REKLAMA

Chiny: Zarzuty wobec wiceprezes Huawei były "sfabrykowane"

2021-09-25 15:47
publikacja
2021-09-25 15:47
Chiny: Zarzuty wobec wiceprezes Huawei były "sfabrykowane"
Chiny: Zarzuty wobec wiceprezes Huawei były "sfabrykowane"
fot. N.Z.Photography / / Shutterstock

Zarzuty stawiane przez amerykańską prokuraturę wiceprezes koncernu Huawei, Meng Wanzhou, były "sfabrykowane" i wymierzone w chiński sektor technologiczny - oceniła w sobotę rzeczniczka MSZ ChRL Hua Chunying. Meng dziękowała z kolei władzom swego kraju za uwolnienie z kanadyjskiego aresztu i powrót do ojczyzny.

Rzeczniczka resortu spraw zagranicznych ChRL określiła sprawę Meng jako akt "politycznego prześladowania chińskich obywateli" - podały chińskie media państwowe.

Meng była oskarżana o oszustwa finansowe, w tym wprowadzenia w błąd banku HSBC, który z tego powodu mógł naruszyć amerykańskie sankcje nałożone na Iran. Na wniosek USA władze Kanady zatrzymały wiceprezes Huawei na początku grudnia 2018 roku. Od tego czasu toczył się jej proces ekstradycyjny, a Meng przebywała w areszcie domowym w swojej rezydencji w Vancouver.

W piątek sąd w Nowym Jorku zatwierdził warunkowe zawieszenie postępowania, które było podstawą wniosku ekstradycyjnego. Wcześniej porozumienie w tej sprawie osiągnęli prawnicy wiceprezes Huawei i ministerstwo sprawiedliwości USA. Po tej decyzji kanadyjski sąd zakończył postępowanie ekstradycyjne, a Meng w piątek wyleciała do Chin.

Państwowa chińska telewizja CCTV przekazała oświadczenie Meng wydane w samolocie, gdy omijając amerykańską przestrzeń powietrzną i lecąc nad Arktyką, wracała do ChRL. "Bez silnej ojczyzny nie cieszyłabym się dzisiaj swoją wolnością" - podkreśliła Meng zaznaczając, że "ze łzami w oczach" zbliża się "w objęcia wielkiej ojczyzny".

Oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua poinformowała, że uwolnienie Meng było efektem "niestrudzonych wysiłków chińskiego rządu".

Ani rzeczniczka MSZ, ani chińskie oficjalne media nie wspomniały o uwolnieniu dwóch więzionych w Chinach Kanadyjczykach - zauważa agencja Reutera. Michael Spavor i Michael Kovrig zostali zatrzymani w ChRL kilka dni po aresztowaniu w Kanadzie Meng.

Mężczyźni byli oskarżani i sądzeni za szpiegostwo. Kilka godzin po decyzji o zakończeniu procesu ekstradycyjnego wiceprezes Huawei zostali zwolnieni i wylecieli do Kanady - poinformował kanadyjski premier Justin Trudeau. Chińskie władze podkreślały, że sprawa obu Kanadyjczyków nie była związana z uwięzieniem Meng, a Pekin nie prowadzi z Ottawą rozmów dyplomatycznych o wymianie zakładników - przypomina Reuters. (PAP)

adj/ ap/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
talmud
....a tymczasem w krainie "sukcesu & codziennych rekordów"......LMAO

https://www.youtube.com/watch?v=CZ9bNTl5kTE
the_mind_renewed
Cóż obecnie to korporacje żądzą światem. Po wypraniu mózgów ludziom. Potrafią nawet przymusić rządy do powszechnych przestępstw oraz aby brały same w tym udział w tym epidemiologicznych i finansowych przeciwko ludzkości aby ze stoickim spokojem przyzwalały na rozwadnianie naszych środków finansowych zwiększając Cóż obecnie to korporacje żądzą światem. Po wypraniu mózgów ludziom. Potrafią nawet przymusić rządy do powszechnych przestępstw oraz aby brały same w tym udział w tym epidemiologicznych i finansowych przeciwko ludzkości aby ze stoickim spokojem przyzwalały na rozwadnianie naszych środków finansowych zwiększając tym samym niestabilność świata i zastraszając nas pandemiami. Tak dobrze czytasz. Rządy są obecnie potulnymi wykonawcami poleceń korporacji. Twoje głosowanie w wyborach nie ma znaczenia. !

"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell. I tu Orwell nie docenił potęgi obecnych Corp-oracji, które potrafią doprowadzić do swoich celów niezależnie kogo byś nie wybrał.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki