REKLAMA

Koniec postępowania ekstradycyjnego wiceprezes Huawei. Odleciała do Chin

2021-09-25 01:24
publikacja
2021-09-25 01:24

Wiceprezes Huawei Meng Wanzhou, która przez trzy lata przebywała w areszcie domowym w Kanadzie, odleciała w piątek do Chin - podały kanadyjskie media. "Meng Wanzhou może bez przeszkód opuścić Kanadę" - oświadczyło wcześniej ministerstwo sprawiedliwości tego kraju.

Koniec postępowania ekstradycyjnego wiceprezes Huawei. Odleciała do Chin
Koniec postępowania ekstradycyjnego wiceprezes Huawei. Odleciała do Chin
fot. Lindsey Wasson / / Reuters

W piątek sąd w Nowym Jorku zatwierdził warunkowe zawieszenie postępowania o oszustwo, które było podstawą wniosku ekstradycyjnego Meng w Kanadzie. Wcześniej prawnicy wiceprezes Huawei i Departament Sprawiedliwości USA osiągnęli porozumienie w sprawie warunkowego zawieszenia postępowania. Meng uczestniczyła w rozprawie w Nowym Jorku w formie wideokonferencji.

Koniec procesu ekstradycyjnego

Podczas krótkiego posiedzenia sądu w Vancouver sędzia Heather Holmes podpisała dokumenty, które kończą postępowanie ekstradycyjne. Decyzji sądu w sprawie ekstradycji, po przesłuchaniach zakończonych w sierpniu, oczekiwano nie wcześniej niż w październiku.

Kilka godzin wcześniej w piątek sąd w Nowym Jorku zatwierdził warunkowe zawieszenie postępowania o oszustwo, które było podstawą wniosku ekstradycyjnego Meng w Kanadzie. Wcześniej prawnicy wiceprezes Huawei i Departament Sprawiedliwości USA osiągnęli porozumienie w sprawie warunkowego zawieszenia postępowania. Meng uczestniczyła w rozprawie w Nowym Jorku w formie wideokonferencji.

Meng została zatrzymana przez kanadyjskie władze na początku grudnia 2018 r., na wniosek USA, i przebywa pod nadzorem elektronicznym w areszcie domowym w swojej rezydencji w Vancouver. Amerykańscy prokuratorzy stawiali jej zarzuty oszustw m.in. dotyczących wprowadzenia w błąd banku HSBC, który z tego powodu mógł naruszyć amerykańskie sankcje nałożone na Iran.

Porozumienie obowiązuje przez cztery lata licząc od daty zatrzymania Meng i kończy się 1 grudnia 2022 r. Warunkowe zawieszenie postępowania stwierdza, że jeśli Meng wypełni nałożone na nią zobowiązania, rząd USA nie będzie podtrzymywał zarzutów, w razie naruszenia warunków porozumienia postępowanie może zostać wznowione.

Jak informowały kanadyjskie media, Meng odleciała z lotniska w Vancouver do Chin w podobnej porze jak Spavor i Kovrig odlecieli z Chin do Kanady po uwolnieniu. Rząd w Pekinie twierdził przez minione prawie trzy lata, że sprawy Kovriga i Spavora oraz Meng nie są powiązane.

Dwaj więzieni w Chinach Kanadyjczycy wracają do kraju

"Ci dwaj ludzie przeszli przez niewiarygodnie ciężką próbę. Przez minionych ponad tysiąc dni wykazali siłę, wytrzymałość, odporność i klasę" - powiedział Trudeau, cytowany w kanadyjskich mediach. Dodał, że Spavor i Kovrig wylecieli z Chin samolotem o godz. 19.30 kanadyjskiego czasu wschodniego (godz. 1 w nocy czasu polskiego) i wracają w towarzystwie ambasadora Kanady w Pekinie Dominica Bartona.

Spavor i Kovrig zostali aresztowani w Chinach 10 grudnia 2018 r., 9 dni po tym jak w Kanadzie zatrzymano na wniosek USA wiceprezes chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei Meng Wanzhou. Na początku sierpnia br. Spavor został skazany za rzekome szpiegostwo na 11 lat więzienia i deportację. Proces Kovriga, którego także oskarżono o szpiegostwo, zakończył się w marcu br., ale od tego czasu nie wydano wyroku.

Spavor i Kovrig zostali aresztowani w Chinach 10 grudnia 2018 r., 9 dni po tym zatrzymaniu w Kanadzie zatrzymano wiceprezes Huawei. Na początku sierpnia br. Spavor został skazany na 11 lat więzienia i ekstradycję. Proces Kovriga zakończył się w marcu br., ale nie wiadomo, kiedy zostanie wydany wyrok w jego sprawie. Rząd Kanady stoi na stanowisku, że zatrzymania Spavora i Kovriga były arbitralne, a proces nie dotrzymywał międzynarodowych standardów.

Obaj Kanadyjczycy, jak wynika z informacji podawanych w mediach przed ich zatrzymaniem, odgrywali ważną rolę w kontaktach USA i Kanady z Koreą Płn. Spavor był od lat szefem działającej w Chinach organizacji non-profit Paektu Cultural Exchange, promującej kontakty turystyczne i gospodarcze z Koreą Płn.

To właśnie Spavor umożliwił wizyty w Korei Północnej Dennisa Rodmana w 2014 r., a potem także ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa. Pisał o tym m.in. „The Japan Times” w lutym 2016 r, wspominając wielokrotne kontakty Spavora z Kim Jong Unem. Dziennikarz „The Japan Times” cytował rozmowę ze Spavorem, który powiedział, że „hokej może być jedynym sposobem budowania przyjaznych relacji i zaufania” między Kanadą a Koreą Płn. O roli Kanadyjczyka w zorganizowaniu wizyty Rodmana w Korei Płn. pisała także agencja Associated Press, a za nią inne media.

Spavor był przez media azjatyckie i krajów Bliskiego Wschodu uważany za eksperta ds. relacji między Chinami a Koreą Północną.

Kovrig jest przyjacielem Spavora i tak jak on był często komentatorem mediów azjatyckich i zachodnich. Jako dyplomata Kovrig przygotował m.in. oficjalną wizytę premiera Kanady Justina Trudeau w Hongkongu w 2016 r., a także nawiązywał kontakty, w tym z chińskimi dysydentami. Po zakończeniu pracy w dyplomacji pracował dla brukselskiego think-tanku International Crisis Group.

Jak mówiła PAP kanadyjska dziennikarka śledcza Amy MacPherson, która dokumentowała informacje nt. roli Spavora i Kovriga w kontaktach USA z Koreą Płn., aresztowanie Kanadyjczyków najprawdopodobniej nie było przypadkiem, ale efektem problemów w relacjach amerykańsko-chińskich. Jej zdaniem "była to relacja (ze Spavorem i Kovrigiem – PAP) o niezbyt wysokiej temperaturze, zależnej od aktualnego stanu zagranicznej polityki Donalda Trumpa. Kiedy amerykańscy Republikanie zagrali kartą Meng, Chińczycy przerwali operację obserwowania Spavora i Kovriga" - dodała.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

lach/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ajwaj_
""powodu mógł naruszyć amerykańskie sankcje nałożone na Iran""

Pani Meng Wanzhou nieco sie nudzila w areszcie domowym
Kal-boje mysla jeszcze, ze maja nadane przez siebie prawo, jednym dawac sankcje, innym wasalom dawac paciorki
Tu kapral CIA dal sankcje dla przyjaciól Persów
Kolejny obciach Jankesów.
""powodu mógł naruszyć amerykańskie sankcje nałożone na Iran""

Pani Meng Wanzhou nieco sie nudzila w areszcie domowym
Kal-boje mysla jeszcze, ze maja nadane przez siebie prawo, jednym dawac sankcje, innym wasalom dawac paciorki
Tu kapral CIA dal sankcje dla przyjaciól Persów
Kolejny obciach Jankesów. Nic to nie dalo, a pomoc czy wymiana Chiny > Iran kwitnie. Np. jeden z prgramów weglowodorów na dziesiatki-setki mld, $
_________
""Stany Zjednoczone nigdy nie były w stanie dokonać ekstradycji obywatela Chin w celu przeprowadzenia kolejnego procesu.
Odpowiedź Chin była bardzo stanowcza i jasno dała do zrozumienia, że nie będzie litości dla obywateli kanadyjskich (i innych) w podważaniu bezpieczeństwa ChRL. Ponad dwa lata "negocjacji" i wszystko na próżno.

Po raz kolejny USA pokazały światu - po raz kolejny nie dały rady""

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki