REKLAMA
WEBINAR

Chińskie stewardesy nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu. Powodem nadwaga

2023-06-09 19:30
publikacja
2023-06-09 19:30

Stewardesy chińskich linii lotniczych Hainan Airlines, których waga przekroczy o 10 procent ustalony przez przewoźnika surowy limit, będą zawieszane w pracy ze skutkiem natychmiastowym - podał w piątek chiński tabloid Global Times.

Chińskie stewardesy nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu. Powodem nadwaga
Chińskie stewardesy nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu. Powodem nadwaga
fot. Matej Kastelic / / Shutterstock

Na początku czerwca linie Hainan Airlines, największe prywatne linie lotnicze w Chinach, wydały wytyczne dotyczących kontroli wizerunku personelu pokładowego. Wprowadzono w nich rygorystyczne zasady dotyczące wagi stewardes. Największe kontrowersje wzbudził zapis, który mówi, że kobiety z masą ciała przekraczającą "standardową wagę" o 10 proc., zostaną "natychmiast zawieszone w lotach w celu zmniejszenia wagi".

Według rozporządzenia standardową wagę personelu pokładowego oblicza się ze wzoru: wzrost w cm - 110 (czyli dla wzrostu 165 cm standardowa waga to 55 kg).

W przypadku przekroczenia normy o 5-10 proc. kobiety będą zobligowane do przeprowadzenia 30-dniowego "samodzielnego odchudzania". Przed zakończeniem okresu muszą pojawić się u pracodawcy w mundurze, aby odbyć samoocenę, ważenie i ocenę przed trzyosobowym panelem - podają lokalne media, powołując się na dokument przewoźnika.

Jest to pierwszy tego rodzaju przypadek w chińskiej branży lotniczej. Jak podaje portal Chińskiego Radia Narodowego, w standardach branżowych nie ma wyraźnych ograniczeń dotyczących wagi członków personelu pokładowego.

Prawnicy wypowiadający się dla rozgłośni stwierdzili, że działania przewoźnika są "nielegalne i nierozsądne", i sugerują, że stewardesy mogą podjąć odpowiednie kroki przeciwko pracodawcy, by chronić swoje prawa i interesy, ponieważ "zachodzi podejrzenie, że te regulacje i praktyki są przejawem dyskryminacji ze względu na płeć". (PAP)

krp/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jas2
W sumie takie normy przydałyby się w każdej pracy. Czasem człowiek się "zapuści" a tak, miałby motywację do trzymania wagi.
Dla zdrowia i urody. I dla dobrych zarobków. :)
abab2
Wystarczy dbac o siebie i nie bedzie przekroczenia masy ciala. Bardzo dobry krok. Kto chce ogladac kaszaloty?
zoomek
Patologia lewicowa, szkoda na to coś czasu.
inwestor.pl
'Przed zakończeniem okresu muszą pojawić się u pracodawcy w mundurze, aby odbyć samoocenę, ważenie i ocenę przed trzyosobowym panelem - podają lokalne media, powołując się na dokument przewoźnika.' - co to znaczy odbyć samoocenę? Ile wy tam pijecie w redakcji?
monuz
I słusznie, wożenie każdego kilograma kosztuje.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki