparcia od państwa. Redakcja mogłaby być też trochę bardziej rzetelna i napisać, że nie zakazu posiadania kolejnych dzieci, trzeba za nie po prostu dodatkowo zapłacić. Tylko pierwsze, a od niedawna także drugie można mieć "za darmo".
Odnosząc się do autora komentarza. Korzystać pisze się przez "rz". Pozdrawiam.
~Polak odpowiada ~paweł_przybyła
Mój bład ortograficzny, ale spłycienie odniesienia do wytknięcia tego błędu daje jednak wgląd w twoją motywację. Również pozdrawiam.
~Grzechu_comeback
a handel resztkami po aborcyjnymi i płodobójczymi środkami chemicznymi (dumnie nazywanymi farmaceutykami) KWITNĄ!

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki